Kedi ve Köpeklerde Conjunctivitis (Konjonktivit)

Hastalık sebebi nedir?

Conjunktiva’nın enfeksiyonuna veya yangısına conjunctivitis denir. Genelde başlangıç sebebi olarak allerjiye sebep olan polenler, dolaşma ve koklamalar sırasında göze temas eden otlar, virüsler, bakteriler ve mantarlar sayılabilir.

Hastalık kedilerde köpeklerden daha az görülür. Ancak İran kedilerinde oldukça yaygındır.

Hastalık nasıl gelişir?

Gözde özellikle conjunctiva’larda hafif bir pembelik ve damarların daha belirgin olması ile başlar. İlk önceleri akıntı şeffaf ve temizdir. Ancak hemen tedavi olmazsa akıntı koyulaşır ve iltihabik bir hal alabilir.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Hastalık semptomları değişkenlik gösterebilir. Ama genellikle ister enfeksiyon sonucunda olsun, ister alerji sonucunda olsun her ikisinde de ortak özellik conjunctivanın orta dereceden şiddetliye varan kırmızılığa sahip olmasıdır.

Bunun dışında bazen bir ödemde görülebilir. Damarlar kanla dolar ve belirgin bir hal alır.

Eğer alerjik bir conjunktivit ise kedi sürekli ağlıyormuş gibi görünür. Göz pınarının altı sürekli olarak ıslaktır ve beyaz tüylü veya açık renk tüylü kedilerde burası kızıl kahverengi görünür.
Akıntı genelde temiz ve su gibidir.
Hastalık her iki gözde birden olabilir.
Eğer enfeksiyon bakteri veya başka bir enfeksiyon kaynağına bağlıysa akıntı koyu, iltihaplı, yeşilimsi veya sarımsı kahverengi olabilir.
Ağrı duyusu her iki durumdada vardır.
Işık genelde rahatsız edicidir.

Nasıl önlem alabiliriz?

Alerjik conjunktivitis için önlem almak pek mümkün değildir. Yapılabilecek şey mümkün olduğu kadar göz temizliğine dikkat etmek ve sekunder bir enfeksiyonun oluşmasını önlemektir.

Diğer etkenlerden kaynaklanan rahatsızlıklarda etkeni bularak onu ortadan kaldırmaya yönelik çalışma yapmak gerekir.

Sonuç

Alerjik conjunktivitis bulaşıcı değildir. Ancak bakteriyel veya diğer enfeksiyon kaynağı olan etkenlerden kaynaklanan konjunktivitis hayvandan hayvana yada hayvandan insana bulaşabilir. Bu nedenle hastaların göz temizliğine dikkat etmeli ve doktorun önerdiği bir antiseptik düzenli olarak kullanılmalıdır.


Comments

  1. Sara - 31 Ekim 2017 at 14:52 -

    Merhaba, sokaktan bir kedi bulduk. Gozu once siddetli sekilde sulanmaya basladi, tobrex goz damcisini 1 aya yakin uyguladik, simdi gozunun icine pembe bir et gelmis, kapamis, bu durumda ameliyat sartmi yoksa bana gozunu kurtaracak ilaclar tavsiye ede bilirmisiniz?

    • Murat Aytaç - 1 Kasım 2017 at 14:36 -

      Kedinizi bir hekime götürmelisiniz,birilerinin görmeden tavsiye ettiği ilaçları kullanmanız sonucunda,kediniz kör olabilir.