Kedilerde FİP Hastalığı

scottishhh

FİP !Kedilerin kabusu

Corona virüsün sebep olduğu bir enfeksiyondur.Corona virüs birçok memeli ve kuşta yaygın olarak bulunan bir patojendir.

Kedi corona virüsleri bimodal bir patagenisite dağılımı gösterirler.Düşük virülensli suşları Feline enteric coronavirüs FECV hafif ishal,FECV nin mutantı olduğu düşünülen yüksek virülensli suşları da letal FİPV’e neden olurlar.

Corona virüs ile enfekte kediler tamamen sağlıklı kalabilirler bununla birlikte Corona virüs ile enfekte 10  kediden birisinde genellikle de ilk bulaşmayı takiben FİP geliştiği bildirilmektedir.FİPV taşıyan tüm kediler aynı zamanda FECV  de taşır oysa FECV taşıyan tüm kedilerde FİP gelişmez.

Yukarıda yer alan iki paragrafı açıklamak gerekirse,Corona virüs bulaşan kedilerin hepsi FİP olmayacaktır.FİP için bulaşan virüsün mutasyon geçirmesi gerekmektedir.Bu da sadece 10 kedinin 1 inde gerçekleşmektedir.Bu doğrultu da hızlı testle koyulan FİP teşhislerinin sadece 10 da 1 i gerçekten FİP demektir.

FİP genç ve yaşlı kedilerde daha çok gözüktüğü gibi,barınak gibi kalabalık ve stresli ortamlarda daha çok gözükmektedir.

Birman,İran,Burmese ve bengal kedileri bu hastalığa daha sık yakalanmaktadırlar.

Bulaşma

Tam olarak bulaşmanın nasıl olduğu bilinmese de;

Kediler dışkıları ile diğer kedilere yaydıkları gibi,dışlı ve salyanın ağız ve burun dokusuna teması ile bulaşma şekillenir.Enfekte kediler tarafından virüs yayılımı 2 ay kadar devam etmektedir.Corona virüs bulaşmasını takiben 4 olasılık mevcuttur.

1-Bazı kedilerde virüs mutasyona uğrar ve FİP’e neden olan farklı bir virüse dönüşür(%10)

a-Bu kedilerin bazılarında hücre ilişkili bağışıklık yanıtı gelişmez ve kedide yaş FİP şekillenir.

b-Bazı kedilerde kısmi bir koruyucu hücresel bağışıklık gelişir ve kedide mutant virüs kuru FİP’e neder olur.

c-Bazı kedilerde tam bir hücresel yanıt gelişir ve bu yanıt enfeksiyonu hücresel immun yanıtın herhangi bir nedenle baskılandığı ana kadar engeller.(yaşlılık,kemotrapi,FİV)

2-Kediler Corona virüs ile geçici olarak enfekte olur,virüsü 2-3 ay boyunca yayar.

3-Yaşam boyu taşıyıcı ama sağlıklıdırlar(%13)

4-Çok az bir kısmı da doğuştan dirençlidir.

Tanı

Tanısı çok zordur.Ayrıntılı muayene,testler ve yorum gerekmektedir.Ama rapid testlerle koyulan FİP teşhisleri şüphelidir.

Korunma

Aşı uygulamaları başlamıştır.Fakat henüz ülkemizde kullanılmamaktadır.Temizlik,iyi beslenme hastalığa karşı alınacak önlem olabilmektedir.

Tedavi

Etkin bir tedavi yoktur.

Kaynak

Köpek ve Kedilerin İç Hastalıkları Klinik El Kitabı-2011

Prof.Dr.Nilüfer AYTUĞ


Comments