Scottish Fold Irkında Osteochondrodysplasia

Scottish Fold ırkında Osteochondrodysplasia Kimlerde Görülüyor?

Son yıllar da evde kedi beslemenin yaygınlaşmasıyla saf ırk kedi kavramı ön plana çıktı bununla birlikte Scottish Fold ırkında Osteochondrodysplasia gibi hastalıklarda sıkça karşımıza çıkmaya başladı. Daha 5 yıl önce sokaktan alınan melez kediler yaygın olarak beslenmekteyken, artık çokça saf ırk kedi beslenmekte. İlk zamanlar siyam ve iran kedileri tercih edilen ırklarken son zamanlar da scottish fold ırkı çokca ilgi görmekte. Eve uyumu, çok aktif olmaması, güzel kürk yapısıyla ideale yakın bir ırk olan bu ırktır.

Yanlış Üremeler (Fold+Fold Eşleşmeleri)

Maalesef ki yanlış üretime bağlı genetik hastalıkları mevcut olmakta.Bu ırk kediler de kalp sorunu,böbrek sorunu doğmasal olarak olabilmektedir.Yurt dışında genetik testlerle bu durum saptanabilse de ülkemizde maalesef bu testler mevcut değildir.

Osteokondrodisplazi yavruluktan itibaren belirlenebilen bir hastalıktır.Diğer kedilere göre kısa ve kalın,ayrıca bükülmeyen bir kuyruk en büyük belirtidir.

 

Scottish Fold ırkında Osteochondrodysplasia

Scottish Fold ırkında Osteochondrodysplasia

Neler Olabilir?

Fotoğrafta ki gibi bir kuyruk bizi şüphelendirmelidir.Kedimiz büyüdükçe ön ve arka ayak tarak kemiklerinde yamulmalar başlamakta ve bu kemikler normal kedilere göre çok kısa kalmaktadırlar.Bu durum ağrı oluşturmakta ve kedimizin zıplama ve koşmasında sorun teşkil etmektedir.İlerleyen dönemlerde sırtta kambur da oluşabilmektedir.2 yaşına kadar bu semptomlar ilerleyerek devam eder. 2 yaşından sonra ilerleme gözükmez.

Neler Yapılıyor?

Bu hastalığın kesin teşhisi için muayene yanında tarak kemiklerinin ve kuyruğun röntgenini çekmek gerekmektedir.

Tedavisi Var mı?

Tedavisi maalesef ki yoktur.Sadece oluşan durumun yarattığı ağrıyı azaltmak için ilaç kullanılmaktadır.Bu hastalığa sahip olan kedilerin ömürlerinin diğer kedilere göre daha kısa olduğu kaynaklarca belirtilmektedir.

Bu hastalığa sahip bir kedi almamanız için mutlaka bir hekim gözetiminde bu ırk kedileri almanızı tavsiye ederiz.

 

Scottish Fold ırkında Osteochondrodysplasia hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için Scottish Fold Kulübüne buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 


Comments

 1. Ozan Baris Livan - 2 Mart 2017 at 13:51 - Cevapla

  Kedım scottish fold whiskas cinsi 7 aylık erkek.Safkan scottish fold degıl.Bu eklem bozuklu kac aya yada yaşa kadar görülmezse artık görülme ihtimalı ortadan kalkar.Yada kedım yaşadığı surece bu hastalığa yakalanabılırmı.Yazıda 2 yıldan sonra ılerleme görülmez yazmış.Suan kedimin herhangı bı sağlık sorunu yok.Tesekkur ederım

  • Murat Aytaç - 2 Mart 2017 at 14:25 - Cevapla

   Bu hastalık çok kesin bilgiler olmasada,büyüme tamamlandıktan sonra gözükmez.Bu doğrultuda 1 yaş civarı halen hastalık belirtisi yoksa,hastalık gelişmeyecek diyebiliriz.

 2. ayşe - 4 Nisan 2017 at 14:55 - Cevapla

  Merhaba benim scottish fold beyaz türdeki kedimin kuyruğu resimdeki ile birebir kısa ve tombul bükülemeyen kuyruk yapısına sahip şuanda 6 aylık ama herhangi bir eklemlerde değişme anormallik yada oynamada isteksizlik yok günün genelini uyuyarak geçirir akşamları hareketli olarak oynar koşar. Kedim hasta mı sizde yada yüksek risk taşıyor mu ?

  • Murat Aytaç - 4 Nisan 2017 at 16:30 - Cevapla

   Merhaba
   Bu hastalık kedilerde çeşitli derecelerde olabilmektedir.Bazı kedilerde kuyruk sorunu,kamburluk,alt ekstremite kemiklerinde kısalık ve beyinsel problemler olabilirken,bazı kedilerde sadece kuyruk sorunları görülebilmektedir.Tavsiyem bu konuda tecrübesi olan bir hekimin röntgen eşliğinde muayene yapması olacak.
   Geçmiş olsun.

 3. Deniz - 10 Nisan 2017 at 14:53 - Cevapla

  Murat Bey Merhabalar,
  Yazinizda bahsi gecen tum sorunlar 5 yasinda tahmin ettigimiz kedimde bulunmakta. Buna ek olarak sagirlik ve nefes borusunun bir tarafi felc ve bundan dolayi degisik bir ses cikartmakta. Bu sorunlardan dolayi sahibi barinaga birakmis kimse ugrasip istemiyecegi icin ben sahiplendim. Cok yuksek ses cikarttigimda tepki veriyor kulakta da kireclenme olmus olabilir mi? Belki onceden duyuyordu zamanla kireclenme arttikca duyma kaybi yasamis olabilir mi? Bir tedavi surecine girmeyi onerirmisiniz? Yoksa hayvanindaha fazla yormayinblendi haline birakin mi dersiniz.
  Tesekkurler
  Deniz

 4. Murat Aytaç - 10 Nisan 2017 at 17:16 - Cevapla

  Her ihtimal mümkün.Eğer kulakta enfeksiyon varlığı yoksa,bu hastalığa bağlı olarak gelişmiş olabilir.Ama tabiki bunlar ihtimaller.Kontrol edilse iyi olur.

 5. Filiz - 26 Nisan 2017 at 03:19 - Cevapla

  Merhabalar. Bu hastalık sadece scootish kedilerde mi görülür? Yani kulaklar belirgin bır özellik midir hastalığın teşhisinde? Çünkü kulak yapısı normal ve 3 renkli tekir kedimizde çok ilerlemiş olarak arka bacaklarında belden itibaren tamamen, bır kolu tamamen, diğer kolu ve kuyruğu da kısmen semsert ve hareket edemez halde bir kedimiz var. felç deği, çünkü dokununca hissediyor. Omurilikten kemik uzadığı söylenmis ancak hastaligin tam adini soyleyememisler. Bahsettiginiz hastalık değilse bu hastalığın adı ne olabilir sizce ? Araştırma yapmaya çalışıyorum ancak hiç birşey bulamıyorum. Ve artık kakasini yaparken de sıkıntı yaşamaya başladı. Bır haftaya yakın süredir kaka yapamıyor. cok acı çekiyor. Lavman ile çıkarılmadı bır kaç kez denenmesine rağmen. Masaj yoluyla bugün küçük bır parça cikarilabildi ancak ama hala barsaklari dolu. Hastaligin kaslara ilerleme ihtimali de var mi ? uyutulmasi gerektiğini söylüyor veterinerimiz ama çok sevdik biz onu.. agrisi olmadigi zaman cok sevgi dolu, cok fazla İletişim kuruyor bizimle. Sahibi bakamiyor ve almak istiyorum ben de. Tavsiye edebileceğiniz birsey olur mu bizim için ? bır de mr cekilmis ve dolaşım bozukluğu olduğu söylenmiş önceden. Kuyrugunun sertliği itibariyle kaka yapmakta zorlanıyor ve dolasim bozuklugundan dolayi normal anestezi onerilmemis. Gaz anestezi ile kuyruk yerinden alınabilir mi sizce? Anesteziye dayanıklılık nasıl oluyor bu hastalıklarda? Çok soru sordum farkındayım ama çok çaresiziz. Acı çekiyor şu anda çok fazla, bagirsagindaki sertlesmis kakadan kaynaklı. Eğer bilgi verirseniz çok sevinirim….

  • Murat Aytaç - 26 Nisan 2017 at 10:54 - Cevapla

   Merhaba
   Bu hastalık sadece scotish fold ırkına ait bir hastalık değildir.Diğer ırklarda da görülebilmektedir.Sadece genetik olarak scotish fold ırkları daha yatkındır.Kedinizin mr ını görmeden ve muayene etmeden yorum yapmak çok zor.Ama size tavsiyem İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hastanesine gitmeniz olacak.Salı günü giderseniz bu konuda uzman bir hocamız muayene yapmakta.
   Geçmiş olsun.

 6. Eylem - 2 Mayıs 2017 at 15:40 - Cevapla

  Merhama benim 2 aylık scottish fold aynı özelliklerde kedim var teşhisi koyuldu eklem rahatszlığından haberim var. Doğum yapması mümkün müdür acaba ?

  • Murat Aytaç - 2 Mayıs 2017 at 16:08 - Cevapla

   Genetik aktarım olduğu için yavruların da bu hastalığa sahip olması yüksek ihtimaldir.Ayrıca hamilelik döneminde artar ağırlık kedinize fazladan ağrı yaratacaktır.Biz bu hastalarda doğumu kesinlikle önermiyoruz.

 7. Nil - 18 Mayıs 2017 at 22:52 - Cevapla

  Skotish fold kedim de bu rahatsızlık olabilecğini dusunuyorum :(( agrılarını rahatlakmak için neler yapılabiliyor

 8. Pınar - 27 Temmuz 2017 at 10:41 - Cevapla

  Merhabalar, Scottish fold cinsi kedimde nefes problemi vardı.. çok uğraştım, 1 ay boyunca kuvözde kaldı. İlaçlar enjektörlü antibiyotikler verildi. Biraz toparladı diye düşünürken, kusma ve arka ayaklarındaki kuvvetsizlik sebebiyle tekrar kliniğe götürdüm çekilen röntgenler sonucunda artık hastalığının çok ilerlemiş olduğunu söylediler.. kuyruk omurga nefes borusu patileri şekil olarak bozulmuş, Deformasyona uğramış. Uyutalım daha fazla acı çekmesin dediler, onun acı çekmesi istemiyorum ama çok ağır geliyor bana günlerdir ağlıyorum. Başka veterinerlere de götürdüm hep bir umutla, genel karar bu ne yazıkki.. Yapabileceğimiz hiç birşey Yok mudur? Ötenazi kararı ne derecede doğrudur? Cevaplarsanız çok sevinirim.. saygılar..

  • Murat Aytaç - 27 Temmuz 2017 at 12:15 - Cevapla

   Merhaba
   Birden fazla hekim aynı görüşü bildirdiyse düşünmeniz gereken bir karar.Yapacak bir şey kalmadığı ve yoğun ağrı olan durumlarda ötenazi zor bir karar olsada en doğru karar olabiliyor.Durumu tam olarak bilmesemde akciğer için düzenli inhalasyon ilaç kullanımı ve ***** tarzı ağrı kesicilerde denenebilir.Ama yinede kendi doktorunuzun görüşü en soğru görüş olacaktır diye düşünüyorum.Umarım ki doğru kararı verirsiniz
   Satgılarımla

 9. ismail - 29 Temmuz 2017 at 01:01 - Cevapla

  Benim kedi ye de aynı hastalıktan teşhis konuşdu. Hekimlerin önerdiği ilaçları daha ilk aylarda kullanmaya başladık. Kedim 8 aylık. şaunda ağrısız hayatına devam ediyor. Ancak bu hekimimiz iç-dış parazit aşısı haric başka aşılama yapmamamı önerdi. Bu ne derece doğrudur? Hangi aşıları yaptırmalıyım?

 10. Ayşe Yağmur - 10 Ağustos 2017 at 10:33 - Cevapla

  Merhaba, bu hastalık ilerleyen bir rahatsızlık mıdır ? Kedimde kuyruk sorunu,kamburluk,alt ekstremite kemiklerinde kısalık mevcut teşhis için fakülteye götüreceğiz orada önerdiğiniz bu dalda uzman bir hekim var mıdır ?

  • Murat Aytaç - 10 Ağustos 2017 at 10:53 - Cevapla

   Hastalık belli bir yaştan sonra ilerlemeyi genelde kesiyor.Bu yaş genelde 1,5-2 yaş arası oluyor.Teşhis için fakülteye gitmenize gerek yok,klinikler teşhis koyup gerekli görürlerse reçete düzenliyorlar ve sizi bilgilendiriyorlar.Bu tip kronik hastalıklarda benim tavsiyem kendi hekiminizle devam etmeniz.çünkü üniversite hastanesi bu hastalıkta her an ulaşabileceğiniz bir kurum değil.Geçmiş olsun

 11. Cagdas - 22 Ağustos 2017 at 01:02 - Cevapla

  Merhabalar benim scottish kedimde son bikac gundur hafif topallama oluyor ama sadece 2 3 saniye suruyor on ayaklarmi arka ayaklarmi kestiremiyorum bi turlu kosmasin yemesinde icmesinde oyun oynamasinda masallah hic bi sorun yok sizce neyi vardir hocam tesekkurler

 12. Ozan - 13 Eylül 2017 at 11:18 - Cevapla

  Merhaba benim de scottish fold ırkı kedim var. Kedim bir yaşında. Bir gün kumluğuna baktığımda kan vardı. Dışkısını yaparken zorlanmış biraz. O günden sonra kakasını yapmadı. Yaklaşık bir haftadır şırıngayla ağızdan besliyorum mama yemiyor. Veteriner de uğraşıyor 1 haftadır. Akut böbrek yetmezliği teşhisi koydu. Bu hastalığın tedavisi var mıdır?

  • Murat Aytaç - 18 Eylül 2017 at 15:38 - Cevapla

   Yapılacak tedavilerle eski sağlığına kavuşma ihtimali tabiki vardır.Hekiminizin tedavisine ve beslenme önerilerine harfiyen uymanız yerinde olacaktır.Umarım kısa zamanda sağlığına kavuşur

 13. Dilara Karakaş - 28 Eylül 2017 at 09:33 - Cevapla

  Merhabalar bende 3 gün önce bir 6-7 haftalık scottish fold kedisi aldım.Aldığım gün ve ertesi gün çok hareketli oyuncu hareketliydi.Ama kuru mamasını yemediğini farkettim biz yemek yerken üzerime masaya çıkmaya başladı karnı aç heralde dedım su ve süt karıştırıp biraz içirdim. gece yanıma aldım benimle yattı sabaha karşı ishal oldu yatağa yaptı ve bağırarak beni uyandırdı çok kötü kokuyordu ılık suyla biraz yıkadım ayaklarını karnını. daha sonra bi halsizlik geldi hep uyudu öğlen saatlerinde kalktı su içti ve kustu hemen bir veterinere götürdük. vucut ısısının düşük olduğunu üşütmüş olabileceğni söylediler iğne yaptılar ishali içinde reflör verdiler.o gün akşama kadar uyudu akşam tekrar kustu tekrar veterinere götürdük.mide koruyucu ve bulantı önleyici iğne yaptı. kuru mamasını hiç yememişti bir konserve mama açtı ‘restorative care’ onu çok güzel bir şekilde yedi birkaç gün bu mamayı vermemızı tavsiye etti.eve geldiğimizde kakasını yaptı bıraz daha katılaşmıştı.ama o kadar halsiz ve sürekli uyuyo kafasını taşıyamıyor endişelendim.sizce başka birşey yapmaya gerek varmı? kaç günde kendine gelir? daha çok küçük atlatamayacağından korkuyorum.aldığımızdaki o hareketliliğini oyunculuğunu görmesem hasta kesi verdiler dicem petshoptan aldım cünkü ama 2. günden itibaren oldu.simdi sıcak su torbasının üzerine örtü serip üstünde yatırıyorum vücut ısısı normale döndü.

  • Murat Aytaç - 28 Eylül 2017 at 17:19 - Cevapla

   Merhaba
   Anlattıklarınıza göre Hekiminiz teşhis koyup,tedaviye başlamış.Verdiği tedavi viral veya bakteriyel bir sıkıntı olmadığını ifade ediyor.Bu doğrultuda kısa sürede kediniz toparlayacaktır.Ama halsizlik,iştahsızlık artışı olursa hemen hekiminize başvurmanızı öneririm.
   Geçmiş olsun.

 14. Pınar - 3 Ekim 2017 at 00:28 - Cevapla

  Merhaba, benim scottishfold kedim 13 aylık, erkek, kısırlaştırımış bir kedi. Bahsi geçen hastalığın beyni de etkileyebileceğini yazmışsınız. Hypresthesia sendromu denen bir rahatsızlıktan şüpheleniyoruz biz kedimizde. Bu iki rahatsızlığın birbiriyle bağlantısı olabilir mi acaba?

  • Murat Aytaç - 5 Ekim 2017 at 14:13 - Cevapla

   Bahsettiğiniz sendrom tek başına bir hastalık değil,ortaya çıkan bir sonuçtur.Bu doğrultuda o.c.d nin sebep olduğu bir sorunun dışa yansıması olma ihtimali mevcuttur.Bu doğrultuda bu iki olayı birleştirmek mantıksız olmayacaktır.
   Geçmiş olsun.

 15. Özlem - 11 Ekim 2017 at 08:31 - Cevapla

  Merhaba. Benim kedime de bu teşhis kondu. Kuyruk kısa kalın. Normal büyüdü ancak arka bacaklar çok hafif kısaymış dr a göre. 1 yaş civarında. Hareketli mutlu bir kız. Bu arada kısırlaştırdık. Hekimimiz karma aşılarını yaptı. İki yaşına kadar belirgin bir ilerleme olmaz ise hastalığın bu seviyede kalacağını söyleyebilr miyiz? Yoksa iki yaş sonrasında da akciğer beyin gibi organları etkilemesi beklenen bir şey midir. Genelleme olarak soruyorum. Teşekkürler…

  • Murat Aytaç - 12 Ekim 2017 at 14:30 - Cevapla

   Merhaba,eklem ve kemik sorunları 2 yaşından sonra çok az ilerleme gösteriyor genellikle.Kalp sorunlarıda genellikle ilk yaş içinde ortaya çıkıyor.Böbrek sorunları ise kedilerde her an ortaya çıkabilecek bir sorun.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir