Kedilerde Yabancı Cisim Yeme

Vaka paylaşımı;

Kedilerde Yabancı Cisim Yeme

Kedilerde yabancı cisim yeme;

Kliniğimize kusma ve yemek yememe şikayeti ile gelen 2 yaşındaki erkek kedide yapılan ilk muayene de ağız içinde ip tespit edildi.

yabancı cisimfoto 2

foto 4

Foto 3

foto 3

Foto 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İp doğal yollarla çıkartılamayacağından kontrast maddeli röntgen çekilerek mide ve bağırsağın kontrolleri sağlandı. (foto 3)

Daha önceden kalp hastalığı teşhisi konmuş olan kedimizin operasyon öncesi kan testleri ve kontrolleri yapılarak, gaz anestezisi eşliğinde operasyona alındı. Başarılı geçen operasyon sonunda çıkarılan ip foto 4’te yer almaktadır. İlk 3 gün yalnızca serum sonraki günler de yumuşak gıda ile beslenmesinin ardından 10 gün içinde kedimiz yavaş yavaş normal hayatına döndü.

Unutmayın! Kediler oyun oynamak için ağzına herhangi bir cisim aldığında dillerinin anatomik yapısından dolayı istemeden yutabilirler. Bu  sebeple kedilerin  ulaşabileceği yerlerde iplik , iğne , yün yumağı , saç tokası  gibi kedinin oynarken yemek isteyebileceği yabancı cisim bulundurmamanız gerektiğini hatırlatırım.

Tüm uyarılara rağmen yabancı cisimin yenmesi halinde vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurmanız gerekmektedir.

Bu esnada ağzından yada anüsünden ip gibi bir yabancı cismin çıktığını görürseniz,!  çekmeyin yada kedinizin çekmesine izin vermeyin. Uzun kısmı keserek en kısa sürede hekime başvurun.

Bütün kedilere sağlıklı günler dilerim.

Murat AYTAÇ
Vet.Hekim
Petmania

 

http://www.pethealthnetwork.com/cat-health/cat-diet-nutrition/did-your-cat-eat-something-weird


Comments

 1. Belma Zengin - 14 Eylül 2017 at 21:26 - Cevapla

  Benim kızım 1 yaşında ip yutmuş üç gün önce ameliyat oldu bu arada kısırlaştırma opr.da yapıldı.7 gün boyunca sabah akşam serum ve iğneler olacağı için bir veteriner kliniği ne bıraktım daha iyi bakılır diye.bugun görmeye gittim. Kollarında ki serum traketinini 2 kez koparmış.elzbt tasma taktirmadigi için olmuş bugün takacağım dedi dr.daha 4 gün kalacak orda ama çok korkuyor vet.den gözleri büyüyor titriyor.kucuk çişini yapıyor ki çok titiz di.tuhaf olmuş 😖 psikoloji berbat.her yani cis kokuyodu.ama elletmiyor kendini.napicamim alıp eve gelmek istedim ama onun için hergun 2 kez git gel araç tutması vs riski var evde belki kötüleşir diye korkuyorum.sabah viyo beş.dest.baslicaklar.bana yol gösterir misiniz ne yapmalıyım. Onu tekrar normale nasıl dondururum .syg.

  • Murat Aytaç - 18 Eylül 2017 at 15:36 - Cevapla

   Operasyon sonrası serum ve ilaç uygulamaları mecburi.Bu doğrultuda git gel yapmaktansa profesyonel gözetimde kalması çok doğru olmuş.Kedinizi sık ziyarete giderek ve uzun süreler yanında kalarak psikolojik destek verebilirsiniz.Zaten çok kısa zamanda tedavisi bitecek ve yanınızda olacak.Çok sorun olacağını düşünmüyorum.Geçmiş olsun

 2. Ponpon - 27 Kasım 2018 at 08:18 - Cevapla

  Merhaba, olay çok yeni, benim fold cinsi erkek kedim saç tokalarımı yutmuş, 4-5 gün önce kustuğunda şok oldum, sırf toka!! Sonra veterineriyle görüştüm, iyi çıkartmış rahatlamıştır, durumunu gözlemleyin, ona göre getirirsiniz röntgen çekeriz dedi. Aradan 3 gün filan geçti sanırım, sabah saatlerinde kusmasına uyandım. Bu sefer mamasını kusmuş, baya da çok, sindirememiş :(( akşamına veterinere gittik, röntgen çekildi, bağırsaklarında bişey yok ama sanki midede bişey var dedi ama tam belli olmuyo dedi, 3 tane iğne yaptı tabi bu arada hırçınlaşması ve elimi ısırması da cabası( elimi kullanamıyorum şu an bileğim davul gibi şişti, neyse) sonra eve geldik beş altı saate iştahı geri geldi gayet normal hareketler tuvalete de çıktı hatta çiftleşme zmnı olduğu için koltuğa koku bile bıraktı… o gün iyi oldu diye düşünürken bugün sabah tekrar yediği mamayı kusmasına uyandım :((( yine tam öğütmemiş midesi :((( neden böyle, içerde toka mı var, ameliyat mı sadece bunun çaresi?? :(( nolur yardım edin, zaten koku bırakma muhabbetine hergün koltuk siliyorum, bir de kusma eklendi, sağlığından endişeliyim, eş de bulmuştuk çiftleştikten sonra kısırlaştıracaktık, şimdi evde gayet normal dolanıyor, meraklı, hiçbirşeyi yok gibi ama iki oldu yediği mamanın nerdeyse tamamını kusmuş :((( ne yapmamız gerekiyor ameliyat olmadan düzelmez mi?? :((

  • Murat Aytaç - 27 Kasım 2018 at 12:36 - Cevapla

   Merhaba
   Teşhis için opak maddeli röntgen çekilebilir.Bu şekilde çekilen röntgenler teşhis için gayet iyi sonuçlar verir.Mideden yabancı cisim çıkartmak için köpeklerde ameliyatsız uygulamalar var(bazı kliniklerde ve üniversitede).Kediler de ise şu an bilgim dahilinde olan ameliyatsız çözüm yok.Ama yinede hekiminizle bunu konuşabilirsiniz.
   Geçmiş olsun.

 3. Mişaa - 26 Şubat 2019 at 15:27 - Cevapla

  1 buçuk yaşında kedim var 3 gün önce 2.kattaki evimizin balkonundan düştü fakat birkaç saat içerisinde hiçbir şey olmamış gibi kendine geldiği için veterinere götürmedik. Dudağının kenarında o anki düşmeye bağlı olarak hafif bir yara vardı sanırım dişiyle parçalanmış. Normalde kuru mamayla besliyoruz fakat kendini toplarlaması için yaş mama verdik. Az önce de öğürme seslerine yetiştim kendini yalaması sonucu normal kusmasına bağlı olarak kıl yumağı ve plastik çikolata paketi kustu. Veterinere götürmemize gerek var mı yardımcı olursanız teşekkür ederim şimdiden teşekkürler 🙏🏼


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir