Kedilerde Gençlik Hastalığı – Panleukopenia

Kedilerde Gençlik Hastalığı Tanımı, Belirtileri,Teşhisi, Korunma Yolları

(Feline Distemper-Cat Panleukopenia, Panlökopeni  )

Kedilerde Gençlik Hastalığı Feline panleukopenia

Kedilerde Gençlik Hastalığı Feline panleukopenia

Teşhis


Tanıtım

Panlökopeni, Panleukopenia , kedi bulaşıcı enteritis veya kedi Kanlı İshal hastalığı olarak da bilinir. Kedi Gençlik Hastalığı, teşhis etmek kolay değildir. Ancak, çoğu durumda, fiziksel muayene, öykü (anamnez) , klinik belirti (semptom) bazı kan testleri ile ön tanı konulabilir.

Gençlik Hastalığının Tanısı Nasıl Konulur?

Kedi Gençlik Virüsü, bağışıklık sisteminin temel parçaları olan, beyaz kan hücrelerine (lökositler), saldırmak için özelleşmiştir. Beyaz kan hücrelerinin azalmasına yol açar bu duruma lökopeni denir. Bu durum kedinin diğer hastalıklara da açık hale gelmesine sebebiyet verir. Şiddetli gastrointestinal (mide -bağırsak) semptomlar ortaya çıkar. Durmayan ve kanamalı bir ishal başlar. İshalle birlikte kırmızı kan hücreleri de azalır bu duruma ise anemi (kansızlık) denir. Kansızlığı takiben solunum ve kalp problemleri baş gösterir.

Kesin teşhis için birçok laboratuvar metod bulunmaktadır. Bunlar immünofloresan antikor testi (IFA), polimeraz zincir reaksiyonu testleri (PCR), serolojik muayene (spesifik kan testleri) ve virüs izolasyonudur.
Bununla birlikte, bu testler, zaman ve emek-yoğun testler olduğundan maliyetleri yüksektir.

Kedi Kanlı İshal enfeksiyonunun klinik belirtileri ortaya çıktıktan sonra tam bir iyileşme için maalesef çokça şans bulunmamaktadır. Acil ve yoğun bir , genel durumu düzeltmeye yönelik destek tedavi ile yaşam kalitesini artırmaya yönelik çalışmalar gerekmektedir.

Kediler de Panlökopeni Tanımı

Kedi bulaşıcı enterit olarak da bilinen  Kanlı İshal hastalığı nın en bilinen ismi panlökopeni dir (panleukopenia), öncelikle yavru kediler ile karma aşısı yapılmamış yaşlı kedilerde  akut şiddetli enfeksiyona yol açan , son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Etken köpeklerde distemper a neden olan virüs ile ilgili olmasa bile daha çok gençleri etkilediği için kedi distemper solarak adlandırılır.  Panlökopeni  virusu hızla bölünen hücreleri ile  sindirim sistemi, özellikle de tüm vücut dokularını etkiler. En sık görülen semptomlar; kusma, ishal, dehidrasyon, depresyondur.

Kedigiller Panlökopeni Nedenleri

Kedi gençlik virusu sıklıkla viral organizmalara rezervuar görevi yapan vahşi rakun, dağ gelinciği( ferret) , vizon gibi hayvanlara bulaşabilir. Virüs ile enfekte olan hayvanların vücut salgılarıyla özellikle dışkıları ile  6 hafta içinde saçılmaya başlar ve çoğu dezenfektanlara karşı dayanıklı olan virus , aylarca yıllarca ortamda  canlı kalabilirler

Kediler enfekte dışkı, tükürük salıgıları veya cansız nesneler ( ayakkabı, yiyecek artıkları, havlular, kıyafetler, mama kapları, su kapları, tuvalet kapları vb. ) vasıtasıyla viral parçacılara direk maruz kaldığında , aşılanmamışlarsa hastalığa yakalanmaları kaçınılmazdır. Hamilelerde rahimiçi (intrauterin) bulaşma olduğu da unutulmamalı ve gebelik öncesinde müstakbel anne kediler aşılanmalıdır.

 

Önlem Alma


Gençlik Hastalığı Nasıl Önlenir?

Aşılama Kedilerde Gençlik Hastalığı önlenmesi için son derece etkilidir. Hem canlı modifiye hem de inaktif viral aşılar mevcuttur, ancak modifiye edilmiş canlı (zayıflatılmış) aşılar daha etkili olduğu ve daha hızlı immünolojik yanıt oluştuğu için tercih edilmektedirler. Bu iki tür aşı deri altı,kas içi, yada burun boşluğundan uygulanabilir. Hamile kediler ile  6 haftadan daha genç yavrular  olumsuz etkilenebilecekleri ve yeterli immun yanıt oluşmayacağı için aşılanmamalıdırlar.

8 haftadan büyük sağlıklı kediler 3-4 hafta ara ile iki kez aşılanmalı ve geçerli aşı protokolleri her yıl  tekrarlanmalıdır ( rapel )

DİKKAT!! Kedi Gençlik Virüsü son derece dayanıklıdır, aylarca, yıllarca, toprak , fayans, halı ve mobilya arasındaki çatlakları yaşayabilir. Ortamdan virüsü kaldırmak için en etkili yöntemlerden biri hipoklorikasit ile  suyun  1:32 oranında karıştırılması ile hazırlana çözelti ile iyice dezenfekte edilmesidir.

Özel Notlar

Adının kaynağı  ; Gençlik Virüsü asıl  hedefi olan , beyaz kan hücreleri ne (beyaz kan hücreleri, aynı zamanda lökositler olarak bilinmektedir; panlökopeni ; dolaşan beyaz kan hücrelerinin anormal şekilde düşüşüne verilen isimdir )saldırır .

Kedilerde Gençlik Hastalığı uygun ve rutin aşılar ile  büyük ölçüde önlenebilir. İnsanlara bulaşmaz (zoonoz değil) ancak vahşi kedi türlerine bulaşabilir.

Tanıtım

ABD lerinde uygulanan katı aşılama programları sayesinde panlökopeni virusü etkisini oldukça yitirmiştir. Yalnızca kedilerin topluca yaşadığı özel barınaklar ile vahşi yaşandaki kedigillerde bulunmaktadır.

Kedigiller de  panlökopeni belirtileri ;

Etkilenen kediler enfeksiyon ile ilgili hiçbir klinik belirti göstermeyebilir. Klinik belirtiler ortaya çıktığında , köpek kanlı ishaline yakın belirtiler görüldüğünden “in parvo” dönem larak adlandırılır ve  virüse maruz kaldıktan yaklaşık 2-10 gün sonra aşağıdaki belirtilerden bir yada bir kaçı görülebilir;

 • Depresyon
 • Uyuşukluk
 • Zayıflık
 • İştah kaybı (iştahsızlık; anoreksi)
 • Ateş (yüksek)
 • Kusma (köpüklü, sarımsı safra-çalan kusmaları üretimi)
 • İshal (erken veya geç, hastalığın seyrinde görünebilir, sarı ve / veya taze kan çizgili olabilir)
 • Dehidratasyon
 • Karın ağrısı (genellikle şiddetli ve zayıflatıcı )
 • Ağlamaklı ses çıkarma / ağlama
 • Fetal ölüm
 • Düşük
 • “Fading kitten” sendromu
 • Zihinsel anormallikler

Serebellar hipoplazi sonrasında inkoordinasyon, titrek yürüyüş, titreme, görülebilir.

Ani ölüm (klinik belirtileri ortaya çıkmadan önce gerçekleşebilir; zehirlenme ile oluşan ani ölüme benzeyebilir)
Gastrointestinal etkilerinin yanı sıra, kedi Gençlik Virüsü kan sistemi, sinir sistemi, göz ve göz ile ilgili dokular, üreme sistemi ve lenfatik sisteme de saldırabilir. Virüs % 90 mortalite (ölüm oranı) veya yenidoğanlarda kalıcı beyin hasarına yol açar. Ayrıca sekunder / fırsatçı enfeksiyonlar da sık sık bakteriyel enfeksiyonlara yol açabilir. Kimi zaman gerçek ölüm nedeni ikincil enfeksiyonlar olabilir.

Kedi panleukopenia vakalarının çoğu subklinik (klinik belirti vermeyen) olmakla birlikte, klinik semptomlar ortaya çıktıktan sonra ,  ölüm oranları oldukça yüksektir.


Engelleme ve Tedaviye Hazırlık

Tedavi Seçenekleri

Yeni teknikler ve antiviral ajanlar ile tedavi oranı yükselse de kediler için en korkutucu hastalıklardan biridir.Tedavi protokolleri yalnızca profesyonelleri ilgilendirdiği için bu bölümde anlatılmayacaktır.

Kedi panlökopeni tedavisi genellikle en az bir hafta sürer ancak tedavi sonrası nekahat deönemi haftalar hatta aylar sürebilir.

Prognoz

Ne yazık ki, kedigiller panlökopeni tedavisi genç kedilerde yaşlılara nazaran daha zordur bu nedenle yavrularda prognoz pek de parlak değildir. Yaşlı kediler de hastalık sonrası hayatta kalma olasılığı daha fazladır.

Bir kedi , Kanlı İshal enfeksiyon sonrasında hayatta  kalmış ise, normalde hiçbir kalıcı yan etkisi olmayacaktır ve hastalığa yaşam boyu bağışıklık kazanacaklardır. Ancak, birkaç hafta süreyle tüm vücut salgılar ile virüsü saçmaya devam edecektir. Bu sebeple tedavi sonrası yeteri kadar süre geçmeden yeni ve aşısız bir kedi ile biraraya getirilmemelidirler.


 

Veteriner Hekim M. Özgür ŞİMŞEK ve konusunda uzman diğer veteriner hekimlerimizin yazılarına ulaşmak için Ansiklopedi sayfamıza göz atabilirsiniz.


Comments

 1. Seli akkaya - 3 Ocak 2017 at 11:28 - Cevapla

  Bu virüs insana bulaşırmı

 2. Scottish Straight. - 16 Ocak 2017 at 11:00 - Cevapla

  Merhaba, benim 3 aylık bir british/scottish kırması kedim var. 3 gün önce eve geldiğimde kusmuştu ve halsiz bir şekilde yarı baygın gözlerle oturuyordu. Hemen veterinere götürüp kan testi ve röntgen çektiler. WBC değeri 8 küsür çıkt, veteriner düşüğe yakın olduğunu söyledi ve gençlik hastalığı olabileceğini söyledi. Bu sırada kedim ishal olmuştu ve hiçbir şey yemiyor içmiyordu. Klinikte bıraktık gözlem altına alındı. WBC değeri çok düşmemiş olmasına karşın kedimin yaşama ihtimali daha düşük olanlara göre yüksek midir? Bu sabah aradığımda azar azar ıslak mama yemeye başladığını söylediler. Bir de eve almak istiyoruz ancak bunun mümkün olmadığını söylüyorlar. Yemesi düzelmeden ve ishali durmadan riskli dediler. Ayrıca kusması 2 gündür yokmuş. Bunlar iyiye işaret midir? Teşekkürler.

  • Murat Aytaç - 16 Ocak 2017 at 13:07 - Cevapla

   Kedi gençlik hastalığının teşhisi test ile konulmaktadır.Gençlik hastalığı yüksek ölüm oranı ile seyreden bir hastalıktır.Eğer teşhis gençlik hastalığı ise,klinik gözetiminde kalması uygun olacaktır.Kusmanın kesilmesi ve yemeye başlaması iyi bulgulardır.Umarız ki kediniz kısa zamandan sağlığına kavuşur.

 3. Scottish Straight. - 16 Ocak 2017 at 14:51 - Cevapla

  Merhaba, cevabınız için teşekkürler. Yapılan dışkı örneğinde maalesef gençlik hastalığı teşhisi kondu dün gece itibariyle. Şikayetlerimiz cuma gününden itibaren vardı.. Genelde 5 günü atlattıktan sonrası iyiye gittiğini söylüyorlar. Aşılarını da vaktinde yaptırdık nasıl olabiliyor böyle bir şey anlam veremedik. Şu an kuru mamaya da başladı azar azar ucundan yiyor. Kusma yok ancak ishali devam ediyormuş Onun için çok endişeleniyoruz. Durumu iyi gibi ama her an kötüye gitme ihtimali de mevcut sanırım. Şu an 3. günümüzdeyiz. Umarım yavru kedimiz kendinden büyük hastalığı yener ve aramıza döner.

 4. Burak Yavuz - 22 Ocak 2017 at 01:02 - Cevapla

  Iyi geceler benim 1 aralikta (52 günlük ) dunyaya gelmis bir yavru kedim var yaklasik bugun itibariyle 6 gündür bende ama persembe günü birden halsizlesti ve veterinere götürdüm bana yalnizca anne sütüne yakın olduğunu söylediği bir süt tozu verdi ertesi gün daha kötüye gittiğini farkedince fakültenin veterinerlik (hayvan hastanesi)bölümüne götürdüm bana 3 adet ilac(METPAMİT-REFLOR 250mg-BACTİRM 200/40)verdi suan kullanmaya devam ediyoruz daha iyiye gittigini söyleye bilirim ama benim problemim şu hastalığı hakkında bana net bir bilgi verilmedi kedim gençlik hastalığına yakalanmış olabilirmi ?
  Hastalık belirtileri ;
  * Açık kahverengi dışkı
  * Halsizlik
  * Kilo kaybı
  * Şeffaf/sarı ve köpüklü kusma
  * Burun kuruluğu
  Eğer bu bir gençlik hastalığı ise şuan hastalığın hangi evresindeyiz ?
  Ne yapmamı önerirsiniz şimdiden teşekkür ederim.

 5. Burak Yavuz - 22 Ocak 2017 at 01:38 - Cevapla

  Iyi geceler benim 1 aralikta (52 günlük ) dunyaya gelmis bir yavru kedim var yaklasik bugun itibariyle 6 gündür bende ama persembe günü birden halsizlesti ve veterinere götürdüm bana yalnizca anne sütüne yakın olduğunu söylediği bir süt tozu verdi ertesi gün daha kötüye gittiğini farkedince fakültenin veterinerlik (hayvan hastanesi)bölümüne götürdüm bana 3 adet ilac(METPAMİT-REFLOR 250mg-BACTİRM 200/40)verdi suan kullanmaya devam ediyoruz daha iyiye gittigini söyleye bilirim ama benim problemim şu hastalığı hakkında bana net bir bilgi verilmedi kedim gençlik hastalığına yakalanmış olabilirmi ?
  Hastalık belirtileri ;
  * Açık kahverengi dışkı (ishal)
  * Halsizlik
  * Kilo kaybı
  * Şeffaf/sarı ve köpüklü kusma
  * Burun kuruluğu
  Eğer bu bir gençlik hastalığı ise şuan hastalığın hangi evresindeyiz ?
  Ne yapmamı önerirsiniz şimdiden teşekkür ederim.

  • Murat Aytaç - 7 Şubat 2017 at 11:36 - Cevapla

   Merhaba
   Genclik hastaligi yonunden kesin teshis icin,hastalikla ilgili test yapmak gerekmektedir.Bu test yapilarak ,bu hastalik var veya yok demek mumkun olacaktir.Test diskidan yapilmaktadir.Hekiminizden bu hastalik yonunden test yapmasini istemeniz uygun olacaktir.
   Gecmis olsun

 6. Filiz ak - 12 Şubat 2017 at 23:05 - Cevapla

  Merhabalar 2 tane 1 4 aylık diğeri 3 aylık kedim var geçen hafta karma aşısı yaptırfım ve sıvı birikimden dolayı bi kedimin poposunu sıkıp çıkarma işlemi yaptılar ve o günden sonra dışkıda taze kan oluyor ve her iki kediminde dışkısı bi cıvık bi normal ve çok dışkılıyorlar birde evin içine dışkı yapıyorlar ne yapabilirim tşkler

  • Mustafa Özgür Şimşek - 13 Şubat 2017 at 01:31 - Cevapla

   Merhabalar, muhtemelen Veteriner Hekiminiz anal keseleri boşalttı. Bu işlemin bahsi geçen hastalık ile ilişkisi bulunmamaktadır. Ancak ihtimalleri elemek için hekiminiz ile yada bizim ile irtibata geçebilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 7. Gamze Özdoğan - 1 Mart 2017 at 17:55 - Cevapla

  Merhabalar kedim 9 aylık küçükken iç dış parazit aşısı yapıldı sadece. Yaklaşık 3 4 gündür hasta kusuyor ve kanlı ishali var. Veterinere danıştık ve tedavisi başlandı. 3 gündür tedavi görüyor. Kusmaları azaldı ama katı sıvı hiçbir gıda tüketmiyor.Viral enfeksiyon ve bağırsaklarında kılcar damar kanaması olduğu söylendi. Kurtulma şansı nedir? Simdiden çok teşekkür ederiz. Sağlıklı günler

 8. Murat Aytaç - 2 Mart 2017 at 14:28 - Cevapla

  Öncelikle kesin teşhis koymak gerekiyor.Viral enfeksiyonun,hangi virüsten kaynaklandığı bilinirse kurtulma şansı var veya yok diyebiliriz.Bunun dışında yapılacak yorumlar gerçek olmaz.Umarım kediniz en kısa zamanda iyileşir.

 9. emine - 16 Mart 2017 at 15:29 - Cevapla

  merhaba gecen hafta salı gunu petshopdan aldıgım kedım cuma gunu agızından gelen koku nedenıyyle doktora goturdum birşey yok dediler pazar gunu karma asısı vardı gozde ve burunda akıntı yuzunden dırenc arttırıcı yapıldı ası yapılmadı pazartesı sabahı test yaptırdım genclık hastalıgı cıktı ve bız bırsey yapamayız dedı baska veterınere goturdum salı gununden berı yogun bakımda kalıyor serum ıgne devamlı yapılıyor gıttıgıınde ates 43 dereceydı suan 38/39 arası degısıyor agızdakı yara yuzunden sırınga ıke beslenıyormus seruma devam edılıyor agızdakı yara ıcın glıkoza baslamıslar hala net bırsey yok sızce yapılan tedavı dogrumu yada daha ne yapılabılır kurtulma sansı sızce nedır

  • Murat Aytaç - 16 Mart 2017 at 15:52 - Cevapla

   Teshis sonrası tedaviye başlanmış,serum ve destek tedavi doğru bir tedavidir.bu hastalık ölüm oranı yüksek bir hastalıktır.umarız kediniz hastalığı yener.

 10. Volkan - 3 Nisan 2017 at 10:46 - Cevapla

  merhabalar, biz scottish fold cinsi yavru kedimizi 15 gün önce Panlökopeni hastalığına kaybettik. Şimdi bir yavru kedi daha edinmek istiyoruz ancak internette okuduğumuz kadarıyla bu hastalığın virüsünü evden tamamen çıkarmak çok zor hatta imkansızmış, bu durumda yeni bir yavru kedi edinmemiz için ne yapmamız gerekir?

  • Murat Aytaç - 3 Nisan 2017 at 14:29 - Cevapla

   Merhaba,
   İlgili virüs ortamda uzun süre canlı kalabilmektedir ve ev ortamını tamamen dezenfekte etmek zor olacaktır.Bu doğrultuda alacağınız kedinin karma aşılarının bitmiş olması doğru olacaktır.Ama herşeye rağmen küçükte olsa hastalık kapma ihtimali olabilecektir.Çünkü hiç bir aşı yüzde yüz koruyucu değildir.
   Saygılarımızla

   • Merve Yiğit - 24 Nisan 2017 at 10:54 - Cevapla

    Murat bey merhabalar.
    4 ay once biz de scottish fold cinsi yavrumuzu bu hastalık dolayısı ile kaybettik. Aynı şekilde biz de yeni bir yavru edinmek istiyoruz.
    Siz ne yaptınız tekrar bir yavru sahiplendiniz mi sorun çıktı mı?

 11. Ümran - 4 Mayıs 2017 at 00:13 - Cevapla

  Murat Bey merhaba. 6 ay önce petshop tan scottish fold kedi aldım.Ağız kokusu ve diskisinda değişiklik nedeni ile veterinerlik Fakültesine götürdüm. Kedime fib teşhisi konuldu.6ay sonra tekrar bir kedi sahiplendim aynı cins. Aldığımızın 5.günü diskida kan ve kusma sebebiyle vet.götürdüm.Gençlik hastalığı teşhisi konuldu.1 hafta vetirinerde kaldı iyileşti diye bize geri verildi.Kedim eve geldiğinden beri eskisi gibi hareketli degil 5 dk oynuyorsa 2 saat yatiyor yemeği ise çok az yiyor genelde verdiğim yiyeceklerin suyunu içiyor az da yemekleri didikliyor.hastalığı atlatali 10 gün oldu fakat bugün ishal tekrar basladi size söyle bir sorum olacak gençlik hastalığında tedavi mümkün değilmi? iyileşmesi çok mu zor ?yada kesin ölümle mi sonuçlanır? Kedimin hastalığı tekrar nuksetmis olabilir mi?Bu hastalığı yenebilmemiz için nasıl bir yol izlemeliyiz?Kedimize hangi besinler vermeliyiz?cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Murat Aytaç - 27 Mayıs 2017 at 19:25 - Cevapla

   merhaba,
   kedi gençlik hastalığının tedavisi mümkündür.Ölüm oranı yüksek olan bir hastalık olsada tedavide başarı sağlanamabilmektedir. İyileştikten sonra aynı hastalığa yakalanma genelde görülmez.Ancak kedi aids gibi şiddetli bir şekilde bağışıklığı baskılayan hastalıklar(vb hastalıklar) ya da vücutta bağışıklığın oluşmadığı durumlarda hastalık yeniden oluşabilir.Ama muhtemelen kediniz gençlik hastalığını geçirdiyse başka bir hastalık yüzünden ishal olmuştur.Bu konuda acilen hekiminizden yardım almanız gerekmektedir.
   Bu hastalıkla ilgili besinsel bir yaklaşım yoktur.Yani hastalığı kapmasın diye uygulayabileceğiniz bir diyet yok.Siz kedinizi iyi bir mama ile beslemeli,hekiminizin uygun gördüğü durumlarla gıda takviye ürünleri ve bağışıklık güçlendirici ürünler kullanmanız doğru olacaktır.Eklemek isterim ki kedi gençlik hastalığını oluşturan virüs ev ortamında uzunca süre canlı kalabilmektedir.Bu doğrultuda pratikte evinizin komple dezenfekte edilmesi zor olacağından,yeni bir kedi almayı düşündüğünüzde karma aşıları yapılmış olarak almanızı öneririm.
   Geçmiş olsun.

 12. Özge - 20 Mayıs 2017 at 17:35 - Cevapla

  Merhaba benim kedim gençlik hastalığına yakalandı 8aylıktı ve hayatını kaybetti. Hastalığı araştırdığımda bu hastalığın evden yıllarca yada aylarca gitmediğini gördüm bu durumda eve bir kedi getirdiğimde o hastalık bulaşırmı 2 ay geçti sadece ve gelicek kedide yavru değil aşıları da var geçmesi mümkün mü? Bir de bu hastalığı evden nasıl gönderebiliriz? Cevaplarsanız sevinirim, iyi günler.

  • Murat Aytaç - 27 Mayıs 2017 at 19:29 - Cevapla

   Evde dezenfeksiyon yapmak maalesef kolay değil.Dezenfeksiyon için hekiminizden evinizde destek almanız mantıklı olacaktır.Aşıların kedileri yüzde yüz korumadığını belirtmek isterim.Her zaman bir hastalık kapma ihtimali vardır ama çok düşük oranlardadır.Yine de hekiminizle görüşerek bu durumu anlatmanızı ve karma aşıları 21 gün arayla 3 kez yaptırmanızı(ilk aşılama programı için)öneririm.
   Saygılarımla

   • Marslikizz - 6 Ekim 2017 at 02:21 - Cevapla

    Merhaba biz bundan 2 ay önce kedi bulduk ve aldık gayet iyiydi sonra parazit çıkartmaya başladı ertesi gün veterinere götürdük ağız yoluyla şırıngadan ilaç verdi 10 gün sonra tekrar gittik hap verdi bu sıralarda belli belirsiz kan var gibiydi tekrar sorduk kabızlıktan olabilir dedi mamasını değiştirdik tam düzeldi derken 2 gündür büyük dışkısından yoğun şekilde 4 5 damla kan var ve 2 gündür neredeyse hiç birşey yemiyor böyle birşey yaşamış olan varsa yardım edebilir mi lütfen

    • Mustafa Özgür Şimşek - 6 Ekim 2017 at 13:15 - Cevapla

     Sayın Marslikizz,
     Bu platform da hastaların yaşadıkları tecrübelerden çok Hekimlerimizin bilgi ve tecrübeleri paylaşılmaktadır. Yavru kedilerde sıklıkla yaşanan sorunlardan biride kanlı dışkılamadır. Özellikle iki gün enerji almayan yavru kediler için endişe etmek gerekir. Size tavsiyem Hekiminizin tavsiyelerine uymanız ve en kısa sürede bir kliniğe uğramınız olacaktır.
     Sağlıklı günler dilerim.

 13. Gökhan pekaçar - 28 Mayıs 2017 at 14:07 - Cevapla

  Merhabalar.1 ay önce evimize aldığımız 2 aylık british cinsi kedimiz bugun ishal şeklinde tuvaletini yaptı ve kan vardı.evde bide 6 aylık scotish cinsi kedimiz var ve herhangi bi sıkıntı olmaması için lösemi, gençlik hastalığı virüs tesleri yaptırıp sonuçlar negatif çıkınca evimize getirdik.ikisi çok iyi anlaşıyor ama bu ishal bizi korkuttu.ilk aşıları agızdan ve boyundan damla şeklinde yapıldı.karma aşı günü de yarındı.ne yapmamız lazım

  • Murat Aytaç - 28 Mayıs 2017 at 16:21 - Cevapla

   İshalin bir çok sebebi vardır.Gençlik hastalığı bu sebeplerden sadece biridir.Bu doğrultuda yarın hekiminize giderek ishalin sebebini öğrenmeniz ve tedaviye başlamanız doğru olacaktır.
   Geçmiş olsun

 14. Seyfullah - 28 Haziran 2017 at 00:58 - Cevapla

  Merhaba barınaktan aldığım kedimde kanlı ishal vardı. Gençlik hastalığı olduğunu öğrendim. Evimdeki halıma yere ve maalesef yatağıma tuvaletini yapmıştı. Çarşafları değiştirdim halıyı da temizledim ama yine de hala izi var. Yeni kedi almaya karar verdik fakat araştırdığım kadarıyla virüs yine de bulaşabiliyormuş. Bunu nasıl önlerim.

  • Murat Aytaç - 30 Haziran 2017 at 11:15 - Cevapla

   Merhaba
   Hastalık etkeni virüs uzun süre ortamda canlı kalabilmektedir.Kaba temizlikle özellikle halıda çoğu zaman virüsü öldürmek imkansızdır.Dezenfeksiyon yapmak uygun olacaktır ama kendiniz bu dezenfeksiyonu maalesef tam olarak yapamazsınız.Bu doğrultuda alacağınız kedinin aşılarını olduktan ve bağışıklığını sağladıktan sonra eve gelmesi uygun olacaktır.Kendinize yakın bir hekimden bu konuda destek alabilirsiniz.Benim tavsiyem 21 gün arayla üç doz kedi karma aşının yapılmasından sonra 10 gün bekleyerek yeni kedinizi eve almanız olacaktır.
   Saygılarımla

 15. Tuba - 25 Ağustos 2017 at 22:39 - Cevapla

  Merhabalar doktor bey 10 gün önce kedi sahiplendim başlarda hiçbirşeyi yoktu dişleri çıkmıştı ama pek gelişmemiş gibiydi kuru mama verdiler petshoptan onu pek yemedi süt verdik ton balığı verdik dişi var diye yedi 2 gün sonra kusma ve isal başladı Mersin’de pet hastanesine götürdük iğne yaptılar antibiyotik verdiler eve geldik halsizlik devam etti kanlı isal başladı kumuna değil eve yapıyordu sonra veterinere götürdüm kan önleyici iğne yaptı kusma önleyici kanı azaldı ama gözleri boş bakıyordu ve hiçbirşey yemiyordu ertesi gün muayene için yine götürdüm doktor ameliyattaydı 1buçuk saate gelin dediler kediyi orda bıraktık sonra gittiğimizde kedi daha beterdi eve geldiğimizde kedimizin bacakları tutmuyordu ve bildiğiniz can çekişiyordu damar yolu açarken incitmişler mi yoksa biz yokken düşürdü mü bilmiyorum o haline dayanamadım ağlayarak yola çıktım hastaneye götürürken elimde öldü kedimin bildiğiniz arka ayağında kemiği gözüküyordu bu normal mi ? Veteriner in hatası mı ? Lütfen cevap verin çok kötüyüm

  • Murat Aytaç - 29 Ağustos 2017 at 19:14 - Cevapla

   Merhaba,ilk önce üzüntünüzü paylaştığımızı bilmenizi isteriz.Bu tip durumlarda,yazılanlardan bir yorum şansımız maalesef ki yok.
   Biz bu durumlarda otopsi yapılmasını tavsiye ediyoruz.Çok net bilgileri size otopsi raporu verecektir.

 16. aslı - 31 Ağustos 2017 at 23:22 - Cevapla

  merhabalar, 3 yaşında scottish fold kedim var, 4 gün önce halsizlik iştahsızlık ve kusma başlamıştı sonrasında hemen veterinere götürdük kan testleri yapıldı ve gençlik hastalığı çıktı şuanda serumun 2. gününde kusma kesildi yemek yemeye ve su içmeye bugün başladı ancak kanlı ishal oldu. bu süreç normal mi kedimin iyileşme olasılığı nedir sizce yardımcı olursanız çok sevinirim gerçekten çok kötü durumdayım

  • Murat Aytaç - 2 Eylül 2017 at 18:12 - Cevapla

   Merhaba,öncelikle geçmiş olsun.Kediniz tedaviye olumlu yanıt verdiği ve güçlü olduğu takdirde 1 hafta içinde toparlamaya başlar.Umarım ki kediniz hızlı bir şekilde hastalığı atlatacaktır.

 17. Yaren - 8 Eylül 2017 at 15:17 - Cevapla

  Merhaba benim kedim 3 aylık bugün kanlı ishal yaptığını gördüm ama diğer belirtileri hiç göstermedi veterinere götürsem hastalığı atlatır mı?

 18. Aslı - 12 Eylül 2017 at 12:53 - Cevapla

  Merhaba kedimde sayılan belirtilerin hiçbiri YÖK sadece boynunda cevizden daha büyük bir şişlik var internet üzerinde boyun şişliği diye aradığımda gençlik hastalığı çıkıyor 1.5 aylık yavru kedilerimin birisinin de göbeğinde nohut kadar şişlik oluşmuş yemeleri iyi dışkılrı katı halsizlik yok kusma yok bu gençlik hastalığı mı yardımcı olurmuşsunuz?

  • Murat Aytaç - 18 Eylül 2017 at 15:39 - Cevapla

   Merhaba
   Tek bir bulguyla hastalık teşhisi koymak bu vakada imkansız.Bir şüpheniz varsa hekiminizden test yapmasını isteyebilirsiniz.Böylelikle aklınızda soru işaretleri kalmaz.Saygılarımla

 19. dilara - 17 Eylül 2017 at 03:59 - Cevapla

  Merhaba benim bir bucuk aylik kedim bir hafta once kusmaya basladi ve ishal de oldu.veterinere goturdum.antibiyotik vitamin yaptilar.az da olsa yiyiyordu.ayrica bana da evde uygulamam icin antibiyotik hap ve prokolin verdiler..diskisi normale donuyordu.bir gun sonra yine ishal oluyordu.dun gece biraz altini temizleyeyim dedim.muslukta altini birqz yikattirdim…sonra birden saldi kendini..noldu anlamadim.su normaldi..ama az yiyiyordu..zayifti..ve oldu dun gece…sizce neden oldu.

 20. Jale - 24 Eylül 2017 at 17:24 - Cevapla

  Biz veterinere gittik ama sonuç alamadık metTPAMİT-REFLOR 250 mg-bactrim bunlardan kullansak sakıncası olurmu

 21. Aefe - 2 Ekim 2017 at 22:49 - Cevapla

  Geçen ay 4 aylık bir dişi sarman sahiplendik. kedimiz geçen hafta ilk defa kumuna değil dışarı yaptı. Hafif kanlıydı sanki. Önceki akşam mamasını değiştirdiğim için kesin ondan diye düşündüm. Bugün yine dışarı yapmış ve yine hafif kanlı. Keyfi hareketliliği ve iştahı hep aynı hatta biraz boşboğaz ama bu kan nedeniyle kesin veteriner görmeli miyiz hemen?

  • Aefe - 2 Ekim 2017 at 22:51 - Cevapla

   Bu arada anne ve babası da ev kedisiydi. Ve henüz sokak görmedi.

   • Murat Aytaç - 5 Ekim 2017 at 14:09 - Cevapla

    Merhaba
    Dışkıda kanı sadece viral hastalıklar yapmamaktadır.Bir çok farklı etken dışkıda kan sonucunu doğurabilmektedir.Ama sonuçta kedinizde bir sorun var ve bunun çözülmesi gerekmekte.Bu doğrultuda en kısa zamanda hekiminize başvurmanızı tavsiye ederiz.

 22. Gülay - 7 Ekim 2017 at 14:31 - Cevapla

  Merhaba kedimi 1 hafta önce barınaktan sahiplendim 3-4 haftalık minik bir şey.. İlk sahşolendiğimizde kanlı ishal gördğk ve daha sonra iştahı kapanmaya ve halsiz olmaya başladı bu gün de veterinere götürdük kediyi aldılar tedavi etmek için ama yaşama şansı çok düşük ölebilir dediler. Ölür mü gerçekten…

  • Mustafa Özgür Şimşek - 7 Ekim 2017 at 21:39 - Cevapla

   Sayın Gülay Gültekin,
   Kedinizi görmeden tedavi alternatifi söylememiz yada tedavi olup olmayacağını söylememiz maalesef ki imkansız.
   Umarız en kısa sürede sağlığına kavuşur ve evinize döner.
   Sağlıklı Günler Dileriz.
   Petmania Ekibi Adına

 23. Sibel Oflas - 11 Ekim 2017 at 19:48 - Cevapla

  Siteden bir yavru kedi bulduk aldık ishaldi. Veteriner süttendir geçer dedi iç parazit yaptı ama geçmedi. Birşeyler daha verdi gene geçmedi. Kakasında kan oluyordu arada da. Evin heryerine kaka yapıyordu. İyice su gibi olunca 9 gün sonra aşağı indirdik malzemeleriyle. Sonra barınağı aradım aldılar geri almak istiyorum dedim yavru kediler 6 aylık olmadan çıkmaz dediler. 45 günlük fln dedi veteriner.2 gün sonra gittik kedi yok sahiplenilmiştir deyip yolladılar. Ben onların üstlerini arayıp peşine düştüm kedinin.6 gün oyalayıp sonra biri sahiplenmişti ölmüş gençlik hastalığıymış dendi.ishalden başka herşeyi iyiydi. Sizce bu yalan olabilir mi? Başka nereye şikayet edebilirim sizce? Saygılar. Bana vermeyiz deyip 1 gün sonra birisi ısrarla almış güya


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir