Kedilerin Alt Üriner Sistem Hastalığı

işaretli bölge idrar kesesindeki taşları göstermektedir.

İşaretli bölge idrar kesesindeki taşları göstermektedir.

Tanım: FLUTD ( Feline Low Urinary Tract Disease) yada FUS (Feline Urine Sendrom) olarak ta bilinen bu hastalık daha çok kastre edilmiş erkek kedilerde görülmekle birlikte her yaş ve cinste görülebilmektedir. Basitçe tarif etmek gerekirse, mineral yönünden zengin idrarın, idrar kesesinde çökelti yaparak kum yada taşa dönüşmesidir.
Belirtileri: İdrar yapmakta güçlük, kum kabını sık sık ziyaret etmek,kusma, iştahta azalma,

karnına dokunulmasını istememesi, kum kabında çok uzun süre geçirmesi, idrar miktarında azalma olarak özetlenebilir.

Nedenleri : Kum kabının kirli olması ve az temizlenmesi, stres, hareketsizlik, kalitesiz mamalarla beslenme, az su içme, kalıtımsal faktörler olarak özetlenebilir.

Hastalıktan Korunma: Özellikle kedinizin yaşına , ırkına, fiziksel durumuna uygun olan mamalarla ve Veteriner hekiminizin belirttiği miktarlarda besleme birinci derecede önem teşkil etmektedir. Kısırlaştırılmış olan kedinizin günlük egzersizlerini düzenli olarak yaptırmanız gerekmektedir. Kediler kirli kum kabına girmeyi tercih etmezler, bu nedenle sık sık kum kabının kontrol etmeniz ve temizlemeniz gerekmektedir.Bazı kediler akan suyu içmeyi tercih ederler bu nedenle su içmeyi teşvik etmek için kedi su sebilleri alınabilir.

Unutmayın! ancak düzenli kontrol ile hastalıklardan korunma sağlanabilir, kedinizin tuvalet kabını temizlerken günlük olarak değişimleri kontrol etmeniz gerekmektedir. Kırmızıya çalan bir renk yada koyu idrar, pis bir koku hastalık belirtisi olabilir. Ayrıca kedinizin nefesi de sağlık  yönünden fikir verebilir, amonyak kokusu, kötü koku bir hastalığa işaret ediyor olabilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Konular: Kliniğimize özellikle sonbahar ve ilkbahar aylarında  gelen vakaların büyük bir çoğunluğunu Kedilerin Alt Üriner Sistem Hastalığı oluşturmaktadır. Dikkati çeken bir istatistik ise bu hastaların yüzde 90 kadarının kalitesiz market maması kullanmasıdır.Kedinizin bir mamayı çok iştahla yemesi ve çok sevmesi o mamanın kaliteli olduğu anlamına gelmez. Kediler etoburdur, bu nedenle protein ağırlıklı beslenmeleri gerekmektedir. Ancak burada protein kaynağı da önem teşkil etmektedir. Sindirebilirliği yüksek ve metabolize edilebilir proteinler tercih edilmelidir.

Kedi köpek mamaları ile ilgili ” Mama seçiminde dikkat edilmesi gerekenler” isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Sağlıklı Günler Dileriz.