Köpekler de çikolata zehirlenmesi

Köpekler de çikolata zehirlenmesi

Tanım:Çikolatada bulunan metilksantin alkoloidinin aşırı tüketilmesinin neden olduğu akut etkili mide-bagırsak,sinir ve kalp sistemi üzerine etkili toksemi.

 

Çikolata zehirlenmesi köpekler de en sık görülen 20 zehirlenme içerisinde yer almaktadır.Kedilerde nadiren rastlanır.

Çikolata zehirlenmeleri zaman olarak en çok bayramlar da,doğum günlerin de,en sıkta çocuklu evlerde gözükmektedir.Özellikle bayramda ortada kontrolsüz bırakılan çikolatalar köpeklerin hedefinde olmakta ve buldukları ilk fırsatta çikolatalar köpekler tarafından yenilmektedirler.Yine çocukların olduğu evlerde,çocuklar tarafından gizlice verilen çikolatalar zehirlenme yapmakta çoğu zaman ne olduğu da anlaşılamadan koma haline getirmektedir köpekleri.

Belirtileri:yakın zamanda çikolata yenmesi,kusma,ishal,huzursuzluk ve artmış aktivite,aşırı idrar.

Öldürü dozlar:120 gr çikolata 7 kg köpek için öldürücüdür.

 

Yukarıda ki bilgilerden anlaşıldığı gibi çikolata köpekler öldürücüdür.Bu yüzden köpeklerinizi çikolatadan uzak tutmanız gerekmektedir.Ama önlemlere rağmen köpeğiniz çikolata yerse veya yukarıdaki belirtilere benzer belirtiler gösterir ve siz çikolata yediğinden şüphelenirseniz acilen polikliniğimize başvurmalısınız.Erken müdahale bu zehirlenmede çok önemlidir.

Maddeler halinde özetlersek 

1-120 gr çikolata ufak boy bir köpek için öldürücüdür.

2-Bayramlar çikolata zehirlenmesinin en çok görüldüğü dönemlerdir.Çikolataları köpeklerin ulaşamayacağı yerlere koymalıyız.

3-Çocuklara dikkat!Onları olayın ciddiyetini anlatarak uyaralım.Onlara çikolatanın köpekler için çok zehirli olduğunu mutlaka söyleyelim.

4-Çikolata zehirlenmesi köpeklerde en sık gözüken 20 zehirlenme içindedir.

5-Sanılanın aksine yoğurt yedirmek zehirlenmeyi tedavi eden bir şey değildir.

Konu ile ilgili ingilizce güzel bir kaynak.linke tıklarsanız okuyabilirsiniz.

çikolata zehirlenmesi