Köpeklerde Kanlı İshal – Canine Parvo Virüs -CPV

Son yıllarda yavru köpeklerde sıkça görülen, CPV( Canine Parvo Virus) ye bağlı kanlı ishal hastalığı ile ilgili bilmeniz gerekenler hakkında sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz. Geçmiş yıllarda sokak köpeklerinde, barınaklarda sıklıkla görülen ve yoğun ölümlere sebep olan bu hastalık, son zamanlarda yurt dışından kontrolsüz getirilen köpekler, aşılı olmayan köpeklerden yavru alınması, uygun olmayan ortamlarda köpek yetiştirilmesi yüzünden özellikle petshoplar da sıkça görülmeye başlamıştır. Bu doğrultuda yeni bir köpek almadan önce yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kısaca CPV( Köpeklerin Kanlı İshal Hastalığı)

Hastalığı kısaca anlatmak gerekirse ; Parvo virüsün sebep olduğu hastalık, özellikle 6-16 haftalık olan yavrularda etkilidir. Ani başlayan kusma ve/veya ishalle karakterizedir. Hızlı kilo kaybı, ateş, kanlı ishal ve kusma en sık görülen belirtilerdir. İshal sulu ve kötü kokuludur. Rengi içerdiği kan miktarına bağlı olarak sarıdan kahverengiye doğru değişmektedir. Ateş ikincil enfeksiyonlara bağlı olarak yükselir ve 41 dereceye kadar çıkabilmektedir. 8 haftalıktan ufak köpeklerde solunum güçlüğü ve kalp problemlerine bağlı ölümler görülmektedir.

Hangi ırk köpeklerde , hangi yaşlarda sık görülür

Bu hastalık 6-16 haftalık köpeklerde yaygındır. Rottweiler, doberman, İngiliz springer spaniel bu hastalığa hassas olan köpek ırklarıdır.

Hastalığın tanısını koyma

Bu hastalığın tedavisi zordur, yukarıda ki semptomları görürseniz hemen hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Bu ve benzer şikayetlerle kliniğimize gelen köpeklere muayene devamında, İdexx Snap testi yapılmakta ve kesin teşhis konulmaktadır. Bu test dünyada saygın konuma sahip firmanın % 100 oranında güvenilirliğine sahip, aşılı hayvanlarda da doğru sonuç veren testidir.snap-parvo-test

 

Hasta sahibine verilmesi gereken bilgiler

Hastanın olduğu binada başka köpekler varsa binanın dezenfeksiyonu gerekmektedir.

1/30 sulandırılmış çamaşır suyu CPV-2 yi bir kaç dakika içinde yok eder.

Hiç bir aşısı olmayan ve hastalığı geçirip iyileşen köpekler hastalığa karşı bağışıklık kazanırlar.

CPV-2 enfeksiyondan sonra en az 2 hafta yayılır, taşıyıcı evre yoktur.

Korunma yolları

Yavru köpekler 3 aylık olana ve aşıları bitene kadar izole edilmeli.

Canlı ve inaktif aşılar vardır. İnaktif aşılar hastalıktan korur fakat bulaşmayı önlemez.

Aşılar başlayana kadar, anneden gelen antikorlar yavruyu korumaya yardımcı olur, bu yüzden annenin aşılı olması önemlidir.

Hekiminizin direktiflerine uymanız ve aşılama sürelerine azami özen göstermeniz önemlidir.

Kaynakça

1-Kedi ve köpek hastalıkları. Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz İmren

2-Veteriner hekimlikte 5 dakikada konsültasyon. Larry P.Tilley,Francis W.K.Smith,Jr

3-The Merck Veterinary Manuel tenth edition. Cynthia M.Kahn,BA,MA

 


Comments

 1. Seray - 21 Şubat 2018 at 12:05 -

  Merhaba
  Benim 4 aylık maltese terier cisi kopeğim Parvo virüsü kaptı ve kurtuldu çok şükür 🙏🏻 Size sorum 2 tane olucak
  -Parvo asısı olmasına arrık gerek varmı(aşısız yakalandı)
  -Hayatı boyunca diğer kopeklerden uzakmı tutmalıyım yani hep taşıyıcı ve bulaştırıcımı olucak.

  • Murat Aytaç - 23 Şubat 2018 at 15:09 -

   Merhaba,öncelikle geçmiş olsun.Hekiminizin tekrar testler yaparak uygun zamanda aşıyı yapması doğru olacaktır.Çünkü karma aşı içinde parvo dışında sağlık açısından önemli koruyucu etkenler mevcut.Köpeğiniz taşıyıcı olmayacaktır.

 2. besim - 28 Ekim 2021 at 17:48 -

  merhaba benim 8 aylık frençh bulldog köpeğim var parvo virüse yakalandı kurtuldu taşıyıcı olduğu söylendi ve kısırlaştırılması önerildi bu konuda kısırlaştırmak gerekiyormu yoksa çiftleştirile bilirmi yoksa dişisine veya yavrularına bulaşırmı

  • Mustafa Özgür Şimşek - 30 Ekim 2021 at 12:49 -

   Merhabalar öncelikle geçmiş olsun zorlu bir süreç, zorlu bir hastalık atlatılmış. CPV atlatmış bir hasta için taşıyıcı olduğunu ve yavrularına bulaştıracağını söylemek doğru değil. Hastalık sürecini atlattıktan sonra nasıl bir yol izlediniz? Köpeğinizin CPV a karşı ne derece bağışıklığı olduğuna bakıldı mı? Bu önemli çünkü hastanın yaşamındaki tüm sağlık planlamalarında göz önünde bulundurulması gereken bir husus. Hastalığı atlatan köpeklerde virusa karşı bağışıklık sağlanır ve bu bağışıklık çoğu zaman aşılı bir köpeğinkinden bile fazla olur. Aksi durumlar da mümkün tabi. Dolayısıyla bu konuda hastalık yönünden kandaki antikor düzeyine bakılmadan net bir yorum yapmak doğru olmaz. Hastalığı atlatalı kaç gün oldu? Tedavi sonrası tekrar test bakıldı mı? Antibody düzeyi ölçüldü mü? Bu ve benzeri soruların cevaplarına ihtiyaç var hastayı göremediğimiz ve hastalık sürecine tanık olamadığımız için sadece aydınlatıcı sorular soruyoruz.
   Geçmiş olsun dileklerimle.