Köpeklerde Leishmania enfeksiyonu

Köpeklerde Leishmania enfeksiyonu

 

 

Ciddi lezyonlara yol açan, paraziter kaynaklı sistemik bir hastalıktır. En çok yayıldığı yaz aylarının başladığı bu günlerde, sizleri bilgilendirmek amacıyla, anlaşılabilecek basitlikte, tıbbi terminelojiden uzak  bir dilde bu hastalığı anlatmaya çalışacağız.

 

Taşıyıcı (Vektör) olarak başrolde, tatarcık böceği (sinek)  rol almaktadır. Taşıyıcı olmayan  Tatarcık, hasta hayvana konarak kan emdiğinde etkeni alır ve sağlıklı hayvandan kan emerken, hastalığı sağlıklı hayvana  bulaştırır .Bu döngü sayesinde tatarcık çok hızlı bir şekilde bir çok hayvanı enfekte edebilmektedir.

Klinik belirtiler

 

 • Kuvvette azalma
 • Kilo kaybı
 • Uyku hali
 • Polidipsi
 • Anoreksi
 • İshal
 • Kusma
 • Çok yemek yeme
 • Hapşırma ve öksürme

 

Deride ise

 

 • Ülser
 • Tırnak batması
 • Baş ve kulakta lokal tüy dökülmesi
 • Kuru ve mat kıllar
 • Nodüller

Ayrıca topallama, zayıflama, ateş, sarılıkta görülebilmektedir.

 

Tanı:

Hekimin hastalıktan şüphe etmesi üzerine öncelikle hızlı test pozitif sonuç alması akabinde İFA yöntemiyle tam teşhisi koyması gerekmektedir.

 

 

Tedavi:

Hastalığın tedavisi ortaya çıkan bulguları ortadan kaldırmak ve hayvanı olabildiğince konforlu yaşatmak üzerine yapılır. Son yıllarda kullanıma sunulan ilaçlar iyi sonuçlar vermektedir.Maalesef ki bu ilaçlar ülkemizde ruhsatlı olmadığı için ulaşmak zordur.Zorlu bir tedavi süreci yüzünden  KORUNMA çok önemlidir.

 

Korunma:

Korunma için paraziter uygulamaları düzenli yapmak ve ilkbahar aylarından itibaren ilaçlı parazit tasması kullanmak bu hastalıkta en etkin korunma yöntemidir.Yine 2019 yılından itibaren bu hastalığa karşı aşılamada başlamıştır.Bu doğrultuda Hekiminizin tavsiyelerine uymanız gerekmektedir.

 

Kaynakca

1-Skin disease of the dog and cat-Richard G.Harvey,Patrick J.McKeever

2-Kedilerde ve köpeklerde en yaygın görülen parazitik ve alerjik deri hastalıkları-Pfizer hayvan sağlığı

Ayrıntılı bilgi için arayın

0 212 873 93 23


Comments

 1. Harun - 27 Mayıs 2018 at 15:44 - Cevapla

  Merhaba.2017 Ağustos ayında kopegime leishmania teşhisi konuldu.Veteriner tarafından ömrünün sonuna dek Urikoliz isimli ilacı hergun kullanması söylendi.
  Ben de düzenli olarak 8-9 aydır köpeğine veriyorum.Gecen gün bana 1 hafta kullanmadın tekrar tahlil yapalım dedi. Ancak 10 gün geçmesine rağmen tahlil yapılmadı.Ben de tedaviye uzun ara vermenin sakıncası yok mu diye sordum. Bu kez de karaciğeri çok yorulur 3 ay ara verelim dedi.Kafam iyice karıştı.Kopegin durumu gayet iyi iken şimdi 3-4 gündür çok iştahsız.Kulaklarindaki yara sayısı arttı.Milteforan isimli ilacı tavsiye edildi. Ancak zor bulunması ve pahalı olması işimi iyice zorlaştırıyor. Özel bir veteriner.de baktıracak gücüm yok ne yazık ki.Sizden ricam; bu konuda bilgi vererek yardımcı olmanız.Tesekkur ederim

 2. Mehmet Gözlem - 30 Ocak 2019 at 04:39 - Cevapla

  İyi günler, beni elimden leichmania hastası olan bir köpek ısırdı ayrıca köpeğimle de dalasti, köpeğimde görünen bir yara bere yok , benim için risk var mıdır? Teşekkürler

 3. afitap - 15 Şubat 2019 at 10:34 - Cevapla

  merhaba,

  Milteforan ilacına acil olarak ulaşabileceğim bir yer öneriniz var mı ?

  Teşekkürler,

  • Murat Aytaç - 15 Şubat 2019 at 13:24 - Cevapla

   Merhaba
   Temin etmesi zor bir ilaç, hastalarımız kendileri yurtdışından temin ediyorlar.Türkiye’de bulabileceğiniz bir nokta hakkında bilgimiz yok.
   Geçmiş olsun.

 4. Hakan - 13 Nisan 2019 at 02:09 - Cevapla

  Merhabalar benimde köpeğime leismania teşhisi konuldu. Köpeğimin sadwcw gözlerinde ve burnunda kuruluk ve tahriş var. Üniversite veterinerliği uyutmamı istedi. Hiçbirşekilde iyileşme olanağı yokmudur. Tavsiye debileceğiniz ilaç vs varmıdır

  • Murat Aytaç - 15 Nisan 2019 at 09:33 - Cevapla

   Merhaba
   Son yıllarda çıkan ilaçlar hastalığın tedavisinde umut verici sonuçlar ortaya çıkarmakta.Uyutmaktan ziyade alternatif hekimlerden görüş alarak tedaviye devam etmenizi öneririz.
   Saygılarımızla


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir