Scottish Fold Irkında Osteochondrodysplasia

Scottish Fold ırkında Osteochondrodysplasia Kimlerde Görülüyor?

Son yıllar da evde kedi beslemenin yaygınlaşmasıyla saf ırk kedi kavramı ön plana çıktı bununla birlikte Scottish Fold ırkında Osteochondrodysplasia gibi hastalıklarda sıkça karşımıza çıkmaya başladı. Daha 5 yıl önce sokaktan alınan melez kediler yaygın olarak beslenmekteyken, artık çokça saf ırk kedi beslenmekte. İlk zamanlar siyam ve iran kedileri tercih edilen ırklarken son zamanlar da scottish fold ırkı çokca ilgi görmekte. Eve uyumu, çok aktif olmaması, güzel kürk yapısıyla ideale yakın bir ırk olan bu ırktır.

Yanlış Üremeler (Fold+Fold Eşleşmeleri)

Maalesef ki yanlış üretime bağlı genetik hastalıkları mevcut olmakta.Bu ırk kediler de kalp sorunu,böbrek sorunu doğmasal olarak olabilmektedir.Yurt dışında genetik testlerle bu durum saptanabilse de ülkemizde maalesef bu testler mevcut değildir.

Osteokondrodisplazi yavruluktan itibaren belirlenebilen bir hastalıktır.Diğer kedilere göre kısa ve kalın,ayrıca bükülmeyen bir kuyruk en büyük belirtidir.

 

Scottish Fold ırkında Osteochondrodysplasia

Scottish Fold ırkında Osteochondrodysplasia

Neler Olabilir?

Fotoğrafta ki gibi bir kuyruk bizi şüphelendirmelidir.Kedimiz büyüdükçe ön ve arka ayak tarak kemiklerinde yamulmalar başlamakta ve bu kemikler normal kedilere göre çok kısa kalmaktadırlar.Bu durum ağrı oluşturmakta ve kedimizin zıplama ve koşmasında sorun teşkil etmektedir.İlerleyen dönemlerde sırtta kambur da oluşabilmektedir.2 yaşına kadar bu semptomlar ilerleyerek devam eder. 2 yaşından sonra ilerleme gözükmez.

Neler Yapılıyor?

Bu hastalığın kesin teşhisi için muayene yanında tarak kemiklerinin ve kuyruğun röntgenini çekmek gerekmektedir.

Tedavisi Var mı?

Tedavisi maalesef ki yoktur.Sadece oluşan durumun yarattığı ağrıyı azaltmak için ilaç kullanılmaktadır.Bu hastalığa sahip olan kedilerin ömürlerinin diğer kedilere göre daha kısa olduğu kaynaklarca belirtilmektedir.

Bu hastalığa sahip bir kedi almamanız için mutlaka bir hekim gözetiminde bu ırk kedileri almanızı tavsiye ederiz.

 

Scottish Fold ırkında Osteochondrodysplasia hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için Scottish Fold Kulübüne buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 


Comments

 1. Ozan Baris Livan - 2 Mart 2017 at 13:51 - Cevapla

  Kedım scottish fold whiskas cinsi 7 aylık erkek.Safkan scottish fold degıl.Bu eklem bozuklu kac aya yada yaşa kadar görülmezse artık görülme ihtimalı ortadan kalkar.Yada kedım yaşadığı surece bu hastalığa yakalanabılırmı.Yazıda 2 yıldan sonra ılerleme görülmez yazmış.Suan kedimin herhangı bı sağlık sorunu yok.Tesekkur ederım

  • Murat Aytaç - 2 Mart 2017 at 14:25 - Cevapla

   Bu hastalık çok kesin bilgiler olmasada,büyüme tamamlandıktan sonra gözükmez.Bu doğrultuda 1 yaş civarı halen hastalık belirtisi yoksa,hastalık gelişmeyecek diyebiliriz.

 2. ayşe - 4 Nisan 2017 at 14:55 - Cevapla

  Merhaba benim scottish fold beyaz türdeki kedimin kuyruğu resimdeki ile birebir kısa ve tombul bükülemeyen kuyruk yapısına sahip şuanda 6 aylık ama herhangi bir eklemlerde değişme anormallik yada oynamada isteksizlik yok günün genelini uyuyarak geçirir akşamları hareketli olarak oynar koşar. Kedim hasta mı sizde yada yüksek risk taşıyor mu ?

  • Murat Aytaç - 4 Nisan 2017 at 16:30 - Cevapla

   Merhaba
   Bu hastalık kedilerde çeşitli derecelerde olabilmektedir.Bazı kedilerde kuyruk sorunu,kamburluk,alt ekstremite kemiklerinde kısalık ve beyinsel problemler olabilirken,bazı kedilerde sadece kuyruk sorunları görülebilmektedir.Tavsiyem bu konuda tecrübesi olan bir hekimin röntgen eşliğinde muayene yapması olacak.
   Geçmiş olsun.

 3. Deniz - 10 Nisan 2017 at 14:53 - Cevapla

  Murat Bey Merhabalar,
  Yazinizda bahsi gecen tum sorunlar 5 yasinda tahmin ettigimiz kedimde bulunmakta. Buna ek olarak sagirlik ve nefes borusunun bir tarafi felc ve bundan dolayi degisik bir ses cikartmakta. Bu sorunlardan dolayi sahibi barinaga birakmis kimse ugrasip istemiyecegi icin ben sahiplendim. Cok yuksek ses cikarttigimda tepki veriyor kulakta da kireclenme olmus olabilir mi? Belki onceden duyuyordu zamanla kireclenme arttikca duyma kaybi yasamis olabilir mi? Bir tedavi surecine girmeyi onerirmisiniz? Yoksa hayvanindaha fazla yormayinblendi haline birakin mi dersiniz.
  Tesekkurler
  Deniz

 4. Murat Aytaç - 10 Nisan 2017 at 17:16 - Cevapla

  Her ihtimal mümkün.Eğer kulakta enfeksiyon varlığı yoksa,bu hastalığa bağlı olarak gelişmiş olabilir.Ama tabiki bunlar ihtimaller.Kontrol edilse iyi olur.

 5. Filiz - 26 Nisan 2017 at 03:19 - Cevapla

  Merhabalar. Bu hastalık sadece scootish kedilerde mi görülür? Yani kulaklar belirgin bır özellik midir hastalığın teşhisinde? Çünkü kulak yapısı normal ve 3 renkli tekir kedimizde çok ilerlemiş olarak arka bacaklarında belden itibaren tamamen, bır kolu tamamen, diğer kolu ve kuyruğu da kısmen semsert ve hareket edemez halde bir kedimiz var. felç deği, çünkü dokununca hissediyor. Omurilikten kemik uzadığı söylenmis ancak hastaligin tam adini soyleyememisler. Bahsettiginiz hastalık değilse bu hastalığın adı ne olabilir sizce ? Araştırma yapmaya çalışıyorum ancak hiç birşey bulamıyorum. Ve artık kakasini yaparken de sıkıntı yaşamaya başladı. Bır haftaya yakın süredir kaka yapamıyor. cok acı çekiyor. Lavman ile çıkarılmadı bır kaç kez denenmesine rağmen. Masaj yoluyla bugün küçük bır parça cikarilabildi ancak ama hala barsaklari dolu. Hastaligin kaslara ilerleme ihtimali de var mi ? uyutulmasi gerektiğini söylüyor veterinerimiz ama çok sevdik biz onu.. agrisi olmadigi zaman cok sevgi dolu, cok fazla İletişim kuruyor bizimle. Sahibi bakamiyor ve almak istiyorum ben de. Tavsiye edebileceğiniz birsey olur mu bizim için ? bır de mr cekilmis ve dolaşım bozukluğu olduğu söylenmiş önceden. Kuyrugunun sertliği itibariyle kaka yapmakta zorlanıyor ve dolasim bozuklugundan dolayi normal anestezi onerilmemis. Gaz anestezi ile kuyruk yerinden alınabilir mi sizce? Anesteziye dayanıklılık nasıl oluyor bu hastalıklarda? Çok soru sordum farkındayım ama çok çaresiziz. Acı çekiyor şu anda çok fazla, bagirsagindaki sertlesmis kakadan kaynaklı. Eğer bilgi verirseniz çok sevinirim….

  • Murat Aytaç - 26 Nisan 2017 at 10:54 - Cevapla

   Merhaba
   Bu hastalık sadece scotish fold ırkına ait bir hastalık değildir.Diğer ırklarda da görülebilmektedir.Sadece genetik olarak scotish fold ırkları daha yatkındır.Kedinizin mr ını görmeden ve muayene etmeden yorum yapmak çok zor.Ama size tavsiyem İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hastanesine gitmeniz olacak.Salı günü giderseniz bu konuda uzman bir hocamız muayene yapmakta.
   Geçmiş olsun.

 6. Eylem - 2 Mayıs 2017 at 15:40 - Cevapla

  Merhama benim 2 aylık scottish fold aynı özelliklerde kedim var teşhisi koyuldu eklem rahatszlığından haberim var. Doğum yapması mümkün müdür acaba ?

  • Murat Aytaç - 2 Mayıs 2017 at 16:08 - Cevapla

   Genetik aktarım olduğu için yavruların da bu hastalığa sahip olması yüksek ihtimaldir.Ayrıca hamilelik döneminde artar ağırlık kedinize fazladan ağrı yaratacaktır.Biz bu hastalarda doğumu kesinlikle önermiyoruz.

 7. Nil - 18 Mayıs 2017 at 22:52 - Cevapla

  Skotish fold kedim de bu rahatsızlık olabilecğini dusunuyorum :(( agrılarını rahatlakmak için neler yapılabiliyor

 8. Pınar - 27 Temmuz 2017 at 10:41 - Cevapla

  Merhabalar, Scottish fold cinsi kedimde nefes problemi vardı.. çok uğraştım, 1 ay boyunca kuvözde kaldı. İlaçlar enjektörlü antibiyotikler verildi. Biraz toparladı diye düşünürken, kusma ve arka ayaklarındaki kuvvetsizlik sebebiyle tekrar kliniğe götürdüm çekilen röntgenler sonucunda artık hastalığının çok ilerlemiş olduğunu söylediler.. kuyruk omurga nefes borusu patileri şekil olarak bozulmuş, Deformasyona uğramış. Uyutalım daha fazla acı çekmesin dediler, onun acı çekmesi istemiyorum ama çok ağır geliyor bana günlerdir ağlıyorum. Başka veterinerlere de götürdüm hep bir umutla, genel karar bu ne yazıkki.. Yapabileceğimiz hiç birşey Yok mudur? Ötenazi kararı ne derecede doğrudur? Cevaplarsanız çok sevinirim.. saygılar..

  • Murat Aytaç - 27 Temmuz 2017 at 12:15 - Cevapla

   Merhaba
   Birden fazla hekim aynı görüşü bildirdiyse düşünmeniz gereken bir karar.Yapacak bir şey kalmadığı ve yoğun ağrı olan durumlarda ötenazi zor bir karar olsada en doğru karar olabiliyor.Durumu tam olarak bilmesemde akciğer için düzenli inhalasyon ilaç kullanımı ve ***** tarzı ağrı kesicilerde denenebilir.Ama yinede kendi doktorunuzun görüşü en soğru görüş olacaktır diye düşünüyorum.Umarım ki doğru kararı verirsiniz
   Satgılarımla

 9. ismail - 29 Temmuz 2017 at 01:01 - Cevapla

  Benim kedi ye de aynı hastalıktan teşhis konuşdu. Hekimlerin önerdiği ilaçları daha ilk aylarda kullanmaya başladık. Kedim 8 aylık. şaunda ağrısız hayatına devam ediyor. Ancak bu hekimimiz iç-dış parazit aşısı haric başka aşılama yapmamamı önerdi. Bu ne derece doğrudur? Hangi aşıları yaptırmalıyım?

 10. Ayşe Yağmur - 10 Ağustos 2017 at 10:33 - Cevapla

  Merhaba, bu hastalık ilerleyen bir rahatsızlık mıdır ? Kedimde kuyruk sorunu,kamburluk,alt ekstremite kemiklerinde kısalık mevcut teşhis için fakülteye götüreceğiz orada önerdiğiniz bu dalda uzman bir hekim var mıdır ?

  • Murat Aytaç - 10 Ağustos 2017 at 10:53 - Cevapla

   Hastalık belli bir yaştan sonra ilerlemeyi genelde kesiyor.Bu yaş genelde 1,5-2 yaş arası oluyor.Teşhis için fakülteye gitmenize gerek yok,klinikler teşhis koyup gerekli görürlerse reçete düzenliyorlar ve sizi bilgilendiriyorlar.Bu tip kronik hastalıklarda benim tavsiyem kendi hekiminizle devam etmeniz.çünkü üniversite hastanesi bu hastalıkta her an ulaşabileceğiniz bir kurum değil.Geçmiş olsun

 11. Cagdas - 22 Ağustos 2017 at 01:02 - Cevapla

  Merhabalar benim scottish kedimde son bikac gundur hafif topallama oluyor ama sadece 2 3 saniye suruyor on ayaklarmi arka ayaklarmi kestiremiyorum bi turlu kosmasin yemesinde icmesinde oyun oynamasinda masallah hic bi sorun yok sizce neyi vardir hocam tesekkurler

 12. Ozan - 13 Eylül 2017 at 11:18 - Cevapla

  Merhaba benim de scottish fold ırkı kedim var. Kedim bir yaşında. Bir gün kumluğuna baktığımda kan vardı. Dışkısını yaparken zorlanmış biraz. O günden sonra kakasını yapmadı. Yaklaşık bir haftadır şırıngayla ağızdan besliyorum mama yemiyor. Veteriner de uğraşıyor 1 haftadır. Akut böbrek yetmezliği teşhisi koydu. Bu hastalığın tedavisi var mıdır?

  • Murat Aytaç - 18 Eylül 2017 at 15:38 - Cevapla

   Yapılacak tedavilerle eski sağlığına kavuşma ihtimali tabiki vardır.Hekiminizin tedavisine ve beslenme önerilerine harfiyen uymanız yerinde olacaktır.Umarım kısa zamanda sağlığına kavuşur

 13. Dilara Karakaş - 28 Eylül 2017 at 09:33 - Cevapla

  Merhabalar bende 3 gün önce bir 6-7 haftalık scottish fold kedisi aldım.Aldığım gün ve ertesi gün çok hareketli oyuncu hareketliydi.Ama kuru mamasını yemediğini farkettim biz yemek yerken üzerime masaya çıkmaya başladı karnı aç heralde dedım su ve süt karıştırıp biraz içirdim. gece yanıma aldım benimle yattı sabaha karşı ishal oldu yatağa yaptı ve bağırarak beni uyandırdı çok kötü kokuyordu ılık suyla biraz yıkadım ayaklarını karnını. daha sonra bi halsizlik geldi hep uyudu öğlen saatlerinde kalktı su içti ve kustu hemen bir veterinere götürdük. vucut ısısının düşük olduğunu üşütmüş olabileceğni söylediler iğne yaptılar ishali içinde reflör verdiler.o gün akşama kadar uyudu akşam tekrar kustu tekrar veterinere götürdük.mide koruyucu ve bulantı önleyici iğne yaptı. kuru mamasını hiç yememişti bir konserve mama açtı ‘restorative care’ onu çok güzel bir şekilde yedi birkaç gün bu mamayı vermemızı tavsiye etti.eve geldiğimizde kakasını yaptı bıraz daha katılaşmıştı.ama o kadar halsiz ve sürekli uyuyo kafasını taşıyamıyor endişelendim.sizce başka birşey yapmaya gerek varmı? kaç günde kendine gelir? daha çok küçük atlatamayacağından korkuyorum.aldığımızdaki o hareketliliğini oyunculuğunu görmesem hasta kesi verdiler dicem petshoptan aldım cünkü ama 2. günden itibaren oldu.simdi sıcak su torbasının üzerine örtü serip üstünde yatırıyorum vücut ısısı normale döndü.

  • Murat Aytaç - 28 Eylül 2017 at 17:19 - Cevapla

   Merhaba
   Anlattıklarınıza göre Hekiminiz teşhis koyup,tedaviye başlamış.Verdiği tedavi viral veya bakteriyel bir sıkıntı olmadığını ifade ediyor.Bu doğrultuda kısa sürede kediniz toparlayacaktır.Ama halsizlik,iştahsızlık artışı olursa hemen hekiminize başvurmanızı öneririm.
   Geçmiş olsun.

 14. Pınar - 3 Ekim 2017 at 00:28 - Cevapla

  Merhaba, benim scottishfold kedim 13 aylık, erkek, kısırlaştırımış bir kedi. Bahsi geçen hastalığın beyni de etkileyebileceğini yazmışsınız. Hypresthesia sendromu denen bir rahatsızlıktan şüpheleniyoruz biz kedimizde. Bu iki rahatsızlığın birbiriyle bağlantısı olabilir mi acaba?

  • Murat Aytaç - 5 Ekim 2017 at 14:13 - Cevapla

   Bahsettiğiniz sendrom tek başına bir hastalık değil,ortaya çıkan bir sonuçtur.Bu doğrultuda o.c.d nin sebep olduğu bir sorunun dışa yansıması olma ihtimali mevcuttur.Bu doğrultuda bu iki olayı birleştirmek mantıksız olmayacaktır.
   Geçmiş olsun.

 15. Özlem - 11 Ekim 2017 at 08:31 - Cevapla

  Merhaba. Benim kedime de bu teşhis kondu. Kuyruk kısa kalın. Normal büyüdü ancak arka bacaklar çok hafif kısaymış dr a göre. 1 yaş civarında. Hareketli mutlu bir kız. Bu arada kısırlaştırdık. Hekimimiz karma aşılarını yaptı. İki yaşına kadar belirgin bir ilerleme olmaz ise hastalığın bu seviyede kalacağını söyleyebilr miyiz? Yoksa iki yaş sonrasında da akciğer beyin gibi organları etkilemesi beklenen bir şey midir. Genelleme olarak soruyorum. Teşekkürler…

  • Murat Aytaç - 12 Ekim 2017 at 14:30 - Cevapla

   Merhaba,eklem ve kemik sorunları 2 yaşından sonra çok az ilerleme gösteriyor genellikle.Kalp sorunlarıda genellikle ilk yaş içinde ortaya çıkıyor.Böbrek sorunları ise kedilerde her an ortaya çıkabilecek bir sorun.

 16. Selin - 18 Ekim 2017 at 16:31 - Cevapla

  2,5 aylık scottish fold kedimin kuyruğunda kısalık veya kalınlık yok ama sonradan Osteochondrodysplasia hastalığı çıkabilir mi?

 17. Ove - 20 Ekim 2017 at 16:38 - Cevapla

  Merhabalar 1.5 yasında fold benim de kedim su an sağlıklı belirli ilaçları da kullanıyoruz ama sabah bu kedilerin doğuştan acı çekerek yaşadığını belirten bir farkındalık videosuna denk geldim. Yanı kedim acı çekerek mi yaşıyor. Ya da bu cins olup bu hastalığa yakalanmama durumu var mi?

  • Murat Aytaç - 24 Ekim 2017 at 18:01 - Cevapla

   Bir çok kaynağı araştırmama rağmen bu ırk kedilerin hepsinde ağrı vardır bilgisi içeren bir yazı ben bulamadım.Bu doğrultuda bilimsel bir çalışma olmadığı sürece kesin ağrı çekiyordur deme şansım yok.O.c.d bu ırkta kesin oluşacaktır diye bir bilimsel çalışmayada rastlamadım.Ama ilerleyen günlerde bu tip bilimsel çalışmalar yapılır ve sonuçları paylaşılırsa bizde bu konuyu okuyucularımızla paylaşırız.

 18. toprak - 20 Ekim 2017 at 17:10 - Cevapla

  Merhabalar,

  3 yaşında scotish fold kedim var. Kuyruğunda yada bacaklarında makalede bahsettiğiniz sorunlar yok. Ancak biraz kambur yürümesi var. Düzenli olarak veteriner hekime götürüyoruz. Hatta son 1 yıl içinde başka bir şikayetten dolayı suadiye hayvan hastanesine dahil götürdük ancak kambur durma ile ilgili kimse birşey demedi bize. Bacaklarında yada herhangi bir yerinde defarmasyon oluşmuş değil. 1 yaşından sonra hareketleri çok kısıtlı. sandalyeden aşağı zıplayarak inemiyor, yada çıkamıyor. Eskiden kendini sevdirirdi şimdi çok fazla’da sevdirmiyor. Bu hastalığı sahipmidir? ne yapmam gerekmektedir?

  • Murat Aytaç - 24 Ekim 2017 at 18:09 - Cevapla

   Okuduğum kaynaklar ve gözlemlediğim vakalrda bu ırk kesilerde kamburluk ve hareket kısıtlılığıyla seyreden kediler gördüm.Bazı hekimler tarsal,carpal kemikler ve eklemler normalse ve kuyruk kısalığı yoksa hastalık yoktur desede,hafif bir bulgu olsada ben ve bazı hekimler hastalık var demekte.Ama diğer semptomlara sahip kedilere oranla ağrı daha az olmakta.Ama yinede ağrı yönünden kontrol bence doğru olacaktır kedinin hayat konforu için.Hekiminiz size farklı protokoller tavsiye edecektir

 19. Ove - 20 Ekim 2017 at 17:39 - Cevapla

  Fazla hareketli bir kedi değil oyun oynamaya ben teşvik ediyorum. Sıkça hareket etmesini sağlayarak bu durumdan kurtarabilir miyim. Kuyruğu kısa degil ayakları da veterinere 3 hafta da bir götürüyüm o da sağlıklı diyor ama çok bilinçli olduğunu düşünmüyorum. Çok endişeliyim su an yakalanma durumu var mi ya da var bilmiyor muyum😔Hangi ilaçlar ta da ek gıdalar bu durumdan uzaklaştırıyor

  • Murat Aytaç - 24 Ekim 2017 at 18:17 - Cevapla

   Fiziksel aktivite veya ilaçla maalesef bu hastalığı engelleyemezsiniz.Genetik bir hastalık olduğu için koruyucu bir uygulama yok.Ancak oluşursa hayat konforunu arttırıcı uygulamalar var

 20. Ersin Bey - 21 Ekim 2017 at 11:12 - Cevapla

  Merhabalar yaklaşık 3 aylık erkek bir scottish fold yavrusu sahiplendim. Söylediğiniz belirtilerin hiçbiri yok. Kulaklar öne doğru kırık, ayakları normal, kuyruğu yeterince uzun ve kıvrak. Sormak istediğim şu, bu şekilde sağlıklı ve bu hastalık çıkmaz diyebilir miyiz yoksa ileriki dönemlerde çıkma ihtimali var mı rahatlayacağımız referans bir ay var mı

  • Murat Aytaç - 24 Ekim 2017 at 17:58 - Cevapla

   2 yaşına kadar hastalık belirtileri oluşabiliyor.Ama hastalık dereceleri farklı olabiliyor.Ayrıca bu ırkta böbrek ve kalp sorunları oluşabiliyor ki bunuda gözle anlamak imkansız.Bu doğrultuda kesiniz bu hastalığa sahip değil deme şansımız şu an için yok.

 21. Burcu - 24 Ekim 2017 at 01:12 - Cevapla

  Merhaba. 1bucuk yasinda disi bir scottish fold kedimiz var. Bahsedilen en azindan bizim gorebildigimiz herhangi bir anomalisi yok. Bir kez dogum yapti, 3 yavrumuz anomalili dogdu, erkek olan british oldu, o da bizimle yasiyor. sonrasinda bunlari detayli ogrenince kisirlastirdik hemen kizimizi. Sorum su: her scottish fold aci cekiyor mu? Eklem rahatsizligindan dolayi eger varsa tabii, aci cektigini nasil gozlemleyebiliriz? Cok seviyorum onu, eger bu bulgular yoksa bile aci cekiyorsa gercekten kahrolurum.

  • Murat Aytaç - 24 Ekim 2017 at 18:19 - Cevapla

   Benzer bir soruyu bu konu altında cevaplamıştım.O cevaptan bilgi alabilirsinşz.Kedilerde ağrı,hareketlerin kısıtlanması,belli bölgelere dokunulduğunda tepki vermesi gibi ipuçları ile anlaşılabilir

 22. Özgür Tosuner - 11 Kasım 2017 at 04:56 - Cevapla

  Merhaba. Bir fold sahibi değilim ama hayvansever birisiyim. Buraya yazmaktaki amacım size teşekkür etmek Murat bey. Kimseyi kırmamış ve caresiz hissettikleri duruma bir nebze olsun yardımcı olmaya çalışmışsınız. Bütün bu güzel hayvancıkların sahipleri adına size teşekkür ederim. Ben de farkındalık videosundan izleyip konuya dahil oldum, her ne kadar sahip olmasamda daha çevremdeki insanları bilinçlendirmek amacıyla birşeyler öğrenmek için buradayım. Iyi çalışmalar dilerim.

 23. Ebru - 16 Kasım 2017 at 17:26 - Cevapla

  Merhaba bizim de 1 yasında scottish fold kızımız var.Bazen sağ bazen sol patisini yukarda tuttuğu için veterinere götürdük.Film çekmeye gerek görmedi ama hala şüpheleniyoruz.vitamin takviyesi yapıyoruz,kuru mamadan başka birşey yeniyor.acaba evde hazırlayabileceğimiz gıda tavsiyeleriniz olur mu.ona birşey olsun istemiyorum.ona ve hiçbirine.. Teşekkürler

  • Murat Aytaç - 20 Kasım 2017 at 10:26 - Cevapla

   Merhaba
   Hekiminizin tavsiyeleri ve gorusleri,kedinizi goren kisi olarak en digru bilgilerdir.Bu hastaliktan ilac ve gida takviyesi ile kurtulma sansiniz maalesef ki yok.Umarim kedinizde bu hastalik cikmaz.
   Sevgi ve saygilarimla

 24. Nil eroğlu - 29 Kasım 2017 at 19:14 - Cevapla

  Merhaba
  Ben de 1 yaşında dişi fold sahibiyim. Konu ile ilgili internetten çok yazı okudum. Şuanda kedim de bir problem görünmüyor gibi ama 2 yaş a kadar yine de takipdeyim. Bir süredir aralıklar ile yumurtlama isteği ile miyavlarken ön kısa dişlerinin olmadığını farkettim. Bı konu ile ilgili bilgi alabilirmiyim ? Normal mi yada bir şekilde kaybetmiş olasımı? Skotish lere özel bir durum mu ?
  Şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar

 25. Murat Şansal - 30 Kasım 2017 at 00:42 - Cevapla

  9 aylik fold oğlumun birkac gündür ayak kemiklerinden citlama sesi geliyor. Bazen uykusan uyaninca gerinirken bazen de biz kucağımıza alip ayagi hareket ettirdiğimizde oluyor . Sanki eklem citlamadan once cok kati citladiktan sonra oynar hali daha rahat gibi hissettim . Problem ne olabilir . Citlama bazen cok siddetli olup rahatca duyabileceğimiz kadar yuksek de olabiliyor . Eklemi patiden tutup oynattigimizda bir zorlama ile karşılaşmıyoruz.
  Simdiden teşekkürler

 26. Gizem Doğan - 25 Aralık 2017 at 23:37 - Cevapla

  Merhabalar 4 aylık scottish oğluma o.c.d teşhisi konuldu iki gün önce ne yazık ki. Bu farkındalık videolarını kedimizinde aldığım gün gördük ve bi kez doğmuş hasta olsa da onu rahat ettirmek için elimizden geleni yaparız diye düşündük. Fakat düşünülen kadar kolay değil simdiden bacakları ayrık yürürüyor kuyruk kısa kalın ve yamuk üstelik bir sürü fazladan kemik varmış arka ayaklarımızda. Simdi benim merak ettiğim kemik gelişimini durduran bi ilacı yok mudur? Ömrü kısa olur mu ne kadar kısa olur? Veteniremizin ilaçlarına simdiden başlamak böbreklerini simdiden yorar mı? Erken teşhisin bir faydası olur mu? Şimdiden cok teşekkür ederim Murat bey.

  • Murat Aytaç - 29 Aralık 2017 at 16:48 - Cevapla

   Merhaba
   Bu durumun maalesef ki bir tedavisi yok.Bu doğrultuda erken teşhis koymak hastalıkla ilgili bir avantaj sağlamayacak.Sadece hastalığın var olduğunu bilip buna göre hayata devam ettiğimizde avantajımız olacaktır.Kısırlaştırma,uygun besleme,onun hayatını kolaylaştırıcı önlemler alma,düzenli kalp ve böbrek kontrolü yaptırmak bunların bazıları.Benim kedimde ilk belirtileri gördüğümüzde genel literatür bilgi 3 sene civarı yaşam döngüsü veriyordu.Şu an 6 yaşında.Bu doğrultuda ömür ile ilgili çok net bir yorum yapma şansım maalesef ki yok.Sadece normal kediye göre daha kısa bir ömür öngörülebilir.Hayatının devamında ilaç kullanıp,kullanmayacağınız ise sizin hekiminizle yapacağınız konuşma ile vereceğiniz karar.Ben kendi kedimde şu ana kadar hiç ilaç kullanmadım.Ama bu benim hekim ve kedi sahibi olarak verdiğim karardı.Tabiki bu kararı kedimin sağlığına göre karar verdim.Ama kliniğimde tedavi ettiğim hastalarım arasında ilaç kullandığım kediler mevcut.Dediğim gibi hekiminiz,siz ve kedinizin durumu ortak bir karara varmanıza vesile olacaktır.Geçmiş olsun.

 27. Gizem Doğan - 26 Aralık 2017 at 09:23 - Cevapla

  merhabalar 4 aylık scottishfold oğluma 2 gün önce ocd teşhisi konuldu.Çekilen röntgenlerde arka patilerde fazladan kemikler olduğu, kuyruğunun kısa ve kıvrık olduğu anlaşıldı. Erken teşhisin bir avantajı olabilir mi? Veterinerimiz ilaç verdi eklemi desteklemeye ve ağrıyı gidermeye yardımcı fakat henüz küçük değil mi? Böbreklerimiz daha çabuk mu hasar görür? Birde ömrü kısa olduğu görülmüştür deniyor kaynaklarda bu kısalığın sebebi ilaçlar mı ve ne kadar kısa olabiliyor? Şunu da eklemek istiyorum; farkındalık videolarını izlediğimde çoktan miniğimiz eve gelmişti, sonrasında da vazgeçemedik tabi ama başına gelince daha iyi anlaşılıyor hiç kolay bir süreç değil lütfen üretilmelerine engel olalım teşekkürler.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir