Kedilerde Gençlik Hastalığı – Panleukopenia

Kedilerde Gençlik Hastalığı Tanımı, Belirtileri,Teşhisi, Korunma Yolları

(Feline Distemper-Cat Panleukopenia, Panlökopeni  )

Kedilerde Gençlik Hastalığı Feline panleukopenia

Kedilerde Gençlik Hastalığı Feline panleukopenia

Teşhis


Tanıtım

Panlökopeni, Panleukopenia , kedi bulaşıcı enteritis veya kedi Kanlı İshal hastalığı olarak da bilinir. Kedi Gençlik Hastalığı, teşhis etmek kolay değildir. Ancak, çoğu durumda, fiziksel muayene, öykü (anamnez) , klinik belirti (semptom) bazı kan testleri ile ön tanı konulabilir.

Gençlik Hastalığının Tanısı Nasıl Konulur?

Kedi Gençlik Virüsü, bağışıklık sisteminin temel parçaları olan, beyaz kan hücrelerine (lökositler), saldırmak için özelleşmiştir. Beyaz kan hücrelerinin azalmasına yol açar bu duruma lökopeni denir. Bu durum kedinin diğer hastalıklara da açık hale gelmesine sebebiyet verir. Şiddetli gastrointestinal (mide -bağırsak) semptomlar ortaya çıkar. Durmayan ve kanamalı bir ishal başlar. İshalle birlikte kırmızı kan hücreleri de azalır bu duruma ise anemi (kansızlık) denir. Kansızlığı takiben solunum ve kalp problemleri baş gösterir.

Kesin teşhis için birçok laboratuvar metod bulunmaktadır. Bunlar immünofloresan antikor testi (IFA), polimeraz zincir reaksiyonu testleri (PCR), serolojik muayene (spesifik kan testleri) ve virüs izolasyonudur.
Bununla birlikte, bu testler, zaman ve emek-yoğun testler olduğundan maliyetleri yüksektir.

Kedi Kanlı İshal enfeksiyonunun klinik belirtileri ortaya çıktıktan sonra tam bir iyileşme için maalesef çokça şans bulunmamaktadır. Acil ve yoğun bir , genel durumu düzeltmeye yönelik destek tedavi ile yaşam kalitesini artırmaya yönelik çalışmalar gerekmektedir.

Kediler de Panlökopeni Tanımı

Kedi bulaşıcı enterit olarak da bilinen  Kanlı İshal hastalığı nın en bilinen ismi panlökopeni dir (panleukopenia), öncelikle yavru kediler ile karma aşısı yapılmamış yaşlı kedilerde  akut şiddetli enfeksiyona yol açan , son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Etken köpeklerde distemper a neden olan virüs ile ilgili olmasa bile daha çok gençleri etkilediği için kedi distemper solarak adlandırılır.  Panlökopeni  virusu hızla bölünen hücreleri ile  sindirim sistemi, özellikle de tüm vücut dokularını etkiler. En sık görülen semptomlar; kusma, ishal, dehidrasyon, depresyondur.

Kedigiller Panlökopeni Nedenleri

Kedi gençlik virusu sıklıkla viral organizmalara rezervuar görevi yapan vahşi rakun, dağ gelinciği( ferret) , vizon gibi hayvanlara bulaşabilir. Virüs ile enfekte olan hayvanların vücut salgılarıyla özellikle dışkıları ile  6 hafta içinde saçılmaya başlar ve çoğu dezenfektanlara karşı dayanıklı olan virus , aylarca yıllarca ortamda  canlı kalabilirler

Kediler enfekte dışkı, tükürük salıgıları veya cansız nesneler ( ayakkabı, yiyecek artıkları, havlular, kıyafetler, mama kapları, su kapları, tuvalet kapları vb. ) vasıtasıyla viral parçacılara direk maruz kaldığında , aşılanmamışlarsa hastalığa yakalanmaları kaçınılmazdır. Hamilelerde rahimiçi (intrauterin) bulaşma olduğu da unutulmamalı ve gebelik öncesinde müstakbel anne kediler aşılanmalıdır.

 

Önlem Alma


Gençlik Hastalığı Nasıl Önlenir?

Aşılama Kedilerde Gençlik Hastalığı önlenmesi için son derece etkilidir. Hem canlı modifiye hem de inaktif viral aşılar mevcuttur, ancak modifiye edilmiş canlı (zayıflatılmış) aşılar daha etkili olduğu ve daha hızlı immünolojik yanıt oluştuğu için tercih edilmektedirler. Bu iki tür aşı deri altı,kas içi, yada burun boşluğundan uygulanabilir. Hamile kediler ile  6 haftadan daha genç yavrular  olumsuz etkilenebilecekleri ve yeterli immun yanıt oluşmayacağı için aşılanmamalıdırlar.

8 haftadan büyük sağlıklı kediler 3-4 hafta ara ile iki kez aşılanmalı ve geçerli aşı protokolleri her yıl  tekrarlanmalıdır ( rapel )

DİKKAT!! Kedi Gençlik Virüsü son derece dayanıklıdır, aylarca, yıllarca, toprak , fayans, halı ve mobilya arasındaki çatlakları yaşayabilir. Ortamdan virüsü kaldırmak için en etkili yöntemlerden biri hipoklorikasit ile  suyun  1:32 oranında karıştırılması ile hazırlana çözelti ile iyice dezenfekte edilmesidir.

Özel Notlar

Adının kaynağı  ; Gençlik Virüsü asıl  hedefi olan , beyaz kan hücreleri ne (beyaz kan hücreleri, aynı zamanda lökositler olarak bilinmektedir; panlökopeni ; dolaşan beyaz kan hücrelerinin anormal şekilde düşüşüne verilen isimdir )saldırır .

Kedilerde Gençlik Hastalığı uygun ve rutin aşılar ile  büyük ölçüde önlenebilir. İnsanlara bulaşmaz (zoonoz değil) ancak vahşi kedi türlerine bulaşabilir.

Tanıtım

ABD lerinde uygulanan katı aşılama programları sayesinde panlökopeni virusü etkisini oldukça yitirmiştir. Yalnızca kedilerin topluca yaşadığı özel barınaklar ile vahşi yaşandaki kedigillerde bulunmaktadır.

Kedigiller de  panlökopeni belirtileri ;

Etkilenen kediler enfeksiyon ile ilgili hiçbir klinik belirti göstermeyebilir. Klinik belirtiler ortaya çıktığında , köpek kanlı ishaline yakın belirtiler görüldüğünden “in parvo” dönem larak adlandırılır ve  virüse maruz kaldıktan yaklaşık 2-10 gün sonra aşağıdaki belirtilerden bir yada bir kaçı görülebilir;

 • Depresyon
 • Uyuşukluk
 • Zayıflık
 • İştah kaybı (iştahsızlık; anoreksi)
 • Ateş (yüksek)
 • Kusma (köpüklü, sarımsı safra-çalan kusmaları üretimi)
 • İshal (erken veya geç, hastalığın seyrinde görünebilir, sarı ve / veya taze kan çizgili olabilir)
 • Dehidratasyon
 • Karın ağrısı (genellikle şiddetli ve zayıflatıcı )
 • Ağlamaklı ses çıkarma / ağlama
 • Fetal ölüm
 • Düşük
 • “Fading kitten” sendromu
 • Zihinsel anormallikler

Serebellar hipoplazi sonrasında inkoordinasyon, titrek yürüyüş, titreme, görülebilir.

Ani ölüm (klinik belirtileri ortaya çıkmadan önce gerçekleşebilir; zehirlenme ile oluşan ani ölüme benzeyebilir)
Gastrointestinal etkilerinin yanı sıra, kedi Gençlik Virüsü kan sistemi, sinir sistemi, göz ve göz ile ilgili dokular, üreme sistemi ve lenfatik sisteme de saldırabilir. Virüs % 90 mortalite (ölüm oranı) veya yenidoğanlarda kalıcı beyin hasarına yol açar. Ayrıca sekunder / fırsatçı enfeksiyonlar da sık sık bakteriyel enfeksiyonlara yol açabilir. Kimi zaman gerçek ölüm nedeni ikincil enfeksiyonlar olabilir.

Kedi panleukopenia vakalarının çoğu subklinik (klinik belirti vermeyen) olmakla birlikte, klinik semptomlar ortaya çıktıktan sonra ,  ölüm oranları oldukça yüksektir.


Engelleme ve Tedaviye Hazırlık

Tedavi Seçenekleri

Yeni teknikler ve antiviral ajanlar ile tedavi oranı yükselse de kediler için en korkutucu hastalıklardan biridir.Tedavi protokolleri yalnızca profesyonelleri ilgilendirdiği için bu bölümde anlatılmayacaktır.

Kedi panlökopeni tedavisi genellikle en az bir hafta sürer ancak tedavi sonrası nekahat deönemi haftalar hatta aylar sürebilir.

Prognoz

Ne yazık ki, kedigiller panlökopeni tedavisi genç kedilerde yaşlılara nazaran daha zordur bu nedenle yavrularda prognoz pek de parlak değildir. Yaşlı kediler de hastalık sonrası hayatta kalma olasılığı daha fazladır.

Bir kedi , Kanlı İshal enfeksiyon sonrasında hayatta  kalmış ise, normalde hiçbir kalıcı yan etkisi olmayacaktır ve hastalığa yaşam boyu bağışıklık kazanacaklardır. Ancak, birkaç hafta süreyle tüm vücut salgılar ile virüsü saçmaya devam edecektir. Bu sebeple tedavi sonrası yeteri kadar süre geçmeden yeni ve aşısız bir kedi ile biraraya getirilmemelidirler.


 

Veteriner Hekim M. Özgür ŞİMŞEK ve konusunda uzman diğer veteriner hekimlerimizin yazılarına ulaşmak için Ansiklopedi sayfamıza göz atabilirsiniz.


Comments

 1. Sinem K. - 28 Mart 2018 at 10:26 -

  Merhabalar, 4 aylik disi british short hair kedim var. Dun sabah kumunun yanindaki zemine mukus kivaminda kakasini damlattigini gordum. Damlattigi kakasinda kan vardi. Hemen kumunu kontrol ettim ishal olmus ve diskisinin yesile calan rengi oldugunu gordum. Hemen veterinere goturdum. Kan testi yaptilar, Neu degeri dusuk ciktigi icin genclik hastaligi testi yapacagiz dediler. Cubuk yardimiyla poposundan diski ornegi aldilar. Test negatif cikti. Mama degisikligi oldugu icin ya da besinsel bir alerji gelistigi icin olabilir dediler ve antibiyotige basladir. Bugun tekrar kontrole gidecegiz. Butun yorumlari okudum, endisem su genclik hastaligi testi hastaligin ilk basinda dogru sonuc verir mi? Kedim de kusma, mutsuzluk, istah da azalma herhangi bir belirti yok. Asilari dogru periyotlarda ve eksiksiz olarak yapildi. Bugun gittigimde tekrar genclik testi yaptiralim mi? Yoksa 1 seferlik test yeterli midir? Yardimlariniz icin simdiden tesekkur ediyorum.

  • Murat Aytaç - 29 Mart 2018 at 13:03 -

   Biz idexx testlerini kullanıyoruz.Bu testler yüksek güvenirliliğe sahip.Bu testlerden yapıldıysa güvenilirdir sonuç.
   Geçmiş olsun.

 2. Funda - 13 Nisan 2018 at 14:12 -

  Merhaba.1 buçuk aylık erkek british shorthair kedim 3 gündür hiç bişey yemiyor dün geceden beri kusması var bugün köpük şeklinde kusmaya başladı halsiz çok bitkin durumda. Aşıları tam bi hafta önce gözleri enfeksiyon olmuştu üç gün boyunca veterinere götürdüm iğne yapıldı gözleri iyileşti ama bu kez de iştahsızlık ve kusma başladı bugün tekrar götürdüm veterinere vitamin ve bağırsaklarını çalıştırmak için iğne yapıldı yarın tekrar götürücem. Acaba gençlik hastalığı olabilir mi?

  • Murat Aytaç - 13 Nisan 2018 at 14:49 -

   Bu soruya en iyi cevabı kedinizin tedavisini yapan hekiminiz verecektir.Şüphe duyarsa test yaparak size net bir bilgi verecektir.
   Geçmiş olsun.

 3. Melike - 20 Nisan 2018 at 18:12 -

  Benim kesim 1 haftadır belki daha fazladır ishal 1 yaşında 2 gündür kakası kanlanmaya başladı biraz biraz karma aşışı henüz olmadı karma aşı olmadığı için olabilir mi? Karma aşısını yaptırsak geçer mi? Bir diğer sebep ise biz aniden mama değiştirdik bunun yüzünden ishal olmuş olabilir mi ? Tehlikeli midir? Evde bi tedavisi yapılabilir mi?

 4. Nur - 1 Haziran 2018 at 09:32 -

  Kedimin bir kaç gündür ateşi oldukça yüksek, iştahsızlık,ve zayıflama var ayrıca ishal veterinere götürdük şurup felan verdi ama yemek yemiyor ne yapmalıyım? Lütfen cevaplar mısınız ?

 5. Sevim - 9 Haziran 2018 at 13:11 -

  Merhaba benim 13 yaşında kedim var 2 yıl önce epilepsiye yakslandı keppra kullaniyoruz her aşı yaptirdigımda kriz gecirdi oyuzden 10 aydır aşı yaptirmadim asılarina devam etmelimiyim ve bu asilar hangileri olmalı birde kedim hic dısari cikmadigi halde kuduz asisı yapmislar gerekli degil tşkkr ler

  • Mustafa Özgür Şimşek - 9 Haziran 2018 at 14:02 -

   Sayın Sevim Keleş,
   Öncelikle Geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.
   Epilepsi, sebebi tam olarak tespit edilemesi güç bir hastalıktır.En sık nedenleri zor doğum, kafa travmaları,beyin damarlarındaki hasarlar, tümörlerdir. İdiopathic Epilepsy ( sara ); kasılma, kriz, altına kaçırma gibi semptomlarla kendini gösteren nörolojik bir hastalıktır.
   Tanısı ,hemogram, biyokimya analizleri,hormon analizleri, spinal sıvı analizlerinin yanı sıra bilgisayarlı tomografi( BT) ve MRi ile konulmaktadır.
   Kedilerde aşılama, hastalıklardan korunma konusunda çok büyük önem arz etmektedir.Konu ile ilgili detaylı bilgiyi “kedime hangi aşıyı yaptırmalıyım” linkinden ulaşabilirsiniz.
   Kedinize aşının yapılıp yapılmaması konusunda fikir beyan etmek için, aşıların titrasyonlarını belirlemek gerekmektedir.
   Konu ile ilgili Hekiminiz ile yada Kliniğimiz hekimleri ile iletişime geçebilirsiniz.
   Geçmiş olsun Dileklerimle.
   Petmania Ekibi Adına;
   M. Özgür Şimşek
   Veteriner Hekim

 6. Zümre - 10 Haziran 2018 at 14:21 -

  Merhaba, annesi tarafından atılmış bir sokak kedisini sahiplendim. Çok akıllı ve çok oyuncu bir kediydi. Evimizin bahçesinde bakıyorduk. Yaklaşık 4 haftalık olduğu için şırınga yardımıyla sulandırılmış süt ve yaş mama ile besliyordum. Ancak büyük bi kedi bizim miniği boğmaya çalışmış. Kediyi kurtardıktan sonra ısırdığı yere (boyun) hemen baticon döktük. Kendisi bi kaç gün psikolojik olarak etkilendiği için keyifsizdi. Daha sonra tekrar düzeldi. Oyunlar oynamaya devam etti. Ancak sadece 1 günde bi anda halsizleşti, iştahsızlaştı, ve sürekli uyku haline büründü. Ertesi gün ise ayağa dahi kalkamaz hale geldi. Çok korktuk ve bir veteriner hekim çağırdık. Kendisi pembe bir hap verdi bize onu içirmemizi ve gözlemlememizi söyledi. İçirdik ve hiçbir tesir etmediğini aksine daha da kötüleştiğini gördük. Hal böyle olunca Başka bir veterinere götürdük. Sıvı kaybı yaşadığını ve gençlik hastalığına yakalandığını söyledi. Serum verdi ve iki taraftan iğneler vurdu. Yaş mamaya devam etmemizi söyledi, sizce kedimiz yaşamaya devam eder mi? Çok badireler atlattı ama onu kaybetmek istemiyoruz. 4 gün daha tedaviye devam edeceğiz, sabah akşam serum ve iğneler alıcak. Sizce ona yararı olabilecek başka neler yapabiliriz?

 7. Mesim - 1 Temmuz 2018 at 21:12 -

  Merhaba, kedim iki gündür yemek yemiyor yalnızca uyuyor serin yerlerde, zorla yedirursekde kusuyor, zoomarkettde hayvan bakicisi sicakdan olduğunu ve normal oldugunu söylüyor ama ölür diye korkuyorum çok halsizleşdi oynamıyir hiç cinsi sibir anqorası yardımcı olursanlz sevinirim

  • Mustafa Özgür Şimşek - 2 Temmuz 2018 at 01:11 -

   Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.
   Kediler de yemek yememek ve kusmak bir çok hastalığın habercisi olabilir,
   bunların içinde en çok rastlanılanları;
   * yabancı cisimler
   * mide ülseri
   * tüy yumakları
   * pankreatid
   * bakteriyel hastalıklar
   * viral hastalıklar
   * paraziter hastalıklardır.
   en kısa sürede yakın bir hekime muayene ettirmenizi tavsiye derim.
   Petmania Ekibi Adına
   Veteriner Hekim
   M. Özgür ŞİMŞEK

 8. Su - 3 Temmuz 2018 at 03:20 -

  Merhaba kedimi yaklaşık 15 gün önce bir arkadaşım dağda bulmuş pireli ve çok bitkin durumdaymış veteriner hekime götürüp dış parazit için tedavisini yaptırmış. Bende bir hafta kadar önce sahiplendim, eve getirdim. İlk evcil hayvan sahiplenişim oluyor.Sütü sucak suyu ve süt tozunu karıştırıp biberonla besledim. Çok ufak 30 günlük bir kedi. Karın kısmı çok şişti veterinere götürdüm bir hafta sonra gel iç parazit Tedavisi uygulayalım dediler. Bir haftadır benimle ve çok oyuncu sürekli üzerime tırmanıyor çok güzel besleniyor oyunlar oynuyordu.2 gün önce kuru mama da aldım çok az yedi kuru mamasını.Bugün halsizleşti adım atacak hali Yok gibiydi günde bir biberon süt içen kedi bir parmak bile sütü içmedi. Veteriner hekime götürdüm iç parazit tedavisini uyguladı olur öyle dedi. Eve getirdim ama hala hali yok yine bir şey yemedi. Tuvaletini de çok az yaptı napacağımı bilmiyorum. Normal de çok hareketli ve oyuncuydu bütün adım bile atmıyor ve sürekli uyuyor bana akıl verir misiniz? Teşekkür ederim

  • Murat Aytaç - 5 Temmuz 2018 at 15:34 -

   Bu tip soruları kedinizi muayene yapan,ilaç uygulayan hekiminize sormalısınız.Bu tip hassas konularda bizim bir yönlendirme yapma,yorumda bulunma sansımız maalesef ki yok.Umarım kediniz kısa zamanda toparlar.

 9. ÖZLEM ANDAÇ - 27 Ağustos 2018 at 10:44 -

  Merhaba 22.mart 2018 doğumlu iran himalayan kedim var.18 agustosta kusma ve ishal halsizlik ile veterinere götürdüm.Karma aşısı o hafta yapılacaktı ama aşıdan önce gençlik hastalığı tanısı koyuldu.Kedim 5 gün klinikte tedavi gördükten sonra atlattığı söylenerek taburcu olsu ve kusması ishali düzelmişti.Taburcu olalı 6 gün oldu fakat kedim dün tekrar kustu ve hiç bişey yemiyor.Okudugum yorumlarda 10 günü atlatmış olması gerekiyor denildi.Yaş mama verilmiş klinikte ve maması değiştiği için olabilir deniliyor.ben hastalığın bitmediğiyle ilgili korkuya düştüm.Geldiği günden bu yana hiç birsey yoktu ama 2 gündür çook halsiz ve yemek yemiyor 1 sefer yedi onu da kustu.Sürekli öğme var kusmaya çalışma gibi ve yemediği için kaka yapmadı o yüzden ishal mi bilmiyorum ne yapmalıyım yardımınız lütfen

  • Murat Aytaç - 27 Ağustos 2018 at 12:37 -

   Merhaba
   Anlattığınız durumda kedinizin kliniğe giderek gerekli testleri olduktan sonra muayenesinin yapılması gerekmekte.Geç kalmadan kliniğe gitmenizi tavsiye ederiz.
   Geçmiş olsun

 10. Mustafa - 12 Kasım 2018 at 01:31 -

  Merhaba ben Mustafa iki aylık bir kedim var. Sokakta buldum ve aldim. Bir haftadır bende ve iki gündür kusma ve ishal var tabiki de iştahsızlık var. Kusmugu hafif pembemsi. Ne yapmam gerekiyor. Şuan maddiyat sıkıntım olduğu için veterinere gidemedim. Ayrıca evimde 3 yaşında bir kedim daha bar. Şimdiden teşekkürler.

  • Murat Aytaç - 27 Kasım 2018 at 12:30 -

   Merhaba
   Bu hastalıkta sizin yapacağınız bir şey maalesef ki yok.Bir hekimin teşhis koyup,tedavi yapması lazım.
   Geçmiş olsun.

 11. Asuman - 27 Kasım 2018 at 01:31 -

  Merhaba gençlik hastalığı olan kedi sahibine mikrop bulaştırma olasılığı varmıdır

 12. Elif ceren kösedağı - 12 Aralık 2018 at 04:36 -

  Merhaba ben daha 13 yaşındayım ama onlarca kediye bakıyorum kapımda evimde onun dışında farklı sokaklarda kedileri cok seviyorum ama evimde baktığım 6 kediden 3 ü öldü şuan bir tanesi can çekişiyor gençlik hastalığı nedeni ile annem parası olmadığı için devlet veterinerine göndertiyor beni ama orada hiç bir sey yapmıyorlar sadece deri altı serumu verip geçiştiriyorlar çok ağlıyorum kedilerime bir şey olacak diye geceleri uyuyamıyorum okulda uykum geliyo uyuyorum derslerimi kaçırıyorum geçen gün küçük yavru bir kedim gençlik hastalığından yanımda can çekişerek öldü sizden ricam bu hastalığa evde nasıl müdahale edebilirim lütfen yardım edin😭

 13. serhat - 13 Aralık 2018 at 22:27 -

  merhabalar

  benim scottish fold kedim var henüz 1 yaşına girdi. fold çiftleşmesi değilde british ve fold çiftleşmesinden, 1 ay kadar oluyor kendisinde bir titreme oluyor. bu daha çok uyku öncesi ve sonrası gibi normal hareketlerinde yürümesnde koşmasında vs yemesinde içmesinde bir problem yok ama bu titreme daha çok ayaklarında oluyor. neden olduğunu bilemiyoruz. bu konuda bir fikir alabilirimiyiz?

  • Murat Aytaç - 18 Aralık 2018 at 09:57 -

   Bu tip kısıtlı veriyle bir yorum yapmak imkansız.Hekiminizden bu konuda destek isteyebilirsiniz, gerekli muayene ile bir fikir sahibi olunabilir.
   Geçmiş olsun

 14. Barış - 23 Aralık 2018 at 07:57 -

  kedim titriyor dün gece 1 tanesi öldü 1 inde var şimdi genclik hastalığı hep kafası felan titriyo ne anlama gelir lütfen acil yardım edin

 15. Elif - 27 Ocak 2019 at 04:38 -

  Merhabalar 4 aylık kedim var iki gündür kakasında biraz kan gördüm acaba gençlik hastalıgı mı var varsa tedavi olumlu sonuç verir mi onu kaybetmeye dayanamam

  • Murat Aytaç - 4 Şubat 2019 at 13:28 -

   Merhaba
   Bu tip durumlarda yorum yapmak imkansız.Geç olmadan hekiminize giderek gereken kontrolleri yaptırmanız gerekiyor.
   Geçmiş olsun.

 16. Emre - 16 Şubat 2019 at 11:53 -

  Merhaba evimde 4 adet kedi besliyorum bir tanesi 7 8 gün önce gençlik hastalığına yakalandı ve akutu atlatamayıp öldü ardından 3-4 gün geçti ve diğer kedimde aynı belirtileri göstermeye başladı direk veterinere götürüp iğne yaptırdım ve hap aldım bundan 1 yıl önce de 3 tane yavru kedi bu belirtilerde ölmüştü ve bukadar detaylı araştırıp üstüne durmamıştım sizce evde bi virüs yığınımı var varsa nasıl dezenfekte edilebilir lütfen yardımcı olun

  • Murat Aytaç - 18 Şubat 2019 at 14:27 -

   Merhaba
   İlgili virüs uzun süre canlı kalabiliyor.Bu doğrultuda çok iyi dezenfeksiyon yapılması gerekiyor.Bu doğrultu da destek aldığınız hekimden yardım almanız ve onun önereceği ürünleri kullanmanız doğru olacaktır.
   Geçmiş olsun.

 17. Gizem - 14 Mart 2019 at 20:46 -

  Merhabalar sokaktan yeni doğmuş bir kedi almıştık. Gözü kör olmak üzereydi veterinere götürdük damla verdi onu kullandık gözü düzeldi bı kaç ay sonra kedi tuhaf hareketler yapmaya başlayınca tekrar devlet veterinerine götürdük ve orda kisirlastrma yapılması gerektiğini söylediler. Biz de hava çok soğuk olduğu için dışarıya atmak istemedik diye kisirlastrma ya karar verdik randevu aldık götürdük fakat bize bu ameliyat öncesinde aşı yapılması gerektiği bilgisi verilmedi. Geldikten bı kaç gün sonra kedi de kusma başladı tekrar dan veteriner e götürdüğümuzde tüy yutma dan kaynaklı olabilcegini söylediler ve onun için krem tarzında bı mama verdiler . Eve geldiğimizde kedi tükürük halinde kusmaya ve ağlama tarzında miyavlamaya devam etti . Ardından özel veterinere gotrduk kan tahlili yapıldı ve değerleri çok düşük çıktı. Gençlik hastalığı olduğunu söylediler her gün iğne ilaç serum veriyorlar ama hala kusuyor ve kanlı diski yapıyor. İhtimali az diyorlar bugün 5.gun hastanedeki. Bugün de yine kan tahlili yaptılar ve sonuçlar dan en önemli olan yükselmiyor dedi veteriner. Bı ara bugün yan yatmış ve veteriner bizi aradı ölüyor diye . Fakat sonrasında yine kanlı diski yaparak biraz daha iyi olmuş. İki gün daha tedaviye devam edebileceklerini söylediler siz daha iyi bilirsiniz iyileşme oranı nedir bu arada yanına gittigimz zaman hiç halı olmauan hayvan kalkıp koydukları kap gibi şeyin icinden çıkmaya çalışıyor miyavliyor. İlk hayvanımız olduğu için aşı yapılması gerektiğini bilmiyorduk ve hiç bir bilgilendirme yapılmadı oyuzden çok üzgünüz . Teşekkürler

  • Murat Aytaç - 23 Mart 2019 at 16:50 -

   Merhaba
   Yavru kedilerde gençlik hastalığı yüksek oranda ölümcül seyreder.Umarım ki kısa zamanda iyileşir kediniz.
   Murat Aytaç

 18. Nur - 29 Nisan 2019 at 12:58 -

  Mrh fold kedim 12 gün önce aniden kusmaya başladı gençlik hastalığı olduğu söylendi antibiyotik ve serum tedavisi yapılıyor 12 gündür veterinerde kalıyor durumu şu anda kusması durdu ishal var yemek içmek yok durumu ne kötüye ne iyiye gidiyor maddi manevi bizi yordu 12 gün oldu iyileşme şansı olurmu ölse şimdiye ölürdü diyorum veteriner yaşar veya ölür birşey demiyor sizin yorumunuz nedir bu arada 2 yaşında kedim ilk yıl karma aşı oldu 2 .yıl yaptırmadım

  • Murat Aytaç - 3 Mayıs 2019 at 23:55 -

   Muayene ve tedavi yapan,elinde bütün doneler olan kişi ölür vaya ölmez diyemezken bizim yazılanlardan yola çıkarak yorum yapmamız yanlış olur
   Umarım kısa zamanda iyileşir.geçmiş olsun

 19. Selin - 21 Mart 2020 at 20:12 -

  Merhaba, 60 günlük bir kedimiz var. 6 gün önce ishal, kusma ve yüksek ateş belirtileriyle veterinerimize gittik. Kendisi gençlik hastalığından şüphelendi. Çok iyi bir şekilde kedimizle ilgilendi. 2 gün serum, antibiyotik ve gerekli ilaçları verdi. 3.gün eve getirdik minnoşumuzu. Kusması yoktu, ateş de düştü ama ishal devam ediyordu. 4. ve 5.gün probiyotik takviyesi verdik, ishali geçmişti. Bugün 6.gün probiyotik takviyesini henüz vermemiştim ishal geri gelmiş. İshalin devam etmesi hastalığın seyri ile mi alakalı? Yarın veterinerimize gideceğiz ama bu durum hastalığı atlatamadığı anlamına mı geliyor? Yemesi ve enerjisi iyi ama bugün halsiz sanki biraz. İshal nasıl geçecek? Ne kadar sürecek?

  • Murat Aytaç - 22 Mart 2020 at 11:12 -

   Merhaba
   Kedi gençlik hastalığı için testler mevcut.Test yaptırırsanız iyi olur.Hastalığın olup olmadığını tam bilmeden, hastalık geri dönmüş olabilir mi sorusuna cevap vermekte maalesef imkansız.
   Geçmiş olsun

 20. Burcu Aydın - 7 Mayıs 2020 at 03:00 -

  Selamun Aleyküm kedimiz halsiz kanlı ishali ve kusaması var ve gittikçe artıyor ne yapmamız gerekiyor ve ayriyettende halsiz acil cevap

  • Murat Aytaç - 7 Mayıs 2020 at 10:17 -

   Bu platform bilgi amaçlıdır.Bir kişi bilgisayar başında 7×24 online sorularınızı yanıtlamamaktadır.Bu doğrultuda acil cevap beklentisinde olmamalısınız.Ayrıca anlattığınız durum ,yazdığınız mesajdada belirttiğiniz üzere acil bir durum.İnternette çözüm arayana kadar hızlıca bir hekim bulmalısınız.Kanlı ishal ile seyreden bir hastalığa internetten çare bulsaydınız , veteriner klinikleri niye varolurdu ki!

 21. Ersin - 2 Haziran 2020 at 05:47 -

  Merhaba, gecen hafta 10 Nisan dogumlu bir yavru kediyi sahiplendim, sahiplendiren kisi evinde bircok kediye bakan sahiplendiren instagramda cokca bu islere araci olan biri. Ic parazit uygulamasini yaptigini 1 hafta sonra dis parazit uygulamasi icin veterinere gitmem gerektigini soyledi, ayrica kedinin kuru mama aliskanligi oldugunu soyledi. Ben de ilk gun mamasini kumunu alip eve geldim, kedi kuru mamaya ilgi gostermedi, ilk ogunde ac olmadigini dusundum ama kendim icin hazirladigim yemege saldirdi resmen, uzerimden inmeyince baska bir mama almak icin en yakindaki veterinere gittim, yas mama ve vitamin felilysine jel tavsiye ettiler aldim, ic-dis parazit uygulamasini yaptilar eve geldim. Ilk gun diskisi gayet normaldi ancak ikinci gun ishal oldu, tekrar veterinere gittim toz bir karisim verdiler, 3-4 gundur suyla karistirip siringa ile veriyorum ancak duzelmedi, dune kadar istahinda hic problem yoktu ama bugun pek yemek de yemedi. Veteriner asidan kaynaklanmis olabilcegini soyluyor, ama durum iyiye gitmiyor ne yapmaliyim baska bir veterinere mi gitmeliyim?

  • Murat Aytaç - 2 Haziran 2020 at 18:45 -

   Merhaba
   Hekiminizden muayene sonrası teşhisinin ne olduğunu ve tedavisinin ne olduğunu öğrenmemiz gerekiyor.Bize verdiğiniz bilgi ile bir yorum yapma şansımız maalesef yok.Bakteriyel mi viral mi paraziter mi ishal mevcut bilmiyoruz.Veya gıdaya mı bağlı ishal var .Bu yüZden de bir yorum yapamayacağız.Umarım ufaklık en kısa zamanda sağlığına kavuşur

 22. Deniz - 2 Ekim 2020 at 00:04 -

  Merhaba 5 aylık scottish fold cinsi kedimi genç hastalıpından kaybettim. Halıları yıkamaya verdim evi de diğer kedimin girdiği her yeri ozonla sildim. Duvar diplerine dezenfektan sıktım. Şimdi ilk karması yapılmış ve 10 gün kadar beklemiş 2 aylık kediyi eve getirebilir miyim? Ya da odamın bir tanesini tamamen karantina odası yapıp 3 tane karmasını bu şekilde tamamlasam olur mu?

  • Murat Aytaç - 2 Ekim 2020 at 15:41 -

   Merhaba
   Bu hastalığa yol açan virüs uygun ortam bulduğunda 2 yıl canlı kalabilmektedir.Bu doğrultuda benim tavsiyem aşıları bittikten sonra eve alınması yönünde oluyor.
   Sağlıklı günler dilerim

 23. Nur - 27 Kasım 2020 at 05:29 -

  Merhaba. Üç gün önce geçnlik hastalığından yavru bi kedimi kaybettim. Şimdi başka bi yavru kedimde belirtiler başladı. Veteriner antibiyotik tedavisi uyguluyor. Üçüncü günündeyiz. Kanlı ishal, iştahsızlık ve kusma var. Ancak kedimin durum çok hasta gibi görünmüyor. İlaçlardan kaynaklanmış olabilir mi bu durum? Bi de yaşama ihtimali var mı, yoksa ne kadar sürer ölümü? Sanki veteriner ölümü yavaşlatıyormuş gibi geliyor

 24. Mia - 28 Kasım 2020 at 18:10 -

  Bu gençlik hastalığının belirtilerinde kusma Kanlı ishal ve yüksek ates var . Benim yavru kedim hiç kusmadı. Ishal açık renkliydi son günü 3. Gün sadece kan geldi dediler serumu o gün taktılar ve malesef kaybettim. Oda 3. Gündü mama yeniyordu. Sormak istediğim kusma ve ishalde daha önce kan olmamasıda yine gençlik hastalığınmı demek ? Lütfen cevap verirmisiniz?

  • Murat Aytaç - 28 Kasım 2020 at 18:40 -

   Merhaba
   Biz kliniğimize hastalık şikayeti ile gelen aşısız kedilere mutlaka hemogram bakıyoruz.Hemogramda bir viral hastalık şüphesi varsada FPV testi bakarak teşhis koyarak tedaviye geçiyoruz.Bildiğiniz gibi her viral hastalığın tipik belirtileri vardır.Ama her hastada bu belirtiler olacak diye bir şart yoktur.
   Kaybınız için üzüntülerimizi iletir,sizlere sağlıklı günler dileriz.

 25. Hülya - 12 Aralık 2020 at 05:32 -

  Mrb 1,5 yaşında kedim tüm aşıları tamdı 1 hafta önce kusmaya başladı ilk zamanlar köpüklü küçük istahida orta dereceydi veterinere götürdük 3 gün sntibiyotik tedavisi gördük 2 gün düzelir gibi oldu sonra komple hareketsiz şu ve yemek yememeye başladı, 2 gün daha antibiyotik aldıktan sonra düzelmeyince test yaptılar bağışıklık değeri wbc1 cikti malesef ,sıvı mama takviyesi şırınga ile yaptı şu icirdi gönderdi evde bunları yapın dedi , kendi savaşacak dedi bizde şırınga ile besliyoruz zorla ama bol su içti birinci günde kefir verdik , polvit verdik azcik canlandı ama kustu yine sıvı mamaya devam ediyoruz 5 günlük antibiyotikten sonraki durum bu biz mücadele ediyoruz kurtarabiliirmiyiz sizce

  Bu dr viral bir enfeksiyon dedi ,başka bir dr sadece sonuçlara bakarak gençlik hastalığı dedi , dr muz serumda vermedi kaldık böyle

  • Murat Aytaç - 12 Aralık 2020 at 10:13 -

   Merhaba
   Viral hastalık yönünden tahminde bulunmak yerine test yapmak daha doğrudur.Şüpheniz olan hastalığın testini yaparak teşhisinizi netleştirir ve bu yönden tedavi yaparsınız.Eğer gençlik hastalığı netse tedavi protokolü nettir.Serum tedavisi hasta iyileşene kadar devam eder.Ayrıca gerekli ilaçlar uygulanır ve wbc yi yükseltmek için farklı bir ilaç uygulanır.ilk aşıları yapılmış ve yetişkin kedide bu hastalıktan kurtulma ihtimali daha yüksektir.
   Umarım bilgiler size yrdımcı olur.
   Sağlıklı günler dilerim

 26. Fatma - 13 Aralık 2020 at 20:07 -

  Merhaba, 12 haftalık 2 adet chincilla kedimiz var. 20 gün önce petshop tan aldık. Dişi kedi ilk hafta çok enerjikken sonra enerjisi düştü iştahı azaldı. Mama kaynaklı olduğunu düşünüp mamasını değiştirdik yeni mamayı çok sevdi yemesi düzeldi ama erkek kedi çok atak ve kilo almaya başlamışken dişi kedi çok zayıf kaldı. Bu sabah dışkısında kan görür görmez veterinere götürdük. gençlik hastalığı teşhisi kondu. Bağışıklık güçlendirici iğne yapıldı şurup olarak iki antibiyotik bir de toz vitamin verildi. Yemek yemesi kesilmediği için ağızdan tedaviye başlanacağı söylendi. Sadece bir kere kustu. Başka kusma olmadı. Bugün ilaçlara başlıyoruz. Halsiz ve depresif ancak hiç hareket etmiyor değil peşimize dolanıyor. Yemek yiyor suyunu da içiyor. Sizce atlatma şansımız var mı? Yoksa kanlı ishal son belirti ve geç mi kalındı?

  • Murat Aytaç - 14 Aralık 2020 at 08:14 -

   Merhaba,
   Çok sıkça hastalığı atlatma şansı varmı sorusu soruluyor.Kediyi görmeden,test sonuçlarını ve yapılan tedaviyi bilmeden ne diyebilirim ki?

 27. Ece - 14 Aralık 2020 at 02:25 -

  Merhabalar, 20 gün önce sahiplendiğim yavru 3 aylık sarman oğlumuzu bugün kaybettik, ilk belirtisi olduğumda veteriner gemimize gittik ve bize sadece probiyotik sıvılar verip geri gönderdi, ertesi gün tekrar gittiğimizde serum takılıp kan testi yaptılar ve bağışıklığı çok düşmüş mutlaka destek yemek vermelisiniz, yarın tekrar seruma getirin dediler ve gittik serumdan sonra çok fazla kanlı ishal oldu ve veteriner bize gençlik hastalığı gıda takviyesi veriyorum evde yedirin pazartesi tekrar getirin dedi . Yavrumuz gittikçe kötüleşti bizden uzaklaştı ve yürüme, ayakta kalma kaybını kaybetti. Veterineri aradığımızda krize girebilir dayanamıyor dedi, sonuç olarak kaybettik :(( ve yeni bir yavru almak istiyoruz hastalık belirtisini evimizdeki nasıl kaybederiz gelicek olan yavruya bir zararı olur mu yardımcı olur musunuz ?

 28. Güşen - 15 Aralık 2020 at 21:23 -

  İyi akşamlar 9 aylık kedim var parazit kus ası sonucu iç parazit yapıldı ve çok halsiz yemiyor miyor test yapıldı beyaz kan 0.55 çıktı şuan serum uygulandı gençlik ve galiba parazitel toksikasyon acaba diyorum çok parazitten de beyaz kanı düşer mi

 29. Duygu - 19 Aralık 2020 at 00:03 -

  Merhaba Murat Hocam,

  2 hafta önce barınaktan 2 kedi sahiplendik. British anne ve oğul. Karneleri yoktu bu sebeple yavru olan için veterinerimiz tahmini 1.5 yaşında dedi. Sahiplendiğimizin ertesi günü yavrumuz kusmaya başladı. Birkaç tetkikten sonra gençlik hastalığı tanısı konuldu ve tedavisine başlandı. Hangi aşıları olmuştu geçmiş sağlık durumunu bilmiyorduk fakat cins oldukları için eski sahiplerinin karma aşı yaptırmış olduğunu düşünüyorduk. Annesiyle de temas halinde olduğu için ona da bulaşmış olma ihtimali üzerinde duruldu. Onda akciğer enfeksiyonu dışında bir hastalık çıkmadı ve hızlıca onun da tedavisine başladık. Yavrumuz 5. günün sonunda virüsü yendi ve taburcu edildi. Taburcu olalı 3 gün oldu. Bugün kontrollerde kan değerleri de iyi çıktı. Fakat çok şiddetli ishal yaşadığı için klinikte olduğu dönemde poposunu yalamaktan pişik yapmış. Veterinerimiz bir merhem verdi ve sabah akşam uyguladım (sudocrem). Yarası o kadar kötü durumda ki (sulu açık yara şeklinde) daha etkili bir merhem istedim bugün o merheme başladık (karışım hazırladı). Elizabet yakalığı takıldı bundan dolayı ben temizliyorum poposunu. Hem ishali hem de pişiği için sizin bir öneriniz olur mu? Bu konuyla ilgili internette hiçbir bilgi bulamadım. Mama olarak Acana aldım. Veterinerimiz fortiflora verdi üzerine onu döküyorum, haşlanmış yağsız tavuk yediriyorum. Aynı zamanda synulox kapsül kullanıyoruz.

  • Murat Aytaç - 19 Aralık 2020 at 11:22 -

   Merhaba
   Hekiminiz tedaviyi başarıyla yapmış ve size pişik,ishal için gerekli ürünleri vermiş.Kısa zamanda kediniz toparlayacaktır.
   Sağlıklı günler dilerim

 30. Feza EKEN - 29 Aralık 2020 at 22:35 -

  Merhabalar 1.5 sene önce doğmuş ev+sokak kedimiz vardı norrmalde bütün aşı takipleri vs yapmıyorduk, iç dış parazit falan tamam deniliyordu, ancak hafta sonu C.tesi pazar günü kedimiz aniden duraksadı sakinleşti ve pazar günü akşam saat 19.00 sularında sabah 5 e kadar 7 defa istifra etti istifra rengi sarıdan kırmızıya çalıyordu, akabinde büyük tuvaleti hafif kırmızımsı oldu, ayrıca 2 defa da çiş falan yaptı gözlerinin feri adeta gitti kayboldu ama hala kendisini biliyordu, nihayet sabag saat 5 te havyan hastanesine gittik ve bağışıklık sisteminin minumum seviyelere geldiği ayrıca kan değerlerinin de çok düşük olduğu söylendi /yapılan tetkiklerle.
  Akabinde hemen serum bağlantısı yapıldı ve tedaviye bu şekil devam edildi ancak: akşam saat: 19.30 kedimiz rahmetli oldu maalesef
  şimdi burada ne gibi bir hastalık olmuş olabilir? ayrıca bunun son bir hafta önce tedavvi ve önlem alınsaydı kedimiz hayatta tutunabilirmiydi? veya bizim aylar öncesinde çekap yaptırarak durum güncellemesimi almamız gerekirdi? veya sizce neler yapılabilirdi kedi yaşasın hayata tutunsun vs.
  teşekkür ederim. saygılar.

  • Murat Aytaç - 30 Aralık 2020 at 08:28 -

   Kaybınız için üzgünüm.Standart aşılamada kedi karma,lösemi ve kuduz aşıları vardır.Ayrıca paraziter koruyucu tedavi vardır.Aşılar çok önemlidir.Kedi gençlik hastalığı çok yaygındır ve bu sene neredeyse salgın boyutunda.Kedinizin hastalık teşhisini hekiminiz koymalıydı.Anlattığınız tabloyu kedi gençlik hastalığı,praziter hastalıklar,corona virüs yapabildiği gibi birkaç hastalık daha yapabilir.Bir çoğunda aşılama ile önlenebilir.Aşılamanın önemine sizin nezninizde bir kez daha dikkat çekmek isterim.Check up bu kadar erken yaşta rutin yapılan bir işlem değildir.

 31. Feza EKEN - 30 Aralık 2020 at 16:17 -

  Hocam teşekkür ederim, ben kedim yaşar diye düşünüyordum 13 saatlik zaman zarfında hemen öldü Hayvan Hastanesi doktorları da elimizden geleni yaptık viral bir hastalık gibi duruyordu diye yorumladı, (yani kesin net bir açıklama yapmadılar) tabii hangi aşılar oldu takip altındamı vs.diye sordu bizde maalesef sadece parazit aşıları ile hayatını hem evde hemde sokakta devam ettirdiğini söyledik,

  Ah keşke bir ay öncesinde tüm kontrolünü ve aşılarını yaptırsaydım diye kendimi suçluyorum halen, eğer böyle yapsaydık acaba kurtulur halen yaşantısına devam edermiydi diye kedi hiç aklımızdan çıkmıyor/çıkmayacak maalesef birde tabii işin maddi boyut durumu var maddi olarak hiç iyi olmadığım halde kendim aç kaldım ounun yemeğini asla ihmal etmedim inşallah kedimiz bizden şikayetçi olmaz maalesef çok üzgünüz.
  tekrardan saygılar, teşekkür ederim açıklayıcı bilgileriniz için.

 32. Feza EKEN - 30 Aralık 2020 at 16:23 -

  Böylesine güzel böylesine insancıl ve akıllı kedim ellerimden kaydı gitti çok üzgünüz çok.

  https://www.youtube.com/watch?v=6nN0MO3rTmY

 33. Melek Koç - 6 Ocak 2021 at 23:16 -

  Merhabalar, yaklaşık 1.5 ay önce brıtısh kedi sahiplendim. Kedim şuan 3 aylık fakat karma aşı için veterinere her gittiğimizde kan tahlilinde sorunla karşılaşıyoruz. İlk olarak aşı yaptırmaya gittiğimizde kanında enfeksiyon olduğu söylendi ve 5 gün antibiyotik tedavisi gördükten yaklaşık 10 gün sonra karma aşının olabileceği söylendi. Karma aşı için bugün tekrar veterinere gittiğimizde bu sefer kanında enfeksiyon olmadığı ama bağışıklığının düşük olduğu ve aşının yapılamacağı söylendi ve viral bi enfeksiyondan şüphelendiklerini söyleyip bağışıklık güçlendirici iğne yaptılar. Sadece bağışıklığında problem olduğunu söylediler. Kanlı ishal olabilir belki dediler, dışkısında bir problem göremedim yardımcı olabilir misiniz

  • Murat Aytaç - 7 Ocak 2021 at 09:24 -

   Merhaba
   Kan testi sonuçları uygun değilse aşı yapılmaması normaldir.Biz kliniğimizde şüphe duyfuğumuz durumlarda test yapıyoruz.Şüpheye yer bırakmıyarak önce teşhid koyup sonra tedaviye geçiyoruz.Şüphe duyarak beklemek , viral hastalıklarda önemli olan erken müdahale şansını kaybetmeye yok açar.Bu doğrultuda hekiminizden teşhis talep etmelisiniz.
   Sağlıklı günler dilerim

 34. Rabia - 7 Şubat 2021 at 16:01 -

  3 gün önce barınaktan 6 aylık bir can sahiplendim. İlk geldiği gün sadece 6-7 tane kuru mama yedi iştahı yoktu enerjisi biraz düşüktü ama oyun oynuyordu. İkinci gün hiçbirşey yememeye başladı iştahı tamamen kapandı ilk başta mamayı ve evi yadırgadı ondan yemedi diye düşündük sonra kusmaya başladı 4-5 kere kustu. Veterinere götürdüm ateşi yüksek dedi ateş düşürücü yaptı ilaç içirdi kusması geçer dedi. Sonra 3. Gün sabaha karşı 2 kere daha kustu tekrar veteriner hekime götürdüm kan tahlili yaptılar WBC sonucu 2 çıkmış. Çok büyük ihtimalle gençlik hastalığına yakalanmış dediler. Bunun testinin pahalı olduğunu ve tedavisinin çok masraflı ve zahmetli olduğunu söylediler. Kedimi tedavi ettiremedim ama günden düne zayıfladı şuan yürüyemez halde sürekli titriyor çok acı çekiyorum ağlamaktan harap oldum ne yapmam lazım sizce kedim ölecek mi yoksa ankara devlet hastanesine götürsem bi kurtuluş var mı

  • Murat Aytaç - 7 Şubat 2021 at 18:17 -

   Tedavi ile tabiki kurtulma şansı var.Parasal imkanınız yoksa aldığınız barınağa götürün lütfen.En azından bir tedaviye başlansın.

 35. Çağla - 22 Şubat 2021 at 01:56 -

  Merhaba,

  Şu an klinikte olan ve gençlık hastalığını atlatmış bir kedi sahiplenmek istiyoruz. Fakat bulaşıcılığının bir ay daha devam ettiğini öğrendik eve kardeşimin kedisini alıyoruz ara ara virüsün ona bulaşma ihtimali nedir?virüs evde yaşar mı

  • Murat Aytaç - 22 Şubat 2021 at 12:01 -

   Merhaba
   İlgili virüs ev ortamında çok uzun süreler canlı kalabilmektedir .Sizin kedinizin aşısı olsa bile hiç bir aşı yüzde yüz koruyucu değildir.Bu doğrultuda alacağınız kediye test yaptırarak , virüs saçılımı bittikten sonra eve almanızı öneririm.
   Sağlıklı günler dileğimle

 36. Görkem Doğanay - 2 Mart 2021 at 16:51 -

  merhaba benim 1 yasindaki kedime bugun teşhis kondu ve veterinerimiz hastaligi erken farkettigimizi soyledi ama benim kedim yukaridaki hic bir semptomu gostermedi sadece halsiz lik ve istahsizlik vardi benim size tek bir sorum kurtulma sansi yuksekmi?

  • Murat Aytaç - 2 Mart 2021 at 17:37 -

   Bir yorum yapmak için test sonuçları görmem ve kedinizi muayene etmem gerekiyor.Aksi takdirde maalesef ki bir yorum yapma şansım yok

 37. Pakize - 24 Nisan 2021 at 04:53 -

  Merhaba benim 1 yaşında kedim var 20 gün önce doğum yaptı 3 4 gündür ishaldi az önce ishalinde kan gördüm onun dışında iştahsızlık ateş gibi belirtiler yok gençlik hastalığı olabilir mi şuanda dışarı cikma yasagi olduğu icin en yakin pazartesi günü veterinere götürebilicem veterinere götürene kadar daha kötü olmamasi için bisiler yapabilir miyim veya ishali geçmesi için şimdiden teşekkür ederim

 38. Ece - 7 Ağustos 2021 at 09:33 -

  Merhaba 2 gün önce yavru 2 aylık kedi sahiplendik geldiği gün çok iyiydi baya oyunlar oynadı geldiğindeyde ishaldi pirinç lapası patates verdik iyi geldi ama dün ılık suyla sütü karıştırdım kusmaya başladı ishal oldu tekrar akşamda anne süt tozu verdik sabaha yine iyiydi sonra beyaz hafif pembe dışkı yapmaya başladı ne yapmalıyız bulduğum yer veterinere çok uzak evde tedavi edebilirmiyiz

  • Mustafa Özgür Şimşek - 7 Ağustos 2021 at 11:20 -

   Merhabalar,
   yavru kedilerinize yaşlarına uygun bir konserve yada kuru mama verin. 3 farklı öğünde 3 farklı kediye uygun olmayan yemeklerle beslemişsiniz. Gıda intoleransını bertaraf ettikten sonra şikayetleriniz devam ederse mutlaka bir Veteriner Hekim’e başvurmalısınız. kanlı ishal hastalığı ciddi, ölümcül bir hastalıktır, hekim tavsiyesi olmadanilaç kullanmayın.
   geçmiş olsun dileklerimizle.

 39. Asiye Doğan - 31 Ekim 2021 at 21:28 -

  Merhabalar. Benim biri 4 aylık sarman, biri 6 aylık tekir cinsi iki kedim var. 4 aylık olan kedimin kardeşi dün kusmadan sonra öldü. Ertesi gün kedimde kusma, ishal, uyuşukluk, saklanma soğuk yerlere kaçma, iştahsızlık gördüm. Veteriner kliniğe götürdüm gençlik hastalığı olduğunu söyledi. Ateşinin 40 derece üzeri olduğunu söyledi. Antibiyotik, ağrı kesici ateş düşürücü ve iştah açıcı iğne vurdu. Fakat durumun riskli olduğunu öleceğini söyledi. Diğer şehirlere götürüp tedavi maliyetini karşılayacak durumumuz olmadığı için alıp eve geldim. Diğer 6 aylık tekir de de iştahsızlık ve uyku hali gördüm. Ne yapabilirim kedilerim benim evlatlarım onları kaybetmek istemiyorum 😢

  • Mustafa Özgür Şimşek - 4 Kasım 2021 at 11:47 -

   Sayın Asiye DOĞAN,
   Kedi ve köpekler de kanlı ishal evde tedavi edilebilecek bir hastalık değil. Mutlaka Veteriner hekim gözetiminde tedavi edilmesi gerekir. Ayrıca kedilerden kedilere dışkı yoluyla çok bulaşıcıdır. Diğer kedileri ortamdan uzak tutmanız gerekmektedir.
   geçmiş olsun dileklerimle.
   Özgür

 40. Bayram Çetin - 1 Kasım 2021 at 00:03 -

  Merhabalar hocam,
  1,5 ay önce british cinsi 3,5 aylık kedi sahiplendim 3 gün öce 1 defa beyazımsı bir kusması oldu. Onun akabinde de yediğini kusmaya başladı. Cumartesi akşamı veterinere götürdüğümde gençlik hastalığından şüphelenip test yaptık ve pozitif çıktı. Şu an hastane de yatıyor ve bu gün 1.günü geçti. Hocam kan test sonuçları da bu

  WBC: 13,28
  LYM: 2,16
  MONO: 0,38
  GRA: 10,73
  LY%: 16,3
  MONO%: 2,9
  GR%: 80,8
  RBC: 9,41
  HGB: 10,1
  MCV: 35
  MCH: 10,7
  MCHC: 3,06
  RDWc: 21,2
  PLT: 506
  PCT: 0,40
  MPV: 8,0
  PDWc: 34,7
  WPrV: 276/280
  RPrV: 301,305
  Lyse: 0,60 ml
  Lyse2: 0,00 ml
  SW/FW: 3,10/3,5s

  FPV Ag = positive
  COI = 1.64

  hocam şu an 2.gündeyiz kakası normal ve mama yiyor kafes dede hareketli kusması yok dediler ama kusma baskılama yapılıyor şu durumda iyi ama daha başındayız ve daha çok küçük böyle devam ederse rahat atlatırız diye düşünüyorum tahlillere bakım ve genel durumu hakkında bana olumlu bir telkinde bulunur musunuz aklım gidiyor ölücek diye parayı da mesele etmiyorum galiba 3000 ila 5000 bin tl arası tutacak dediler sizin yorumunuz nedir

  çok teşekkür ler.

  • Mustafa Özgür Şimşek - 4 Kasım 2021 at 11:39 -

   Sayın Bayram ÇETİN,
   Meslektaşım gerekli tetkikleri yapmış, hastanın da durumu iyyimiş, bu hastalıkta 5. gün sınırı önemlidir.
   Hastalığın diğer adı panlökopeni(beyaz kan hücrelerinin çok düşük olması) dir. Sizin hastanızda mutluluk verici biçimde WBC sayısı normal görünüyor. CBC nin her gün tekrarlanması ve WBC ve diğer parametrelerin incelenmesi önemlidir.
   Ücret konusunda bir yorum yapamıyorum.
   Veteriner Hekimler bağlı bulundukları meslek odasının alt sınır ücret tarifesi ile çalışmaktadır.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   M.Özgür Şimşek

 41. MİHRAÇ budak - 24 Kasım 2021 at 03:52 -

  Merhabalar hocam. Kedim 6 aylık, 10 gün önce sahiplendim ilk günden itibaren kısma belirtisi gösterdi, 2 gün önce acile götürdüm ve serum verildi. Sabah test yapıldı ve durum pozitif. Wbc 1.99 . Özel veterinerde tedaviye başladık sabah akşam serum ve iğnelerini oluyor. Halsizlik devam ediyor fakat kusma yok, ishal bugün düzeldi katı ama küçük bir dışkı yaptı. İştahsız ama az da olsa yitiyor. Şırıngayla veterinerin verdiği yaş mamayı veriyorum. Benim sorum 2 serum veriliyor birisi laktoz. Bu laktoz yüklemesi gözlerine zarar verir mi? Ayrıca sabah akşam toplam 9-10 enjeksiyon yapılıyor böbreği bunu kaldırabilir mi? Ateşi 38.3 civarı seyrediyor buna rağmen sıcak tutmalımıyız yoksa oda ısısı yeter mi. Bir de bakanlık onayı olmayan ama devlet fakültesinin bile tavsiye ettiği malum Rus ilacı var kullanma konusunda tavsiyeniz nedir

  • Mustafa Özgür Şimşek - 24 Kasım 2021 at 12:29 -

   Sayın MİHRAÇ budak,
   6 aylık anladığım kadaı ile daha önce aşı olmamış yavru bir kedi de panlökopeni tablosu ile seyreden şiddetli ishal, maalesef yönetimi oldukça zor bir hastalıktır, yapılan çalışmalarda hayatta kalma yüzdesi %51 gibi bulunmuştur. Kakasının normale dönmesi sevindirici. laktozlu serum dedğiniz, laktatlı serum? heralde? Bu serum hipovolemi de en sık tercih ettiğimiz serumdur. İlaç sayısı ve kullanımı Hekimin tercihidir. Label(tavsiye içi) yada Extra Label(tavsiye de belirtilmeyen) hatta Off-Label(tavsiye dışı) kullanım tasarrufu da Hekimdedir. Hatırlayacağımız gibi Covid pandemisi başında bazı Veteriner ilaçları insanlarda Off-Label kullanılmıştı.
   Kanlı ishal yönetimin de temel prensip; ishali durdurmak, kaybedilenleri yerine koymak, vucudun savunmasını artırmak gibi önlemlerdir. iyileşmeyi takiben eski eşyaları ve ortamını dezenfekte etmeniz çevre ve kedinizin kendi sağlığı için çok önemldir.Re enfestasyon (tekrar hastalığa kapılma) kedinizin hasta iken bulaştırdığı vucut sıvılarından güneş görmeyen yerler de bulunan viruslar 6 ay kadar hayatta kalmaktadır.
   Kısa sürede Şifaya kavuşmasını diliyorum.
   sağlıklı günler.
   Özgür

 42. Derin yılmaz - 20 Haziran 2022 at 13:23 -

  Merhaba Hocam, 3 aylık yavru kedim 2 gündür ishaldi ve hafif kan da vardı. Çok halsiz iştahsız ve sürekli kuytu köşelere kaçıyordu. Bugün kanı fark eder etmez veterinere götürdüm. Parazit aşısı olalı 18 gün, karma olalı 8 gün olmuştu. Parazitten kaynaklı olabileceğini söyledi. Kanına baktık. Değerleri şu şekilde:
  WBC 5.7
  %LYM 28.3
  %MID 12.3
  %GRAN 59.4
  LYM 1.6
  MID 0.7
  GRAN 3.4
  RBC 5.71
  HGB 6.7
  HCT 23.6
  MCV 41.4
  MCH 11.7
  MCHC 28.3
  RDW_CV 15.6
  RDW_SD 24.2
  PLT 173
  MPV 12.5
  PDW 3.7
  PCT 0.21
  P_LCR 67.0
  P_LCC 115
  Gençlik hastalığı olmadığını, sadece kanının düşük olduğunu söyledi veteriner hekim. Zoovital probiyotik ve swiss multivitamin tüp verdi. Fakat bizim yine de içimiz rahat etmiyor. Dışkısının ishal ve kanlı olması aklımıza gençlik hastalığını getiriyor. Ne önerirsiniz ?

  • Mustafa Özgür Şimşek - 23 Haziran 2022 at 11:38 -

   Sn. Derin YILMAZ,
   Feline panleukopeni hastalığının kesin teşhisi için dışkıdan antikor testi bakılır. Dışkıda kan görülmesinin sebepleri arasında parazitler, protozoalar, gstrointestinal bozukluklar da bulunur. Hekiminiz klinik semptomları ve kan tablosunu göz önünde bulundurarak sizi yönlendirecektir. Geçmiş olsun.

 43. Aybüke - 24 Ağustos 2022 at 08:51 -

  Merhaba hocam.
  2,5 yasindaki kedim viral hastalıktan öldü. O öldükten 2 hafta sonra sokaktan yeni bir kedi sahiplendim. İç parazit asisi yapildiktan bir gün sonra kanli ishal oldu. Evi iyice dezenfekte ettik ama acaba ölen kedimin virüsü hala evde var ve o mu bulasti. Yoksa ic parazitin bi yan etkisi mi kanli ishal?

  • Esin GÜLŞAN - 28 Ağustos 2022 at 12:07 -

   Merhaba geçmiş olsun. Feline panleukopeni virüs uzun süre dış ortamda canlılığını koruyabilir. Bulaşma dışkı kontaminasyonuyla gerçekleştiğinden dış ortamdan eve taşıma riski de oldukça yüksektir. Paraziter uygulamalar hafif düzeyli ishal semptomlarına sebep olabilir ancak doğrudan viral hastalık için zemin oluşturmaz/viral hastalığa neden olmaz. Hastalıkla mücadele öncesinde parazitler uygulamanın yapılmış olması, hastalık sürecinde kedinin hem viral enfeksiyon hem parazitler enfestasyonla aynı anda baş etmesinin önüne geçeceginden hastalık sürecini pozitif yönde etkileyecektir.

 44. Zehra - 27 Eylül 2022 at 14:26 -

  Merhaba. Siyam ırkı 5 aylık kedimde popodan parvovirüs testi zayıf pozitif çıktı. O gece resmen kan çıktı dışkı olarak. Ateş gözlerde iltihap yoktu, yemek yemiyor su içmiyordu. Şu an tedavisinin üçüncü gününde yaş mama yemeye (kuru mama biraz) başlamış, ateş, titreme yok, kanlı ishal bugün yokmuş ve kakası artık normal kıvamı almaya başlamış. Sorum şu, kedim tamamen iyileşecek mi, bu hastalıkta “hah evet atlattı” diyebiliyor muyuz? Bunun için bir süre var mı?

  • Mustafa Özgür Şimşek - 27 Eylül 2022 at 14:44 -

   Merhabalar Zehra Hanım,
   Öncelikle acil şifalar diliyorum,
   biz kliniğimiz de titre(sayısal değer) veren testler kullanıyoruz, tedavinin başında ve sonunda titre kontrolü yapıyoruz ilerlemeyi takip ediyoruz.
   Parvoviral enterit tam olarak iyileşebilen bir hastalıktır.Ayrıca hastalığı atlattıktan sonra aşıdan bile kuvvetli bir bağışıklık kazanılmaktadır.
   Kedinizin aşılarınıo düzenli olarak takip ettiriniz.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Özgür