Köpeklerde Leishmania enfeksiyonu

Köpeklerde Leishmania enfeksiyonu

 

 

Ciddi lezyonlara yol açan, paraziter kaynaklı sistemik bir hastalıktır. En çok yayıldığı yaz aylarının başladığı bu günlerde, sizleri bilgilendirmek amacıyla, anlaşılabilecek basitlikte, tıbbi terminelojiden uzak  bir dilde bu hastalığı anlatmaya çalışacağız.

 

Taşıyıcı (Vektör) olarak başrolde, tatarcık böceği (sinek)  rol almaktadır. Taşıyıcı olmayan  Tatarcık, hasta hayvana konarak kan emdiğinde etkeni alır ve sağlıklı hayvandan kan emerken, hastalığı sağlıklı hayvana  bulaştırır .Bu döngü sayesinde tatarcık çok hızlı bir şekilde bir çok hayvanı enfekte edebilmektedir.

Klinik belirtiler

 

 • Kuvvette azalma
 • Kilo kaybı
 • Uyku hali
 • Polidipsi
 • Anoreksi
 • İshal
 • Kusma
 • Çok yemek yeme
 • Hapşırma ve öksürme

 

Deride ise

 

 • Ülser
 • Tırnak batması
 • Baş ve kulakta lokal tüy dökülmesi
 • Kuru ve mat kıllar
 • Nodüller

Ayrıca topallama, zayıflama, ateş, sarılıkta görülebilmektedir.

 

Tanı:

Hekimin hastalıktan şüphe etmesi üzerine öncelikle hızlı test pozitif sonuç alması akabinde İFA yöntemiyle tam teşhisi koyması gerekmektedir.

 

 

Tedavi:

Hastalığın tedavisi ortaya çıkan bulguları ortadan kaldırmak ve hayvanı olabildiğince konforlu yaşatmak üzerine yapılır. Son yıllarda kullanıma sunulan ilaçlar iyi sonuçlar vermektedir.Maalesef ki bu ilaçlar ülkemizde ruhsatlı olmadığı için ulaşmak zordur.Zorlu bir tedavi süreci yüzünden  KORUNMA çok önemlidir.

 

Korunma:

Korunma için paraziter uygulamaları düzenli yapmak ve ilkbahar aylarından itibaren ilaçlı parazit tasması kullanmak bu hastalıkta en etkin korunma yöntemidir.Yine 2019 yılından itibaren bu hastalığa karşı aşılamada başlamıştır.Bu doğrultuda Hekiminizin tavsiyelerine uymanız gerekmektedir.

 

Kaynakca

1-Skin disease of the dog and cat-Richard G.Harvey,Patrick J.McKeever

2-Kedilerde ve köpeklerde en yaygın görülen parazitik ve alerjik deri hastalıkları-Pfizer hayvan sağlığı

Ayrıntılı bilgi için arayın

0 212 873 93 23


Comments

 1. Harun - 27 Mayıs 2018 at 15:44 - Cevapla

  Merhaba.2017 Ağustos ayında kopegime leishmania teşhisi konuldu.Veteriner tarafından ömrünün sonuna dek Urikoliz isimli ilacı hergun kullanması söylendi.
  Ben de düzenli olarak 8-9 aydır köpeğine veriyorum.Gecen gün bana 1 hafta kullanmadın tekrar tahlil yapalım dedi. Ancak 10 gün geçmesine rağmen tahlil yapılmadı.Ben de tedaviye uzun ara vermenin sakıncası yok mu diye sordum. Bu kez de karaciğeri çok yorulur 3 ay ara verelim dedi.Kafam iyice karıştı.Kopegin durumu gayet iyi iken şimdi 3-4 gündür çok iştahsız.Kulaklarindaki yara sayısı arttı.Milteforan isimli ilacı tavsiye edildi. Ancak zor bulunması ve pahalı olması işimi iyice zorlaştırıyor. Özel bir veteriner.de baktıracak gücüm yok ne yazık ki.Sizden ricam; bu konuda bilgi vererek yardımcı olmanız.Tesekkur ederim

 2. Mehmet Gözlem - 30 Ocak 2019 at 04:39 - Cevapla

  İyi günler, beni elimden leichmania hastası olan bir köpek ısırdı ayrıca köpeğimle de dalasti, köpeğimde görünen bir yara bere yok , benim için risk var mıdır? Teşekkürler

 3. afitap - 15 Şubat 2019 at 10:34 - Cevapla

  merhaba,

  Milteforan ilacına acil olarak ulaşabileceğim bir yer öneriniz var mı ?

  Teşekkürler,

  • Murat Aytaç - 15 Şubat 2019 at 13:24 - Cevapla

   Merhaba
   Temin etmesi zor bir ilaç, hastalarımız kendileri yurtdışından temin ediyorlar.Türkiye’de bulabileceğiniz bir nokta hakkında bilgimiz yok.
   Geçmiş olsun.

 4. Hakan - 13 Nisan 2019 at 02:09 - Cevapla

  Merhabalar benimde köpeğime leismania teşhisi konuldu. Köpeğimin sadwcw gözlerinde ve burnunda kuruluk ve tahriş var. Üniversite veterinerliği uyutmamı istedi. Hiçbirşekilde iyileşme olanağı yokmudur. Tavsiye debileceğiniz ilaç vs varmıdır

  • Murat Aytaç - 15 Nisan 2019 at 09:33 - Cevapla

   Merhaba
   Son yıllarda çıkan ilaçlar hastalığın tedavisinde umut verici sonuçlar ortaya çıkarmakta.Uyutmaktan ziyade alternatif hekimlerden görüş alarak tedaviye devam etmenizi öneririz.
   Saygılarımızla

 5. Ülku - 20 Ağustos 2020 at 19:40 - Cevapla

  Merhaba benim de sokakta baktigim köpeklerden birini barınakta kisirlastirdiktan sonra kulağının ucunda başlayan yara ve gri tüyü dökülmüş yaralar yüzünde oluştu, yine barınağa sorduk leishmanis olduğu ömür boyu ürikoliz ilacı alması gerektiği söylendi, sokakta bakıyorum her gün bu ilacı veriyorum yalnız hayvanla ister istemez mama iş
  yeterek üstüme geldiğinden teması bulunuyor arada seviyorum,bu has
  talik insana geçer mi?

  • Murat Aytaç - 21 Ağustos 2020 at 10:52 - Cevapla

   Sokak hayvanına gösterdiğiniz ilgi için öncelikle teşekkür ederim.
   Sizinle Sağlık Bakanlığı sitesinden aldığım bilgiyi paylaşmak isterim.

   Bulaşma
   Enfekte dişi kum sineklerinin (phlebotomin sandfly) ısırığı ile bulaşan paraziter bir hastalıktır. Vektör olan kum sinekleri, bu parazitleri enfekte olmuş insan ve hayvanları ısırarak alırlar. Bulaşma riskinin en yüksek olduğu vakit, kum sineklerinin genellikle en fazla aktif oldukları akşam- şafak vakti arasıdır.
   Umarım size yardımcı olabilmişimdir.Sokakta ki dostlarınızla birlikte sağlıklı ve mutlu günler dilerim
   MuratAytaç

 6. Mergube - 25 Ağustos 2020 at 09:04 - Cevapla

  Merhaba ben sokağa terk edilmiş bir köpeği sahiplendim geldiğinden beri hastaydı her yere götürdüm sonunda göz dr 4 test yaptırın parazit türünü öğrenin dedi sağolsun . Dediğini yaptım tabi 1 yıl kaybettim leismania hastasıymış . Çok üzülüyorum en son uyutuluyor dedikleri için ilaçlarını en çabuk nasıl temin ederim ve isimleri nedir . Cinsi doberman 27 kg oldu şükür lütfen yardım rica ediyorum.

  • Murat Aytaç - 20 Eylül 2020 at 11:15 - Cevapla

   Merhaba
   Öncelikle geçmiş olsun.Bu hastalıkta milteferon iyi sonuçlar vermektedir.Ama Türkiye’de ruhsatsız bir ürün.En kolay KKTC’den temin edebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir