Kedilerde Yabancı Cisim Yeme

Vaka paylaşımı;

Kedilerde Yabancı Cisim Yeme

Kedilerde yabancı cisim yeme;

Kliniğimize kusma ve yemek yememe şikayeti ile gelen 2 yaşındaki erkek kedide yapılan ilk muayene de ağız içinde ip tespit edildi.

yabancı cisimfoto 2

foto 4

Foto 3

foto 3

Foto 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İp doğal yollarla çıkartılamayacağından kontrast maddeli röntgen çekilerek mide ve bağırsağın kontrolleri sağlandı. (foto 3)

Daha önceden kalp hastalığı teşhisi konmuş olan kedimizin operasyon öncesi kan testleri ve kontrolleri yapılarak, gaz anestezisi eşliğinde operasyona alındı. Başarılı geçen operasyon sonunda çıkarılan ip foto 4’te yer almaktadır. İlk 3 gün yalnızca serum sonraki günler de yumuşak gıda ile beslenmesinin ardından 10 gün içinde kedimiz yavaş yavaş normal hayatına döndü.

Unutmayın! Kediler oyun oynamak için ağzına herhangi bir cisim aldığında dillerinin anatomik yapısından dolayı istemeden yutabilirler. Bu  sebeple kedilerin  ulaşabileceği yerlerde iplik , iğne , yün yumağı , saç tokası  gibi kedinin oynarken yemek isteyebileceği yabancı cisim bulundurmamanız gerektiğini hatırlatırım.

Tüm uyarılara rağmen yabancı cisimin yenmesi halinde vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurmanız gerekmektedir.

Bu esnada ağzından yada anüsünden ip gibi bir yabancı cismin çıktığını görürseniz,!  çekmeyin yada kedinizin çekmesine izin vermeyin. Uzun kısmı keserek en kısa sürede hekime başvurun.

Bütün kedilere sağlıklı günler dilerim.

Murat AYTAÇ
Vet.Hekim
Petmania

 

http://www.pethealthnetwork.com/cat-health/cat-diet-nutrition/did-your-cat-eat-something-weird


Comments

  1. Belma Zengin - 14 Eylül 2017 at 21:26 - Cevapla

    Benim kızım 1 yaşında ip yutmuş üç gün önce ameliyat oldu bu arada kısırlaştırma opr.da yapıldı.7 gün boyunca sabah akşam serum ve iğneler olacağı için bir veteriner kliniği ne bıraktım daha iyi bakılır diye.bugun görmeye gittim. Kollarında ki serum traketinini 2 kez koparmış.elzbt tasma taktirmadigi için olmuş bugün takacağım dedi dr.daha 4 gün kalacak orda ama çok korkuyor vet.den gözleri büyüyor titriyor.kucuk çişini yapıyor ki çok titiz di.tuhaf olmuş 😖 psikoloji berbat.her yani cis kokuyodu.ama elletmiyor kendini.napicamim alıp eve gelmek istedim ama onun için hergun 2 kez git gel araç tutması vs riski var evde belki kötüleşir diye korkuyorum.sabah viyo beş.dest.baslicaklar.bana yol gösterir misiniz ne yapmalıyım. Onu tekrar normale nasıl dondururum .syg.

    • Murat Aytaç - 18 Eylül 2017 at 15:36 - Cevapla

      Operasyon sonrası serum ve ilaç uygulamaları mecburi.Bu doğrultuda git gel yapmaktansa profesyonel gözetimde kalması çok doğru olmuş.Kedinizi sık ziyarete giderek ve uzun süreler yanında kalarak psikolojik destek verebilirsiniz.Zaten çok kısa zamanda tedavisi bitecek ve yanınızda olacak.Çok sorun olacağını düşünmüyorum.Geçmiş olsun


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir