Scottish Fold Irkında Osteochondrodysplasia

Scottish Fold ırkında Osteochondrodysplasia Kimlerde Görülüyor?

Son yıllar da evde kedi beslemenin yaygınlaşmasıyla saf ırk kedi kavramı ön plana çıktı bununla birlikte Scottish Fold ırkında Osteochondrodysplasia gibi hastalıklarda sıkça karşımıza çıkmaya başladı. Daha 5 yıl önce sokaktan alınan melez kediler yaygın olarak beslenmekteyken, artık çokça saf ırk kedi beslenmekte. İlk zamanlar siyam ve iran kedileri tercih edilen ırklarken son zamanlar da scottish fold ırkı çokca ilgi görmekte. Eve uyumu, çok aktif olmaması, güzel kürk yapısıyla ideale yakın bir ırk olan bu ırktır.

Yanlış Üremeler (Fold+Fold Eşleşmeleri)

Maalesef ki yanlış üretime bağlı genetik hastalıkları mevcut olmakta.Bu ırk kediler de kalp sorunu,böbrek sorunu doğmasal olarak olabilmektedir.Yurt dışında genetik testlerle bu durum saptanabilse de ülkemizde maalesef bu testler mevcut değildir.

Osteokondrodisplazi yavruluktan itibaren belirlenebilen bir hastalıktır.Diğer kedilere göre kısa ve kalın,ayrıca bükülmeyen bir kuyruk en büyük belirtidir.

 

Scottish Fold ırkında Osteochondrodysplasia

Scottish Fold ırkında Osteochondrodysplasia

Neler Olabilir?

Fotoğrafta ki gibi bir kuyruk bizi şüphelendirmelidir.Kedimiz büyüdükçe ön ve arka ayak tarak kemiklerinde yamulmalar başlamakta ve bu kemikler normal kedilere göre çok kısa kalmaktadırlar.Bu durum ağrı oluşturmakta ve kedimizin zıplama ve koşmasında sorun teşkil etmektedir.İlerleyen dönemlerde sırtta kambur da oluşabilmektedir.2 yaşına kadar bu semptomlar ilerleyerek devam eder. 2 yaşından sonra genelde ilerleme gözükmez.

Neler Yapılıyor?

Bu hastalığın kesin teşhisi için muayene yanında tarak kemiklerinin ve kuyruğun röntgenini çekmek gerekmektedir.

Tedavisi Var mı?

Tedavisi maalesef ki yoktur.Sadece oluşan durumun yarattığı ağrıyı azaltmak için ilaç kullanılmaktadır.Bu hastalığa sahip olan kedilerin ömürlerinin diğer kedilere göre daha kısa olduğu kaynaklarca belirtilmektedir.

Bu hastalığa sahip bir kedi almamanız için mutlaka bir hekim gözetiminde bu ırk kedileri almanızı tavsiye ederiz.

 

Scottish Fold ırkında Osteochondrodysplasia hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için Scottish Fold Kulübüne buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 


Comments

 1. Hatice - 23 Kasım 2018 at 00:14 -

  Merhaba Murat Bey
  Benim 1 yaşında erkek scottısh fold kedim var.Son 1 aydır iştahı kesildi çok uyuyor ve ön patisine tam basamıyor.Biz kendisini bulduk yani genetik geçmişini bilmiyoruz.Veterinerimiz ilaç kullanması gerek dedi.Ben sizdende tavsiye almak isterim ilaç markası hakkında.Şimdiden teşekkürler…

  • Murat Aytaç - 23 Kasım 2018 at 00:29 -

   Merhaba
   Maalesef sitemizde ilaç önerisi,tedavi önerisi yapmıyoruz.

   • Hatice - 23 Kasım 2018 at 00:37 -

    Merhabalar Murat Bey.Haklısınız tabi etik olmayabilir marka vermek.Takdir edersiniz ki bizde çocuğumuz gibi seviyoruz dostlarımızı.Umarım ağrı çekmiyordur.Buna üzülürüm.İlginize çok teşekkürler…

 2. Kaan Atıcı - 2 Ocak 2019 at 01:32 -

  merhabalar.Öncelikle şimdiden özür dilerim uzun bir yazı olacak çünkü. Benim yaklaşık 9 aylık 4,5kg olan tombul bir pirensesim var. kendisi melez bir scottish fold anne british baba fold. şimdiye kadar hep oyuncuydu atlamasında koşmasına bir sorunu yoktu. kuyruğu da normal uzun ve esnek sertlik yok. geçen lösemi aşısı için veterinere götürdüğümde bu hastalık hakkında sorular sordum.Kendisi kedimin topallayıp topallamadığını sordu topallamasında ve koşmasında bir sorun yok dedim. kendisi de gördüğü kadarıyla şimdilik korkulacak birşey yok dedi. Ayrıca benim kedimin devasa olduğunu söyledi ilk gördüğünde. yani 9 aylık ama yetişkin kedilerden bile büyük bir kedi dişi olmasına rağmen. bu rahatsızlığın ve deformasyonun cılız ve zayıf kedilerde daha çok görüldüğünü söyledi.yani benimkinin iri olması iyi birşeymiş.Kendisine daha fazla büyümez heralde ama bozukluk yada eklem ağrısı çıkma olasılığı var mı dediğimde çok düşük bir ihtimal şuan dedi. ama ömür boyu böyle bir olasılık varmış. 1,5 2 yaşına gelsin bakalım dedi çıkmazsa bundan sonra gelişmez diyebiliriz dedi. genelde fold-fold eşleşmesinde görülüyormuş ve eklem ağrısı olursa hayvan ayağını kaldırır,toparlar ve koşmaz demişti. 2 gün sonra yani bugün kedim bütün gün uyudu. bi garipti. yanımda durup oturuyordu ama çokta keyifli değildi. Sonradan açıldı saklambaç oynadık koştu vs sonra tekrardan uyudu. uyudu diye kalkıp odama giderken baktım yanıma gelmiş oturmuş hemen.Sonra sağ patisini kaldırıp indirdiğini farkettim masanın altındayken. yani saniyelik kaldırıp indiriyor milim kaldırıp indiriyor. sağ ve solda bunu yaptı. ama askıya alma falan olmadı patiyi.baya tedirgin oldum. sonra dedim heralde uyanınca kaslarını geriyor ama bu germe hareketi değildi bildigin kaldırıp aynı yere koyuyordu patilerini. yoğurur gibi. sonra tekrar oynatmaya çalıştım baktım koşa koşa geliyor salladığım ipe yürümesinde bir sorun yok. keyfi maması yerinde sizce ağrı başlangıcı olabilir mi ? ve sizce bu safhadan sonra olma olasılığı nedir ? arka ayaklarının üstünde durabiliyor kalkıp doktor ağrısı olsa yapamaz demişti.Kediler narin canlılar dilleri yok söyleyemiyorlar çok tedirginim bu yüzden.Ayrıca sizin kedinizde de böyle bir sorun olduğunu okudum ve şuanki durumunu merak ettim. ağrıyla başa çıkabildiniz mi ? sizinki melezmiydi ve şiddetli bir seviyedemiydi ne zaman belirti gösterdi. Çok teşekkürler burada yaptığınız iş takdir edilesi.

  • Murat Aytaç - 2 Ocak 2019 at 11:57 -

   Merhaba
   Benim kedimin babası scotish annesi british ti.Bir hekim arkadaşım hediye etmişti.İlk geldiği zamanlarda pek hastalığı farketmesekte ilerleyen aylarda hastalığı net bir şekilde gördük.Şu an bu hastalığı taşıyan ve tedaviye devam ettiğim hastalarımın hepsinin kondisyonları iyi durumda.Yani bu hastalığa sahip kediler cılız olur tezi pek doğru değil.Ama kemiklerde ki eğilmeler yüzünden bacak boyları kısa oluyor.Hastalığın teşhisi çok basit.Bir röntgen çekerek yüzde 90 teşhis konulabiliyor.Bu doğrultuda hekiminiz buna gerek duymadıysa endişe etmenize gerek yok diye düşünüyorum.
   Ama hatırlatmak isterim ki,bu ırk kediler kalp ve böbrek hastalıkları yönünden risk altındadır.Bu yönden yılda en az bir kere check-up yaptırmanız doğru olacaktır.
   Uzun bir metin yazmışsınız umarım sorularınıza cevap verebildim.Atladığım bir şey varsa yine yazabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dilerim.
   murat aytaç

   • Murat Aytaç - 17 Şubat 2019 at 21:40 -

    Merhaba
    Nefes zorluğu burun girişlerinin ufak olmasından kaynaklanabilir.Bu ırklarda çok görülen bir durumdur ve operatif bir müdahale ile kısmende olsa rahatlatılabilir.Ayrıca solunum yolu başlangıç kısmında önceden olmayan,sonradan gelişmiş bir problem olabilir.Ama bunlar kedinizi görmeden yaptığım varsayımlar.

 3. Ayşegül yılmaz - 17 Şubat 2019 at 20:39 -

  Merhaba. Benim kedim 2,5 yaşında scottishfold. Bana geldiğinde 2-3 aylıktı. 6. Aydan sonra hastalık belirtileri başladı. Şu an kuyruk ve arka patilerde bariz şekil bozukluğu var. Atlama hareketlerinde zorlanır. Diğer kedim onunla oynamak istediğinde acıdan çığlığı basar. Konforlu bir hayat sunmaya çalışıyorum. Oturabileceği yerleri hatta evdeki koltukları bile alçak seçtim. Rahatlıkla çıkabilsin acı çekmesin diye çabalıyorum. İlaç kullanmıyouz, ki zaten bir ilacı yok. Ama bu ay farklı bir sorun yaşamaya başladık. Nefest alıp vermesi çok hafif sesliydi. Uyurken bu ses kesiliyordu. Geçtiğimiz ay soğuk algınlığı yaşadık. Veterinerimiz ağır antibiotik tedavisi uyguladı. Hastalığı geçti. Ancak nefes alamaması şu an çok zorlaştı. Gözleri yaşlı olarak bakıyor hep. Genizde hep bir hırıltı var. Sanki nefesi tıkanacak gibi oluyor. Kendini yalarken de aynı şekilde yoğun bir hırıltı geliyor genizden. Uyuduğunda hiç ses çıkmıyor, herşey normale dönüyor. Veteriner cins kedi olduğundan böyle diyor ama bu durum bir ay öncesine kadar yoktu. Ben veterinerin bu yorumuyla tatmin olamıyorum. Bu konuda birşey yapılabilir mi? Böyle giderse nefes alamayıp ölecek kedim? 🙁

 4. Orkun güven - 2 Mart 2019 at 19:50 -

  11 aylık scottish fold kedim var veterinerim ağrısı olunca oyundan sonra vs patisini yukarda tutar demişti.bizim ufaklık son 1 aydır gün içerisinde patisini kaldırıyor. Sağ ve sol değişiyor ancak genelde sol pati. İri ve hareketli bir kız normalde yürüyüşünde bi sıkıntı yok.ama koltuktan atladığı zaman yada yanımıza geldiğinde 10 15 saniye dinlendiriyor patisini havada. Sizce neden yapıyor olabilir? Veterinerime tekrar sorduğumda her kedinin farklı alışkanlıkları var ağrısı olsa sürekli havada tutar dedi. Ancak bu hareketi genelde atladıktan sonra yada hareket sonrası yapıyor olması beni tedirgin etti. Sizce bir sorun olabilir mi?

  • Murat Aytaç - 3 Mart 2019 at 10:56 -

   Görmeden,muayene etmeden,nasıl bir sorun olabilir yada olamaz diyebilirim ki?
   İsterseniz randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz.

 5. Boğaç - 29 Mart 2019 at 17:47 -

  merhabalar, 2 ay öncesinde sizinle telefonda görüşüp bilgi almıştım bu hastalık hakkında. size uzak olduğumdan getiremediğim için telefondan yardımcı olmuştunuz. pati kaldırma sorunu vardı bu bir hastalık belirtisi değil hastalık çok karakteristik gözle rahatça gözlemlenebilir ama kesin bir sonuç için röntgen çektirebilirsiniz demiştiniz. Öncelikle teşekkür ederim gerçekten yardımcı olmak istediğiniz için bu işi yapıyorsunuz. Tavsiyenizi dinledim 11 aylıkken 2 hafta önce röntgenini çektirdim. veterinerimiz kemik gelişimi tamamlanmıştır çekelim dedi ve ön ayak kemikleri çekildi. Röntgene bakıp kemiklerde deformasyon ve üreme yok yani hiçbir sorun yok dedi bize de gözle görülür bi bozukluk gelmedi açıkcası gayet düzgün bir kemik yapısı vardı. Ancak doktorumuz her zaman çıkabilir bu sorun dedi. Bir veteriner dostumuz ise sizin de daha önceki yorumlarda belirttiginiz gibi 5 kiloya ulaşmış yaşına girmiş bir kedide bundan sonra can sıkıcı bir sorun olmaz dedi. Sizce bunun olasılığı nedir ? yani şuan çok mutlu keyfi yerinde ve röntgenleri tertemiz.

  • Murat Aytaç - 29 Mart 2019 at 18:51 -

   Yaş ilerledikçe hastalığın ortaya çıkma ihtimali düşüyor.Bu doğrultuda düşük ihtimal ortaya çıkması,yinede yıllık kontrolleri ihmal etmemeniZ uygun olacaktır.

 6. Elif - 13 Mayıs 2020 at 12:21 -

  Merhaba Murat Bey
  Kedim dişi 17 aylık cinsi scottis fold. Teyzemin yavrularından olmuştu ve genetik hastalık taşıdığını sonradan öğrendik. Şuan oyun oynarken koşarken bir problem yok ama her zamankinden daha fazla uyumaya başladı ve değişmeli olarak otururken ayaklarının birini kaldırıyor. Kuyruğu ise 21 cm diğer kedilerden daha kısa bide burun kanalları çok dar. Veterinerimize düzenli gidiyoruz aşılarını oluyor ama daha hiç hastalık hakkında konuşmadık. Sizce kedimde bu yaşından sonra hastalık çıkma oranı var mı ve kısırlaştımayı düşünüyoruz hastalık geni taşıyan yavrulardan olsun istemiyoruz kısırlaştırmalı mıyız?

  • Murat Aytaç - 13 Mayıs 2020 at 18:11 -

   Scottish fold ırklarında kısırlaştırmayı öneriyorum . Ne kadar sağlıklı gözükselerde o.c.d yönünden ilerleyen yaşlarda bile sorun çıkması olağan karşılanıyor artık.Bu doğrultuda risk almayın kedinizi kısırlaştırın derim.

 7. yagmur - 18 Haziran 2020 at 04:29 -

  merhaba benim bir scottish fold yavrum var 3 aylık kedinin kuyruğunun bükülemez ve kalın dik olması sorun deniyor ve benim kedimin kuyruğu yay gibi çok küçük içten biraz dışa doğru yay şeklinde dışardan bakıldığında tavşan kuyruğu gibi gözüküyor şu zamana kadar pek bir şey gözlemleyemedim ama çok korkuyorum kuyruğunun böyle olması ilerde illa eklen ağrısı veya başka acılarının olucağının kanaati midir

  • Murat Aytaç - 18 Haziran 2020 at 16:09 -

   Merhaba
   OCD ile ilgili doktorunuzdan muayene talep etmelisiniz.OCD teşhisi konulursa doktorunuz gereken medikal desteği sağlayacaktır.

 8. seher - 31 Ağustos 2020 at 14:20 -

  Merhabalar ,
  Yaklaşık iki buçuk yaşında iki tane scottish fold kedim var benimde. Ancak anne ve babalarının cinsini bilmiyorum, yanlış mı doğru mu eşleşme oldugu konusunda bir fikrim yok. Bu zamana kadar bu hastalığa dair hiçbir belirti olmadı ancak bir tanei bir haftadır topallıyor. Ancak patisi havada falan tutmuyor patisine dokunduğumda da miyavlamıyor. Veterinerim önce zedelenme olabileceğini söyledi bir haftadır geçmeyince eklem ağrısından şüphelendi. 2kilo 800 gr civarında Ne kuyruğunda ne de patilerde görülür bir anormallik yok, hatta topllamasına rağmen vitrinlerin üzerine çıkıyor iki iki merdivenleri atlıyor ancak topallamasından korkmaya başladım haftaya röntgen çekilecek eğer bu hastalığı taşıyorsa eklem güçlendirici takviyeler mi almalıyız, nasıl bir yol izlemeliyim daha rahat etmesi için? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Murat Aytaç - 20 Eylül 2020 at 11:10 -

   Merhaba,röntgen sonrası hekiminiz hastalık varsa size söyleyecektir.Eklem desteği önerilen bir üründür bu hastalıkta.Umarım röntgenler temiz çıkar.
   Sevgiler

 9. Sonat - 2 Ekim 2020 at 13:17 -

  Merhabalar,
  Seher Hanım bizde de aynı şekilde kızımız bi haftadır topallıyor ama patisini havada tutmuyor. Kuyruğunda ya da patisinde bir anormallik yok. Akşamları hoplayıp zıplayabiliyor ama gündüzleri topallayarak geziyor. Röntgen çektirdiğinizde sonuç ne çıktı acaba paylaşabilir misiniz bizle? Murat Bey röntgen mi önerirsiniz bu durum için?

 10. cat lover - 20 Şubat 2021 at 19:30 -

  Merhaba bir şey sormak istiyorum, her Scottish Fold & Scottish Fold çiftleşmesinde yavrular kesin olarak Osteokondrodisplazi hastalığına sahip olurlar mı?

 11. simay - 13 Mart 2021 at 10:45 -

  Merhaba Murat Bey, benim de 16 aylık scottish kızım var. 2 kilo civarında ve hareketli bir kedi. Topallama falan yok ama patilerini arada dönüşümlü olarak havaya kaldırıyor. Ayrıca kimse tırnaklardan bahsetmemiş ama tırnaklarında sertleşme var gibi geliyor. Veterinerimiz röntgene gerek olmadığını bu hastalığın olduğunu daha 2 aylıkken söylemişti. Bu gözle anlaşılacak bir hastalık mı? Bir de veterinerimiz bu pandemi sürecinde eve gelip aşısını vuruyor ama sanırım bu cins kedilerin daha ayrıntılı muayenelere ihtiyaçları var. Acaba veterinerimden ne gibi uygulamalar talep etmeliyim?
  Umarım kediniz sağlıklıdır. 10 yaşında hiç scottish görmedim tarzı yorumlar beni çok üzüyor. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Murat Aytaç - 13 Mart 2021 at 10:55 -

   Merhaba,
   Çok bariz vakalarda röntgene gerek kalmayabilir.Sanırım sizin kedinizde o durumda.Tavsiyem yıllık olarak kalp ve böbrek yönünden kontrol yaptırmanız.Kalp için kandan yapılan bir test mevcut.Kan alındığında böbrek yönünden testte yapılabilir.Bu ırklarda kalp ve böbreği ihmal etmemek çok önemli.
   Sağlıklı günler dilerim.

 12. simay - 13 Mart 2021 at 12:52 -

  Cinsinden kaynaklı direk bunu demişti. Teşekkür ederim cevabınız için. İyi günler dilerim.

  • Murat Aytaç - 13 Mart 2021 at 14:44 -

   Merhaba
   Biz ırkından dolayı direk bu söylemde bulunmuyoruZ.Çünkü farklı seviyede olabiliyor hastalık ve farklı yaklaşımlar gerekebiliyor.

 13. Simay - 18 Mart 2021 at 17:00 -

  Tekrardan merhaba,
  Mama önerisi yapmadığınızı biliyorum ama doğru kaynak bir türlü bulamadım. Yüksek protein içeren markalardan alsam böbrek sorunlarını tetikleyebilir, tahıllı olsa bayka türyü gibi bir sürü bilgi kirliliği mevcut. En azından mam alırken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Murat Aytaç - 26 Mart 2021 at 11:30 -

   Merhaba,mama önerisinde bulunmuyoruz ama ipuçları verebilirim.Mamanın orijinal etiketinde içeriklere baktığınızda bir sıralama vardır.İlk yazılan içerik en çok bulunandır.İlk sırada ki içeriğin et olması önemlidir.Açık mama almamanız, paketin sağlam olması ve son kullanma tarihi önemlidir.Şu an Türkiye’de bir çok üst segment mama var.Hepsi hayvan beslenmesi konusunda araştırmaya büyük miktarda para harcıyorlar.Bu doğrultuda üst segment mamaların hepsi sorun yaratmayacak ürünlerdir.
   Benim tavsiyem markadan bağımsız olarak aynı protein kaynağını içeren mamaların devamlı kullanılmaması arada protein kaynağının değiştirilmesi yönünde.Tavuklu kullanırken arada somonlu mama da kullanılmalı gibi özetleyebilirim.Şunuda hatırlatmak isterim,kedinizin su içmesi çok önemli.Genelde az su içen kedinlerde çok daha fazla beslenme sorunları görülmekte.
   Umarım size azda olsa fikir verebilmişimdir.
   Murat Aytaç

 14. Duman - 29 Mart 2021 at 00:47 -

  İyi günler. 8-9 aylık scotish fold kedim var. Kedimde kısa, kalın ve kıvrak olmayan bir kuyruk var. Kedimi 1 ay önce sahiplendim aşılarını vs yaptırdım. Veterinerime bu konuda götürdüm kuyruğu olabiliyor dedi eklemlerini elle muayene etti ve bir sorun şişlik olmadığını söyledi. Yine de içimizi bir nebze rahatlatmak ve ilerisi için önlem olması adına omega3 ve glukozamin ek gıdalarına başladık kedimde kuyruk dışında anormallik gözlemlemedik. Acaba bu kuyruğun çıkmış olması eklem olaylarına kesin yakalanacağını yada ağır geçireceğini mi gösterir yoksa kuyruğun böyle olması olasılığı etkilemez mi?

  • Murat Aytaç - 29 Mart 2021 at 10:11 -

   Röntgen çekilmesi gerekir.Röntgen olmadan elle muayene doğru sonuç vermez maalesef.

   • Murat Aytaç - 29 Mart 2021 at 10:14 -

    Bu arada biliyorsunuz ki bu hastalığın tedavisi yok.Koruyucu bir önlemde maalesef yok.Verilen ürünler sadece azda olsa kedinizi rahatlatmak için veriliyor.Size önerim kedinizin kilosuna çok dikkat etmeniz.

 15. Seda - 11 Mayıs 2021 at 17:59 -

  Merhaba biz 2 aylık bir Scottish fold sahibiyim bizde kısa bir süre kaldıktan sonra emboli atması ile arka iki bacağı tutmadı ve halsiz şuan kan sulandırıcılar ile klinikte tedavi görüyor benim sormak istediğim şey biz petshop tan sahiplendik ve anne Scottish fold baba Scottish straite bu sebepten bizim kedimiz yanlış eşleşme sonucu bu halde olabilir mi çok üzgünüz şuan hiç iyi değil durumu

  • Murat Aytaç - 11 Mayıs 2021 at 18:21 -

   Merhaba
   Öncelikle geçmiş olsun.Her scotish kedi doğuştan hasta genle doğmuş olarak kabul edilebilir.Bu doğrultuda genetik olarak gelen faktörlerinde sizin yaşadığınız rahatsıZlıkları oluşturması olasıdır.

 16. Cenk - 24 Mayıs 2021 at 23:45 -

  Hocam merhabalar, yazılarınızı büyük bir keyifle okuduk, paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederiz.sizden ricam; 10 aylık sağlık lı bir fold umuz var, genel olarak kedilerimizi sağlık lı bir şekilde beslemek için, bir kaç mama markası tavsiye edermisiniz.

  • Murat Aytaç - 25 Mayıs 2021 at 09:09 -

   Merhaba,
   Kliniğimizde sattığımız 2 marka var ,kendi kedimde de aynı markaları kullanıyorum.
   Nd ve virbac.Son dönemde kedimde deri sorunu vardı, o yüzden virbac kullandım ağırlıklı olarak.Bu iki mamayıda öneririm.

 17. Ahmet - 9 Ağustos 2021 at 11:48 -

  Murat Bey Merhaba,
  Benim 2 kedim var, biri Scottish Straight 1.5 yaşında (3.8 kg) diğeri de 3.5 yaşında British shorthair (4.8kg) ikisi de dişi ve ikisi de dik kulak, öncelikle sormak istediğim bu hastalık için illaki kırık kulak mı (Fold) olması gerekiyor? Yoksa dik kulaklı olanlarda da görülebilir mi? Scottish olanın seceresini biliyoruz ancak bize British olarak verilen büyük kedimizin anne ve babasını tanımıyoruz açıkçası o da dik kulak olduğu için Scottish Straight olma ihtimali olabilir diye düşünüyorum. 2-3 gündür büyük kedimizin arka sağ ayağı hafiften sekmeye başladı ve yaklaşık belime yakın bir sehpaya çıkarken biraz güçlükle sıçrayabildi. Ayağının dış görünümünde bir şey yok, henüz veterinere gitmedik 1-2 gün daha gözlemleyip düzelip düzelmediğini görmek istiyorum bu arada size danışayım dedim.

  Teşekkürler,

  • Mustafa Özgür Şimşek - 30 Ekim 2021 at 13:06 -

   Scottish fold genine sahip tüm kediler bu hastalığa predispozedir (yatkındır). Hayatlarının her evresinde bu hastalığı görebiliriz. Ortalama bir yaş söylemek doğru olmaz. Düzenli yaptıracağınız kontrolle erken teşhis edip petinizin daha konforlu ve uzun bir yaşama sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

 18. Hilal - 5 Ekim 2021 at 23:51 -

  Merhaba, 9 aylık scottish fold kedim var. Annesi scottish fold babası tekir. Bugüne kadar eklemlerinde yürümesinde koşmasında herhangi bir anormallik gözlemlemedik. Oyuncu ve hareketli. Geceleri değil gündüzleri uyumayı tercih ediyor. Sabah ve akşam oldukça aktif. Düzenli olarak veterinere götürüyorum. Ilerleyen süreçte bahsedilen hastalık gözlemlenir mi ya da her fold bu hastalığı taşır mı? Ortalama yaşam süresi ya da bildiğiniz en uzun yaşayan fold kaç yaşındaydı? Paylaşırsanız mutlu olurum. Teşekkürler.

  • Mustafa Özgür Şimşek - 30 Ekim 2021 at 12:54 -

   Scottish fold genine sahip kediler bu hastalığa predispozedir (yatkındır). Hayatlarının her evresinde bu hastalığı görebiliriz. Ortalama bir yaş söylemek doğru olmaz. Düzenli yaptıracağınız kontrolle erken teşhis edip petinizin daha konforlu ve uzun bir yaşama sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

 19. Emre - 22 Ekim 2021 at 02:06 -

  Benimde scottish fold kedim var şuan 3bucuk yada 4 aylık 2.300.yada 2400 civarı kilosu scottish fold ile brtish shortair anne baba cinsiyetini bilmiyorum ama illa bir genetik bozukluk olmak zorunda mi yani yada hiç olmayabilir mi şuan bir ağrı belirtisi yok veteriner ya 5 aylikken yada 5 yaşında başlar dedi ama iki farkli kedi olduğu için anne babası illa olmak zorundami hastalık

  • Mustafa Özgür Şimşek - 30 Ekim 2021 at 12:54 -

   Scottish fold genine sahip kediler bu hastalığa predispozedir (yatkındır). Hayatlarının her evresinde bu hastalığı görebiliriz. Ortalama bir yaş söylemek doğru olmaz. Düzenli yaptıracağınız kontrolle erken teşhis edip petinizin daha konforlu ve uzun bir yaşama sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

 20. Rana - 23 Ocak 2022 at 22:11 -

  Merhaba benim kedim 2,5 yaşında. Sadece rahatına çok düşkün ve uyumayı çok seviyor, diğer kedime göre daha hareketsiz.mesleğinden dolayı şehir değiştirdim yeni hekimimiz diğerine göre hareketsiz olduğu için röntgen çekti ve başlangıç aşamasında dedi, hastalık zamanla ilerler dedi.glukozamin başladı.kuyruğu uzun ve hareketli.röntgeni gerçek hasta kedilerin röntgeninden çok daha iyi görünümde. Omurga ve kuyrukta osteofit görünümü yok sadece ön tarsta şüpheli alanları var. Ben çok arada kaldım. Teşhisi noktasında.

 21. Elifnur - 6 Şubat 2022 at 14:33 -

  Merhabalar benim 5 buçuk aylık scottish fold erkek bir kerim var biz bu kediyi aldığımızda kuyruğunda bir şeyler olduğunu anlamsitik yani kuyruk hiç dik olmuyordu ondan sonra vete gittik be kuyruğunun kırılıp kaynadığını söylediler boz tabi çok uzulduk sonra kedinin uyandıktan sonra arka bacaklarının hafif hafif tutmamaya başladığını gördük uyandıktan hemen sonra sarhoş gibi oluyordu biz de vet universittesne götürdük irada kan tahlillerini yaptılar temiz çıktı sonra rontgen çektirdik sonra kedinin (hep kambur duruyordu) sırtında da kırık olduğunu öğrendik bize sahiplendigimiz aile ya bilerek söylemedi ya da o da bilmiyordu omurgaların birbirlerinden ayrı olması gerekiyorekn bu ırklarda birleşik birleşik oluyormuş ve yaş ilerledikce tek omurga oluyormuş ve bi da onların harektelrini kistliyormus biz şimdi çok kararsizis ilaçlar sadece onun ağrılarını dinrircdk ama ilaçlar da çok pahali onu alacak gücümüz yok çok üzüldük ailecek sadece vitaminlerini alabiliriz yani sizce yaş ilerledikce arka bacakları tamamen tutmaz mi tuvaletinde sorum yaşar miyiz yani size sorum yasilerledikce ne gibi sorunlar cikicak teşekkürler

  • Esin GÜLŞAN - 10 Şubat 2022 at 15:02 -

   Merhabalar, gerek kedinizin yaşı gerekse hastalığın tüm hayvanlarda kalıtımsal ve başka faktörlerin de etkisiyle farklı seyirlerde bulunması şu aşamada ileriye dönük olarak tahminlerde bulunmayı güç ve manasız kılıyor. Şu an hasta için en doğrusu; muayeneyi yapan hekimlerin tavsiyeleri doğrultusunda bakımının ve tedavisinin devamının sağlanmasıdır. Hastalığın prognozunun nasıl olacağı hususunda hekiminizin yönlendirmelerine sağlayabildiğiniz uyumun payı da yüksek olacaktır. İkinci bir görüş için x-ray görüntülerini ve uyguladığınız reçeteyi bzimle paylaşabilirsiniz, yardımcı olmaya çalışırız geçmiş olsun dileklerimizle
   Sağlıklı günler dileriz
   petmaniavet@gmail.com

 22. melis koşar - 7 Şubat 2022 at 16:09 -

  Merhabalar, benimde scottish fold erkek kedim var 7 yaşında.maalesef son çektirdiğimiz röntgen sonucu eklem hastalığındaki üremelerin ileri boyutta olduğunu öğrendim.zaten ellerinde de ayaklarında da gözle görülür şişmeler var.bir hafta öncede ayağı kırıldı.şuan çok zor bir süreç geçiriyor.bu yüzden birde eklem ağrısı yaşamasını istemiyorum.ona iyi gelebilecek tüm maddeleri içeren bir takviye önermenizi rica ediyorum.teşekkür ederim

  • Esin GÜLŞAN - 10 Şubat 2022 at 14:42 -

   Merhabalar, öncelikle kediniz için çok üzüldük en yakın zamanda şifaya kavuşmasını umut ediyoruz. Hekiminiz kedinizin ihtiyaçları doğrultusunda bir ürün tavsiye edecektir. İkinci bir görüş için isterseniz x-ray görüntülerini ve tavsiye edilen ürünleri mail yoluyla bizimle paylaşabilirsiniz
   petmaniavet@gmail.com
   Sağlıklı günler dileriz

 23. Orhan - 16 Şubat 2022 at 01:45 -

  Merhabalar, daha öncesinde buraya ve sonrasında telefonla sizinle iletişime geçmiştim. benim 5 yaşında scottish fold cinsi erkek bir kedim var, kulakları çok yapışık değil sadece üstten eğimli ve şimdiye kadar birçok kez röntgen çekildi kontrol amaçlı. son röntgen 3 yaşındayken çekildi ve kemikleri gayet nizami demişti veterinerimiz. Şuan 5 yaşında ve oldukça hareketli. 1 metrelik bilgisayar masasına istediği zaman zıplayabiliyor, yemesi yerinde ve çok yaramaz. Daha önceleri buradan sorularıma ve telefondan cevaplarıyla murat bey yardımcı olmuştu sağ olsun.

  Kendisi 3 yaşından sonra kemik gelişimi durduğu için bundan sonra çok büyük bir risk olmadığını söylemişti. dediği gibi de hiç sorun yok. ayrıca kedimin rengi beyaz, kulakları, pati uçları gibi yerlerde hafif siyahlıklar var. renkli kedilerde daha az risk var kırma olduğundan gibi bişey de demişti kendisi. Buraya başka bi arkadaşımın kedisi için yazacaktım ama yazılanları okuyunca endişelendim biraz. Sizce bizim çocuğumuzda bu sorun yaşanır mı ? dediğim gibi 3 yaşından sonra veterinerimiz kemikleri tam gelişmiş gayet nizami demişti. yukarıda bir yanıtta her yaşta görünüyor demiş bir veteriner hekimimiz. kafam karıştı açıkcası. Gelişim tamamlandıktan sonra nasıl devam edebiliyor? yoksa bu tarz durumlar önceden farkedilmeyen bozuklukların yeni keşfedilmesi gibi durumlar olabilirler mi ?

  Teşekkürler

  • Mustafa Özgür Şimşek - 26 Şubat 2022 at 16:23 -

   Sayın Orhan Bey,
   OCD her yaşta görülebilen progressive(ilerleyici) bir hastalıktır. Tanısı xray ile kolayca koyulabilmektedir. Hekiminizden , teşhis yönünde bir değerlendirme yapmasını isteyebilirsiniz.
   Sağlıklı günler dilerim.
   Özgür.

 24. Ayşegül - 26 Şubat 2022 at 01:09 -

  Merhabalar 4,5 yaşında erkek fold kısır bir kedim var. fold shorthair birleşmesinden dünyaya geldiğini biliyorum normalde foldlar miskin hayvanlar olarak adlandırılsada benim kedim o kadar hareketliydi ki tekir kedilerden bir farkı yoktu dün gece hiçbir şey yoktu gayet normal düzenimiz ve hareketleri varken ertesi gün arka ayaklarına dokundurtmamaya ve çok yavaş ve aksak yürmeye başladı yattığındada bağırarak ayaklarını kasıyor ve karnı şişiyor normalde hiç yapmamasına rağmen kumunda yatmaya başladı ve tüm mamayı kustu veterinerimizin yönlendirmesiyle hayvan hastanesine gittik pıhtı olma ihtimaline karşı ultrasonla bakıldı ancak bir sorun görülmedi ve ırksal genetik hastalık eklem rahatsızlığı var dendi bu durum bir gecede nüksedebilir mi? hiçbir şeyi yokken birden kötüleşebilen bi hastalık mı yoksa farklı bi hekiminde görmesinde fayda varmı? destek olursanız çok sevinirm

  • Mustafa Özgür Şimşek - 26 Şubat 2022 at 16:21 -

   Sayın Ayşegül Hanım,
   Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bu hastalık aniden başlamaz, hikayeniz bir eklem hastalığından çok bir idrar yolu enf? yada böbrek enf? akut pankreatit vb ? ağrısı gibi duruyor. Kediniz için hekimizden bu hastalıklar yönünden değerlendirmesini isteyebilirsiniz.
   Ayrıntılı ikinci görüş için 02128739323 nolu numaradan bizimle irtibata geçebilirsiniz.
   sağlıklı günler dilerim.
   Özgür

 25. Alim ÜNLÜ - 20 Mart 2022 at 01:35 -

  Hocam bir sorum var scotish fold 4 aylık kedim var genel anlamda hareketlerinde problem yok çok oyuncu kuyruğu uzun vücuduna göre gayet iyi yalnız sert geliyor ben bükmeye çalıştığımda kuyruk sert kendisi bükebiliyor

  • Mustafa Özgür Şimşek - 27 Mayıs 2022 at 10:51 -

   Sn. Alim ÜNLÜ,
   6 aylık yaştan sonra özellikle ön , arka ayakların ve kuyruğun röntgeni çekilerek OCD hakkında fikir sahibi oluyoruz. Konu ile ilgili hastanın takibini yapan hekime 6. aylık yaşında başvurmanızı öneririm.
   sağlıklı günler dilerim.
   D.V.M. Özgür Şimşek

 26. Kübra yılmaz - 19 Şubat 2023 at 22:14 -

  Merhaba kedimizin babası Scottish annesi british tek scotish doğan bizim yavrumuz ve 5 aylık şuan yürüme bozukluğu ile veteriner götürdük rontgen sonucuna göre eklem hastalığı çıktı her şey normalken 1 günde yürüyemez yerinden kalkamaz oldu desteklemek için glukozamin ve vitaminler aldık fakat çok acı çekip uyutulması gerektiğini söyledi veteriner ancak bu konu da içim hiç rahat değil uyutmak dışında herhangi bir öneriniz var mıdır ne yapmalıyız lütfen yardımcı olun😢