Köpeğiniz İçin Uçak Seyahati Önerileri

Köpeğiniz İçin Uçak Seyahati

Köpeğiniz İçin Uçak Seyahati

UNUTMAYIN;

Evcil hayvan tanımına sadece kuş, köpek ve kedi girer ve kabin içinde 55x40x20 cm ölçülerinde  kafeslerde taşınabilirler.
Yolcu, evcil hayvanın sağlık belgesini, aşı kağıdını ve kimliğini yanında bulundurmalıdır. AB ülkelerine seyahat edecek yolcuların, seyahatleri esnasında taşımayı planladıkları evcil hayvan için yanlarında evcil hayvan pasaportu bulundurmaları gerekmektedir.
Kuş taşımacılığı sadece İç Hat Uçuşlarda yapılabilir. Aynı kafeste maksimum 2 kuş, (anne ve yavrusu), 2 köpek (anne ve yavrusu) veya 2 kedi (anne ve yavrusu) taşınabilir.
Kabine alınabilecek toplam evcil hayvan sayısı 3 tanedir.
AB 1219/2014 Sayılı  Uygulama Tüzüğü ile değiştirilmiş (AB) 557/2013 Sayılı Uygulama Tüzüğü’nün 2 Numaralı ekinde yer alamayan ülkelerden, AB Üyesi ülkelere gönderilecek evcil hayvanların ticari olmayan seyahatlerinde, Avrupa Birliğine üye olmayan ülkelerden Avrupa Birliği (EU) ülkelerine seyahat edecek olan evcil hayvanlar (kedi, köpek) için Inaktiv kuduz aşısı yapılması ,  planlanan seyahat tarihinden önceki, son 3 ay içerisinde 2000/258/AT Sayılı Kararı’nın 3. Maddesi uyarınca onaylanmış laboratuvarlarda  ‘KUDUZ ANTİKOR TİTRASYONU’ testine tabii olmaları gerekmektedir.

Onaylanmış güncel laboratuvar listesine http://ec.europa.eu/food/animal/liveanimals/pets/approval_en.htm linkinden erişilecektir. İlgili test ve belgelerin, kalkış istasyonunda görevli personele sunulması sizin sorumluluğunuzdadır. Tarih ve geçerlilik süresini de içeren test ve aşı karnesini ibraz edemeyen ve/veya seyahat tarihinden geriye dönük son 3 aydan daha eski test raporu ibraz ederseniz evcil hayvanınız , uçuşlara kabul edilmez.

Uçuş Öncesi Önlemler

Uçuş öncesi ,uçak seyahatlerinde en tehlikeli olan dönemlerdendir, çünkü henüz uçuş başlamamıştır, hava aracı motorları çalışmadığından basınç ve ısı ayarlaması yapılmamaktadır. Özellikle genç hayvanlarda termoregülasyon ( ısı düzenlenmesi) yeteri kadar gelişmediğinden ortamdan çok fazla etkilenebilirler. Çok soğuk, çok sıcak, yada elverişsiz hava şartları oluştuğu durumlarda hava yolu şirketleri hayvanların seyahat etmesine izin vermeyebilrler.Emin olmak için seyahat edeceğiniz havayolu şirketine başvurarak onay almanızı öneririz.

Kabin içine almaya elverişli olan kedi köpek kuş gibi evcil hayvanlar için uçuş standartlarına uygun kabin içi taşıma kafesi edinmenizi tavsiye ederiz.Standart evcil hayvan taşıma kafesini Petmania ‘dan temin edebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Aynı zamanda evcil hayvanınızın seyahate uygun olup olmadığını , bulaşıcı bir hastalığının olup olmadığını kontrol etmek ve ” Sağlık Sertifikası” düzenlemek için uçuştan 1 gün önce kliniğimizi evcil hayvanıınız ve tüm evrakları ile beraber ziyaret etmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Özel bir durum olmadığı sürece , seyahat edecek hayvanlara sakinleştirici verilmesinin yarardan çok zarar getireceğini ve Veteriner Hekim tavsiyesi dışında kesinlikle ilaç kullanılmaması gerektiğini hatırlatırız. Bazı ilaçlar solunumun deprese olmasına (baskılanmasına) sebep olmakta ve evcil hayvanınızın ölümüne sebep olabilmektedir.

Gerçek Uçuş

Uçuş izin ruhsatlı bir klinik tarafından onaylanmış , “resmi karne” ye ihtiyacınız olacak. Kliniğimizde İVHO onaylı Resmi Karne ( Pet Pasaport) ilk aşısı yapılan tüm evcil hayvanlara verilmektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi uçuş kurallarına uygun bir taşıma kafesi ile seyahat edilebilmektedir. Kafesin tüm kilitlerinin kapalı olduğuna, üzerinde kimlik bilgilerinin yazılı olduğuna emin olun.Mümkünse kafesi bir hafta önceden alıp evcil hayvanınıza tanıtın.Evde kafese alışması izin verin.

Petmania Ailesi olarak iyi uçuşlar dileriz.

Veteriner Hekim M. Özgür ŞİMŞEK ve konusunda uzman diğer veteriner hekimlerimizin yazılarına ulaşmak için Ansiklopedi sayfamıza göz atabilirsiniz.