Cavalier King Charles Spaniel

 

Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier-KingBu ırk düz bir kafatası ve konik bir buruna sahiptir.Kulakları uzun ve düşük,gözleri yuvarlaktır.Uzun tüylü güzel bir kürke sahiptir.

Karakteri

Cavalier King Charles Spaniel ırkı köpekler canlı,coşkulu ve hareketlidirler.Canlı kuyruk sallamalarıyla coşkularını belli ederler.Sosyal,sportif ve zeki olan bu ırkın eğitimi kolaydır ve hızlı bir şekilde eğitilebilirler.Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar ve ilgi odağı olmak isterler.Diğer köpeklerle hatta kedilerle iyi anlaşırlar.Koku ve görme duyusu çok iyidir.

Yaşam ortamı

Çok sıcak iklimlere uygun olmayan bu ırk apartman hayatı için uygundur.Ama mutlaka koşabileceği ortamlar yaratılmalıdır.

Bakım

Tüyleri karışmaya müsaittir.Bu yüzden düzenli olarak taranmalı,tüylerinin karışması engellenmelidir.Düzenli yıkanmak gereklidir.Yıkama sonra bakım kremi ile tüy bakımı yapmak iyi sonuçlar vermektedir.Kulak içi ve parmak arası tüyler kontrol edilmeli gerekliliğinde kısaltılmalıdır.Gözler enfeksiyona yatkındır.Düzenli temizleme önerilir.Bu ırk orta derece tüy döken bir ırktır.

Boyutlar

30-33 cm boy ve 5-8 kg arası ağırlık ırk standardındadır.

Genetik problemler

Bu ırka has Syringomyelia hastalığı vardır.Bu hastalık için ayrıntılı bilgi almak için  syringomyelia tıklayın.

 

Bu ırkın 9-14 yaş arası ömrü vardır.