Kedilerde Polikistik Böbrek Hastalığı Teşhisi, Tedavisi, Korunma Yolları- PBH

Kedilerde Polikistik Böbrek Hastalığı (PBH)- Polycystic Kidney Disease ( PKD) hakkında merak edilenleri anlatacağız. Renal paranşim de çapı 1 mm den başlayan ve 1 cm den daha büyük olabilen, içi sıvı dolu multi (birçok) kistlerle karakterize bir böbrek hastalığıdır.

Polikistik Usg Görüntüleri

Bu kistler Proksimal ve distal tübillerden köken alarak, renal korteks ve medullada oluşmaktadır.

Postmortem Görüntü

Bu hastalık Persian ( İran) kedileri , Himaliyanlar , uzun tüylü diğer ırklar ve bunların melezinde sıklıkla görülmektedir. Persian kedilerde otozomal dominant olarak genlerle taşındığından görülme sıklığı % 40 lar dadır. Yavru kedilerde 6 ila 8 haftalık olduktan sonra teşhis edilebilse bile, 7 yaşına kadar herhangi bir problem yaratmadan (subklinik olarak) hastanın yaşamasına izin vermektedir.

Tipik olarak 7 yaşından büyük İran kedilerinde Kronik Böbrek Yetmezliği semptomları ile karşımıza çıkmaktadır. En tipik klinik bulgular; Polidipsi ( çok su içme), Poliuri ( çok işeme) , kilo kaybı, iştahsızlık, halsizliktir.

Bakteriyel enfeksiyon olgularda sıkça karşılaşılmayan bir durumdur. Bu durumda antibiyotik seçimine oldukça dikkat etmek gerekir.

Nasıl Teşhis Edilir?

Kedilerde Polikistik Böbrek Hastalığı (PBH)- Polycystic Kidney Disease ( PKD) teşhisinde ;

 • Abdominal palpasyon ( elle batın muayenesi)
 • Ultrasonografi % 98 oranda teşhis edilmektedir.
 • Radyografi
 • Urogram

yer almaktadır.

Bu hastalığın aşısı varmıdır?

Maalesef bu hastalık için geliştirilmiş bir aşı bulunmamaktadır.

Benim kedime PBH teşhisi konuldu diğer kedilerime bulaşır mı?

Hayır bu hastalık bulaşıcı değildir.

Benim kedime PBH teşhisi konuldu bize bulaşır mı?

Hayır bu hastalık zoonoz ( hayvanlardan insanlara bulaşan) değildir.

Tedavisi Mümkün müdür?

Tüm hastalıklarda olduğu gibi Kedilerde Polikistik Böbrek Hastalığı (PBH)- Polycystic Kidney Disease ( PKD) nda da erken teşhis önemlidir. Bu sebeple Geniş Check up panelleri ile 6 ayda bir kez kontrol önerilmektedir.

Prognoz (Hastalığın seyri ) Nasıldır?

Hastalığın seyri kronik böbrek hastalığı nın derecesine, böbrek hasarı bulunan kedinin tedaviye cevabına ve hasta sahibinin agresif tedaviyi kabulüne bağlıdır.

PH önlenmesi için ne yapılabilir?

Kedilerde Polikistik Böbrek Hastalığı (PBH)- Polycystic Kidney Disease ( PKD) önlenmesi için; bu hastalığın tanısı konulmuş kediler üretimden çıkarılmalı ve  Persian ( İran) kedileri , Himaliyanlar , uzun tüylü diğer ırklar ve bunların melezleri periyodik ultrasonografik muayeneler ile kontrol edilmeli ve gerekirse check up yapılamalıdır.

Veteriner Hekim M. Özgür ŞİMŞEK ve konusunda uzman diğer veteriner hekimlerimizin yazılarına ulaşmak için Ansiklopedi sayfamıza göz atabilirsiniz.

 


Comments

 1. Yasemin onay - 9 Ocak 2019 at 00:08 -

  10 yaşındaki İran melezi kedime PBH teşhisi kondu..Dr.umuz bu hastalığın tedavisinin olmadığını söyledi..Şimdi ölümünü mü beklemeliyiz ☹️

  • Mustafa Özgür Şimşek - 9 Ocak 2019 at 14:29 -

   Sayın Onay,
   Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.
   10 yaşındak iran melezi kedinizin kondüsyonu ve klinik tablosu hakkında en iyi bilgiye, muayenesini yapan ve teşhisini koyan hekim sahiptir.
   Genel olarak PBH olan hastalarda böbrek fonksiyonlarının durumu,kedinin kondüsyonu, bazı lab değerleri göz önünde bulundurularak hastanın prognozu ( hastalığın gidişatı) hakkında bir yorum yapılır.
   Ancak unutulmamalıdır ki bu hastalıkta böbreğin eski haline gelmesi diye bir durum söz konusu değildir, ancak hastalık düzgün şekilde yönetilirse kediniz stabil bir hayat sürer.
   Sağlıklı günler dilerim.
   DVM.Özgür ŞİMŞEK
   Petmania