Scottish Fold Irkında Osteochondrodysplasia

Scottish Fold ırkında Osteochondrodysplasia Kimlerde Görülüyor?

Son yıllar da evde kedi beslemenin yaygınlaşmasıyla saf ırk kedi kavramı ön plana çıktı bununla birlikte Scottish Fold ırkında Osteochondrodysplasia gibi hastalıklarda sıkça karşımıza çıkmaya başladı. Daha 5 yıl önce sokaktan alınan melez kediler yaygın olarak beslenmekteyken, artık çokça saf ırk kedi beslenmekte. İlk zamanlar siyam ve iran kedileri tercih edilen ırklarken son zamanlar da scottish fold ırkı çokca ilgi görmekte. Eve uyumu, çok aktif olmaması, güzel kürk yapısıyla ideale yakın bir ırk olan bu ırktır.

Yanlış Üremeler (Fold+Fold Eşleşmeleri)

Maalesef ki yanlış üretime bağlı genetik hastalıkları mevcut olmakta.Bu ırk kediler de kalp sorunu,böbrek sorunu doğmasal olarak olabilmektedir.Yurt dışında genetik testlerle bu durum saptanabilse de ülkemizde maalesef bu testler mevcut değildir.

Osteokondrodisplazi yavruluktan itibaren belirlenebilen bir hastalıktır.Diğer kedilere göre kısa ve kalın,ayrıca bükülmeyen bir kuyruk en büyük belirtidir.

 

Scottish Fold ırkında Osteochondrodysplasia

Scottish Fold ırkında Osteochondrodysplasia

Neler Olabilir?

Fotoğrafta ki gibi bir kuyruk bizi şüphelendirmelidir.Kedimiz büyüdükçe ön ve arka ayak tarak kemiklerinde yamulmalar başlamakta ve bu kemikler normal kedilere göre çok kısa kalmaktadırlar.Bu durum ağrı oluşturmakta ve kedimizin zıplama ve koşmasında sorun teşkil etmektedir.İlerleyen dönemlerde sırtta kambur da oluşabilmektedir.2 yaşına kadar bu semptomlar ilerleyerek devam eder. 2 yaşından sonra genelde ilerleme gözükmez.

Neler Yapılıyor?

Bu hastalığın kesin teşhisi için muayene yanında tarak kemiklerinin ve kuyruğun röntgenini çekmek gerekmektedir.

Tedavisi Var mı?

Tedavisi maalesef ki yoktur.Sadece oluşan durumun yarattığı ağrıyı azaltmak için ilaç kullanılmaktadır.Bu hastalığa sahip olan kedilerin ömürlerinin diğer kedilere göre daha kısa olduğu kaynaklarca belirtilmektedir.

Bu hastalığa sahip bir kedi almamanız için mutlaka bir hekim gözetiminde bu ırk kedileri almanızı tavsiye ederiz.

 

Scottish Fold ırkında Osteochondrodysplasia hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için Scottish Fold Kulübüne buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 


Comments

 1. Hatice - 23 Kasım 2018 at 00:14 - Cevapla

  Merhaba Murat Bey
  Benim 1 yaşında erkek scottısh fold kedim var.Son 1 aydır iştahı kesildi çok uyuyor ve ön patisine tam basamıyor.Biz kendisini bulduk yani genetik geçmişini bilmiyoruz.Veterinerimiz ilaç kullanması gerek dedi.Ben sizdende tavsiye almak isterim ilaç markası hakkında.Şimdiden teşekkürler…

 2. Kaan Atıcı - 2 Ocak 2019 at 01:32 - Cevapla

  merhabalar.Öncelikle şimdiden özür dilerim uzun bir yazı olacak çünkü. Benim yaklaşık 9 aylık 4,5kg olan tombul bir pirensesim var. kendisi melez bir scottish fold anne british baba fold. şimdiye kadar hep oyuncuydu atlamasında koşmasına bir sorunu yoktu. kuyruğu da normal uzun ve esnek sertlik yok. geçen lösemi aşısı için veterinere götürdüğümde bu hastalık hakkında sorular sordum.Kendisi kedimin topallayıp topallamadığını sordu topallamasında ve koşmasında bir sorun yok dedim. kendisi de gördüğü kadarıyla şimdilik korkulacak birşey yok dedi. Ayrıca benim kedimin devasa olduğunu söyledi ilk gördüğünde. yani 9 aylık ama yetişkin kedilerden bile büyük bir kedi dişi olmasına rağmen. bu rahatsızlığın ve deformasyonun cılız ve zayıf kedilerde daha çok görüldüğünü söyledi.yani benimkinin iri olması iyi birşeymiş.Kendisine daha fazla büyümez heralde ama bozukluk yada eklem ağrısı çıkma olasılığı var mı dediğimde çok düşük bir ihtimal şuan dedi. ama ömür boyu böyle bir olasılık varmış. 1,5 2 yaşına gelsin bakalım dedi çıkmazsa bundan sonra gelişmez diyebiliriz dedi. genelde fold-fold eşleşmesinde görülüyormuş ve eklem ağrısı olursa hayvan ayağını kaldırır,toparlar ve koşmaz demişti. 2 gün sonra yani bugün kedim bütün gün uyudu. bi garipti. yanımda durup oturuyordu ama çokta keyifli değildi. Sonradan açıldı saklambaç oynadık koştu vs sonra tekrardan uyudu. uyudu diye kalkıp odama giderken baktım yanıma gelmiş oturmuş hemen.Sonra sağ patisini kaldırıp indirdiğini farkettim masanın altındayken. yani saniyelik kaldırıp indiriyor milim kaldırıp indiriyor. sağ ve solda bunu yaptı. ama askıya alma falan olmadı patiyi.baya tedirgin oldum. sonra dedim heralde uyanınca kaslarını geriyor ama bu germe hareketi değildi bildigin kaldırıp aynı yere koyuyordu patilerini. yoğurur gibi. sonra tekrar oynatmaya çalıştım baktım koşa koşa geliyor salladığım ipe yürümesinde bir sorun yok. keyfi maması yerinde sizce ağrı başlangıcı olabilir mi ? ve sizce bu safhadan sonra olma olasılığı nedir ? arka ayaklarının üstünde durabiliyor kalkıp doktor ağrısı olsa yapamaz demişti.Kediler narin canlılar dilleri yok söyleyemiyorlar çok tedirginim bu yüzden.Ayrıca sizin kedinizde de böyle bir sorun olduğunu okudum ve şuanki durumunu merak ettim. ağrıyla başa çıkabildiniz mi ? sizinki melezmiydi ve şiddetli bir seviyedemiydi ne zaman belirti gösterdi. Çok teşekkürler burada yaptığınız iş takdir edilesi.

  • Murat Aytaç - 2 Ocak 2019 at 11:57 - Cevapla

   Merhaba
   Benim kedimin babası scotish annesi british ti.Bir hekim arkadaşım hediye etmişti.İlk geldiği zamanlarda pek hastalığı farketmesekte ilerleyen aylarda hastalığı net bir şekilde gördük.Şu an bu hastalığı taşıyan ve tedaviye devam ettiğim hastalarımın hepsinin kondisyonları iyi durumda.Yani bu hastalığa sahip kediler cılız olur tezi pek doğru değil.Ama kemiklerde ki eğilmeler yüzünden bacak boyları kısa oluyor.Hastalığın teşhisi çok basit.Bir röntgen çekerek yüzde 90 teşhis konulabiliyor.Bu doğrultuda hekiminiz buna gerek duymadıysa endişe etmenize gerek yok diye düşünüyorum.
   Ama hatırlatmak isterim ki,bu ırk kediler kalp ve böbrek hastalıkları yönünden risk altındadır.Bu yönden yılda en az bir kere check-up yaptırmanız doğru olacaktır.
   Uzun bir metin yazmışsınız umarım sorularınıza cevap verebildim.Atladığım bir şey varsa yine yazabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dilerim.
   murat aytaçBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir