Exotic Shorthair Kedi Irkı

Exotic Shorthair

Exotic Shorthair

Exotic Shorthair Hakkında

Exotic Shorthair ırkı kediler yıllardır az bakım gerektirmeleri ve kişilikleriyle merak konusu olmuştur. Bu sıradışı kedi tek ancak çok önemli bir istisnadır. Hemen hemen her şekilde Persian (İran Kedisi) cins standardını karşılar: Exotic Shorthair’ların kısa tüylü kürkleri olduğu için İran Kedisi gibi tüy dökmemektedir.

Uzun Tüylü İran Kedisi Amerika’da ve başka yerlerde, hem tüm yerli kedi ırkları en popüler biridir. Ancak, kısa yoğun tüy kürkleri kendi markalarından biri olmuştur. Kısa ve yumuşak tüyleri nedeniyle topaklanma ve tüy dökülmesi sorunlarını çok daha az yaşarlar. Persian (İran Kedisi) görünümünü ve kişiliğini seviyorum ama düzenli olarak bakımını (her gün taraması gereken tüyleri ve göz akıntıları) için zamanım yok. Diyen evcil kedi severler Exotic Shorthair ırkını tanıdıklarında aşık olmuştur.

Bu ırk “Tembel İnsanların Persian (İran Kedisi) olarak tanınır” Bunun en büyük sebebi İran Kedisinde sorun olarak nitelendirilen Tüy, göz bakımlarının yanı sıra aşırı hareketsizlik gibi durumlardan arınmış bir Persian (İran Kedisi) olarak tarif edilmeleridir. Exotic Shorthair kısa tüylerine rağmen Persian (İran Kedisi) kadar yumuşak ve peluş bir kürke sahiptir. Bu yoğun ve biraz daha uzun diğer birçok kısa saçlı ırkların daha nedeniyle uzunluğunda orta kalın astar ve dış koruma tüyleri gövdesinin sıyrılıyor. Kolayca arapsaçı ve az bakım gerektiren değildir. Exotic diğer birçok kısa saçlı kediler daha fazla döken eğilimindedir.

Exotic Shorthair özellikle oyuncak ayı gibi bir görünüm içinde olmak peluş doldurulmuş hayvanlar benzeyen kompakt, güçlü inşa kediler vardır. Onlar kalın, “Amerikan Birleşik Devletleri futbolu savunma oyuncusunun” boyun tepesinde büyük bir kafa var. Onlara çok güzel bir yüz ifadesi vermek hepsi – Onlar büyük yuvarlak gözleri (eğimli olmamalıdır olan), tombul yanaklar, kısa snubbed burun ve minik düşük kulak var. Exotic Shorthair büyük sıkı yuvarlak pençeleri ve kısa, kalın, künt kuyrukları vardır. Onların derin sandıkları ve muazzam omuzlar tıknaz ön ayakları düşük ayarlanır. Bu cins katı öz renkler, iki renk, tekirlere ve tortoiseshells dahil geniş bir renk yelpazesi, gelir, hem de gölgeli, uçlu ve renk sivri çeşitleri.

Kişilik

Exotic Shorthair Persian (İran Kedisi) ki neredeyse aynıdır derece nazik, kibar bir eğilim vardır. Bu, meraklı eğlenceyi seven ve eğlenceli olabilir ayrıca sakin ve ağırbaşlı olmakla. Bu cins, diğer kedilere ve köpeklere yanı sıra insanlara dostudur. Exotic Shorthair uzun süre gözetimsiz olmanın keyfini yok. Yalnız bırakılmamalıdır zaman onların kedileri daha az izole hissediyorum ki, pek çok Exotic sahipleri, bir radyo ya da televizyon bırakın. Exotic Shorthair rahatsız edici zorlu olmadan, diğer birçok kısa saçlı yerli ırkların daha fazla şefkat gösterme eğilimindedir. Bu kimin sesi nadiren duyulur bir kolay olacak, sessiz kedi vardır. Exotic Shorthair, tatlı, sakin ve mizacı vardı sadık. Bu cins uyarlanabilir doğa şehir sakinleri ve apartman yaşam için ideal evcil hayvan yapar. Onlar özellikle çocuklarda hasta vardır.

Etkinlik Düzeyi

Exotic Shorthair mizaç ve türü Persian (İran Kedisi) benzer iken, onların Amerikan Birleşik Devletleri Kedisi atalarının enerjik kıvılcım bazı istinat, biraz daha canlı olma eğilimindedir. Exotic Shorthair oldukça yetenekli fare avcıları olabilir. Onlar oyuncakları ile oynarken ve sopalarla sona erdikten sonra atlama keyfini çıkarın. Ancak, onlar, rahat bir sandalyede sessizce oturup eşit içeriğidir bir kucak kıvrılıp veya sahiplerinin omuzlarına karşısında kendilerini asmak. Genel olarak, bu, özellikle aktif veya spor cins değildir.

Davranış Özellikleri

O ısınmış olma eğilimindedir ve bazen de soğuk fayans veya bir tuğla ocağın uyku tercih olarak Exotic Shorthair ya, düzenli olarak kendi sahibi ile uyku olmayabilir. Bu kediler göze batmayan ve yaşamak kolaydır. Exotic evin etrafında sahibine izleyin ve sonra bazı kuytu veya bucak sessizce dinlenmek için yerleşmek olacaktır. Onlar saatlerce şekerleme yapabilirsiniz. Onlar insanlara yakın olmak istiyorum, ama mutlaka her zaman hep birlikte “iç içe geçmiş” değil. Bazı yetiştiriciler bu her zaman böyle olmasa da erkek, biraz daha sakin ve dişilerden daha cuddlier olduğunu bildiriyor. Exotic Shorthair böyle bir musluktan akan su damlalarını izlerken ya da zemin üzerinde toz topları kovalayan olarak hayatın basit zevkleri tadını çıkarın. Bu doğru Pers tipi ve mizaç ama İran cins ultra talep uzun saçlı kürk olmadan sakin, companionable kedi isteyen birisi için mükemmel bir cins.

Tarih

Exotic Shorthair oldukça yakın evcil cins. Onlar bu cins ile ilişkili sabit damat bağlılık olmadan, Fars kürk doku ve kaliteyi elde etmek için aranan Amerikan Birleşik Devletleri Shorthair, yetiştiricileri tarafından geliştirilmiştir. Persler Amerikan Birleşik Devletleri Shorthair ile geçti ve elde edilen melezler oldukça popüler oldu. Bu cins ilk öncüleri ayrı, kolayca tekrarlanabilir-cins içine kabarık, düz yüzlü, kısa saçlı kediler standardize etmek için çaba yaptı. Exotic Shorthair 1960’ların ortalarından beri safkan kedi fantezi tarafından kabul edilmiştir. Birmanya cins varlığı erken kullanılan, ancak bugün sadece Amerikan Birleşik Devletleri cins, kayıt defterinde tarafından izin verilen Pers ya da Amerikan Birleşik Devletleri Shorthair için çaprazlamalar olabilir. Ancak, İngiliz ya da Avrupa Shorthair ve Birmanya Kuzey Amerika dışında Exotic Shorthair ile geçilebilir.

Sağlık Yatkınlıklar

Exotic Shorthair Amerikan Birleşik Devletleri Shorthair olanlar ve bunların inerler hangi Persler aynı sağlık predispoze faktörler paylaşıyor.

Koruma ve Sahiplendirme Kuruluşları

Exotic Shorthair dünyada bir çok kuruluş tarafından koruma altına alınmıştır.

Birleşik Devletler: Cat Fanciers’ Association

Amerika’da: The American Association of Cat Enthusiasts

Kuzey Amerika’da: The International Cat Association

Belçika’da: Fédération Internationale Féline

Türkiye’de: Exotic Shorthair Koruma ve Yetiştirme Kulübü

Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği: Exotic Shorthair Kedi Irkı Safkanlık Standartları

Exotic Shorthair

Exotic Shorthair

Veteriner Hekim M. Özgür ŞİMŞEK ve konusunda uzman diğer veteriner hekimlerimizin yazılarına ulaşmak için Ansiklopedi sayfamıza göz atabilirsiniz.

 


Comments

  1. Nergiz - 25 Nisan 2020 at 03:24 -

    Bu cins beyaz kısa tuylu yavru bir kedi istiyorum nasıl bulabilirim acaba.