Scottish Fold Irkında Osteochondrodysplasia

Scottish Fold ırkında Osteochondrodysplasia Kimlerde Görülüyor?

Son yıllar da evde kedi beslemenin yaygınlaşmasıyla saf ırk kedi kavramı ön plana çıktı bununla birlikte Scottish Fold ırkında Osteochondrodysplasia gibi hastalıklarda sıkça karşımıza çıkmaya başladı. Daha 5 yıl önce sokaktan alınan melez kediler yaygın olarak beslenmekteyken, artık çokça saf ırk kedi beslenmekte. İlk zamanlar siyam ve iran kedileri tercih edilen ırklarken son zamanlar da scottish fold ırkı çokca ilgi görmekte. Eve uyumu, çok aktif olmaması, güzel kürk yapısıyla ideale yakın bir ırk olan bu ırktır.

Yanlış Üremeler (Fold+Fold Eşleşmeleri)

Maalesef ki yanlış üretime bağlı genetik hastalıkları mevcut olmakta.Bu ırk kediler de kalp sorunu,böbrek sorunu doğmasal olarak olabilmektedir.Yurt dışında genetik testlerle bu durum saptanabilse de ülkemizde maalesef bu testler mevcut değildir.

Osteokondrodisplazi yavruluktan itibaren belirlenebilen bir hastalıktır.Diğer kedilere göre kısa ve kalın,ayrıca bükülmeyen bir kuyruk en büyük belirtidir.

 

Scottish Fold ırkında Osteochondrodysplasia

Scottish Fold ırkında Osteochondrodysplasia

Neler Olabilir?

Fotoğrafta ki gibi bir kuyruk bizi şüphelendirmelidir.Kedimiz büyüdükçe ön ve arka ayak tarak kemiklerinde yamulmalar başlamakta ve bu kemikler normal kedilere göre çok kısa kalmaktadırlar.Bu durum ağrı oluşturmakta ve kedimizin zıplama ve koşmasında sorun teşkil etmektedir.İlerleyen dönemlerde sırtta kambur da oluşabilmektedir.2 yaşına kadar bu semptomlar ilerleyerek devam eder. 2 yaşından sonra genelde ilerleme gözükmez.

Neler Yapılıyor?

Bu hastalığın kesin teşhisi için muayene yanında tarak kemiklerinin ve kuyruğun röntgenini çekmek gerekmektedir.

Tedavisi Var mı?

Tedavisi maalesef ki yoktur.Sadece oluşan durumun yarattığı ağrıyı azaltmak için ilaç kullanılmaktadır.Bu hastalığa sahip olan kedilerin ömürlerinin diğer kedilere göre daha kısa olduğu kaynaklarca belirtilmektedir.

Bu hastalığa sahip bir kedi almamanız için mutlaka bir hekim gözetiminde bu ırk kedileri almanızı tavsiye ederiz.

 

Scottish Fold ırkında Osteochondrodysplasia hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için Scottish Fold Kulübüne buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 


Comments

 1. Hatice - 23 Kasım 2018 at 00:14 - Cevapla

  Merhaba Murat Bey
  Benim 1 yaşında erkek scottısh fold kedim var.Son 1 aydır iştahı kesildi çok uyuyor ve ön patisine tam basamıyor.Biz kendisini bulduk yani genetik geçmişini bilmiyoruz.Veterinerimiz ilaç kullanması gerek dedi.Ben sizdende tavsiye almak isterim ilaç markası hakkında.Şimdiden teşekkürler…

 2. Kaan Atıcı - 2 Ocak 2019 at 01:32 - Cevapla

  merhabalar.Öncelikle şimdiden özür dilerim uzun bir yazı olacak çünkü. Benim yaklaşık 9 aylık 4,5kg olan tombul bir pirensesim var. kendisi melez bir scottish fold anne british baba fold. şimdiye kadar hep oyuncuydu atlamasında koşmasına bir sorunu yoktu. kuyruğu da normal uzun ve esnek sertlik yok. geçen lösemi aşısı için veterinere götürdüğümde bu hastalık hakkında sorular sordum.Kendisi kedimin topallayıp topallamadığını sordu topallamasında ve koşmasında bir sorun yok dedim. kendisi de gördüğü kadarıyla şimdilik korkulacak birşey yok dedi. Ayrıca benim kedimin devasa olduğunu söyledi ilk gördüğünde. yani 9 aylık ama yetişkin kedilerden bile büyük bir kedi dişi olmasına rağmen. bu rahatsızlığın ve deformasyonun cılız ve zayıf kedilerde daha çok görüldüğünü söyledi.yani benimkinin iri olması iyi birşeymiş.Kendisine daha fazla büyümez heralde ama bozukluk yada eklem ağrısı çıkma olasılığı var mı dediğimde çok düşük bir ihtimal şuan dedi. ama ömür boyu böyle bir olasılık varmış. 1,5 2 yaşına gelsin bakalım dedi çıkmazsa bundan sonra gelişmez diyebiliriz dedi. genelde fold-fold eşleşmesinde görülüyormuş ve eklem ağrısı olursa hayvan ayağını kaldırır,toparlar ve koşmaz demişti. 2 gün sonra yani bugün kedim bütün gün uyudu. bi garipti. yanımda durup oturuyordu ama çokta keyifli değildi. Sonradan açıldı saklambaç oynadık koştu vs sonra tekrardan uyudu. uyudu diye kalkıp odama giderken baktım yanıma gelmiş oturmuş hemen.Sonra sağ patisini kaldırıp indirdiğini farkettim masanın altındayken. yani saniyelik kaldırıp indiriyor milim kaldırıp indiriyor. sağ ve solda bunu yaptı. ama askıya alma falan olmadı patiyi.baya tedirgin oldum. sonra dedim heralde uyanınca kaslarını geriyor ama bu germe hareketi değildi bildigin kaldırıp aynı yere koyuyordu patilerini. yoğurur gibi. sonra tekrar oynatmaya çalıştım baktım koşa koşa geliyor salladığım ipe yürümesinde bir sorun yok. keyfi maması yerinde sizce ağrı başlangıcı olabilir mi ? ve sizce bu safhadan sonra olma olasılığı nedir ? arka ayaklarının üstünde durabiliyor kalkıp doktor ağrısı olsa yapamaz demişti.Kediler narin canlılar dilleri yok söyleyemiyorlar çok tedirginim bu yüzden.Ayrıca sizin kedinizde de böyle bir sorun olduğunu okudum ve şuanki durumunu merak ettim. ağrıyla başa çıkabildiniz mi ? sizinki melezmiydi ve şiddetli bir seviyedemiydi ne zaman belirti gösterdi. Çok teşekkürler burada yaptığınız iş takdir edilesi.

  • Murat Aytaç - 2 Ocak 2019 at 11:57 - Cevapla

   Merhaba
   Benim kedimin babası scotish annesi british ti.Bir hekim arkadaşım hediye etmişti.İlk geldiği zamanlarda pek hastalığı farketmesekte ilerleyen aylarda hastalığı net bir şekilde gördük.Şu an bu hastalığı taşıyan ve tedaviye devam ettiğim hastalarımın hepsinin kondisyonları iyi durumda.Yani bu hastalığa sahip kediler cılız olur tezi pek doğru değil.Ama kemiklerde ki eğilmeler yüzünden bacak boyları kısa oluyor.Hastalığın teşhisi çok basit.Bir röntgen çekerek yüzde 90 teşhis konulabiliyor.Bu doğrultuda hekiminiz buna gerek duymadıysa endişe etmenize gerek yok diye düşünüyorum.
   Ama hatırlatmak isterim ki,bu ırk kediler kalp ve böbrek hastalıkları yönünden risk altındadır.Bu yönden yılda en az bir kere check-up yaptırmanız doğru olacaktır.
   Uzun bir metin yazmışsınız umarım sorularınıza cevap verebildim.Atladığım bir şey varsa yine yazabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dilerim.
   murat aytaç

   • Murat Aytaç - 17 Şubat 2019 at 21:40 - Cevapla

    Merhaba
    Nefes zorluğu burun girişlerinin ufak olmasından kaynaklanabilir.Bu ırklarda çok görülen bir durumdur ve operatif bir müdahale ile kısmende olsa rahatlatılabilir.Ayrıca solunum yolu başlangıç kısmında önceden olmayan,sonradan gelişmiş bir problem olabilir.Ama bunlar kedinizi görmeden yaptığım varsayımlar.

 3. Ayşegül yılmaz - 17 Şubat 2019 at 20:39 - Cevapla

  Merhaba. Benim kedim 2,5 yaşında scottishfold. Bana geldiğinde 2-3 aylıktı. 6. Aydan sonra hastalık belirtileri başladı. Şu an kuyruk ve arka patilerde bariz şekil bozukluğu var. Atlama hareketlerinde zorlanır. Diğer kedim onunla oynamak istediğinde acıdan çığlığı basar. Konforlu bir hayat sunmaya çalışıyorum. Oturabileceği yerleri hatta evdeki koltukları bile alçak seçtim. Rahatlıkla çıkabilsin acı çekmesin diye çabalıyorum. İlaç kullanmıyouz, ki zaten bir ilacı yok. Ama bu ay farklı bir sorun yaşamaya başladık. Nefest alıp vermesi çok hafif sesliydi. Uyurken bu ses kesiliyordu. Geçtiğimiz ay soğuk algınlığı yaşadık. Veterinerimiz ağır antibiotik tedavisi uyguladı. Hastalığı geçti. Ancak nefes alamaması şu an çok zorlaştı. Gözleri yaşlı olarak bakıyor hep. Genizde hep bir hırıltı var. Sanki nefesi tıkanacak gibi oluyor. Kendini yalarken de aynı şekilde yoğun bir hırıltı geliyor genizden. Uyuduğunda hiç ses çıkmıyor, herşey normale dönüyor. Veteriner cins kedi olduğundan böyle diyor ama bu durum bir ay öncesine kadar yoktu. Ben veterinerin bu yorumuyla tatmin olamıyorum. Bu konuda birşey yapılabilir mi? Böyle giderse nefes alamayıp ölecek kedim? 🙁

 4. Orkun güven - 2 Mart 2019 at 19:50 - Cevapla

  11 aylık scottish fold kedim var veterinerim ağrısı olunca oyundan sonra vs patisini yukarda tutar demişti.bizim ufaklık son 1 aydır gün içerisinde patisini kaldırıyor. Sağ ve sol değişiyor ancak genelde sol pati. İri ve hareketli bir kız normalde yürüyüşünde bi sıkıntı yok.ama koltuktan atladığı zaman yada yanımıza geldiğinde 10 15 saniye dinlendiriyor patisini havada. Sizce neden yapıyor olabilir? Veterinerime tekrar sorduğumda her kedinin farklı alışkanlıkları var ağrısı olsa sürekli havada tutar dedi. Ancak bu hareketi genelde atladıktan sonra yada hareket sonrası yapıyor olması beni tedirgin etti. Sizce bir sorun olabilir mi?

 5. Boğaç - 29 Mart 2019 at 17:47 - Cevapla

  merhabalar, 2 ay öncesinde sizinle telefonda görüşüp bilgi almıştım bu hastalık hakkında. size uzak olduğumdan getiremediğim için telefondan yardımcı olmuştunuz. pati kaldırma sorunu vardı bu bir hastalık belirtisi değil hastalık çok karakteristik gözle rahatça gözlemlenebilir ama kesin bir sonuç için röntgen çektirebilirsiniz demiştiniz. Öncelikle teşekkür ederim gerçekten yardımcı olmak istediğiniz için bu işi yapıyorsunuz. Tavsiyenizi dinledim 11 aylıkken 2 hafta önce röntgenini çektirdim. veterinerimiz kemik gelişimi tamamlanmıştır çekelim dedi ve ön ayak kemikleri çekildi. Röntgene bakıp kemiklerde deformasyon ve üreme yok yani hiçbir sorun yok dedi bize de gözle görülür bi bozukluk gelmedi açıkcası gayet düzgün bir kemik yapısı vardı. Ancak doktorumuz her zaman çıkabilir bu sorun dedi. Bir veteriner dostumuz ise sizin de daha önceki yorumlarda belirttiginiz gibi 5 kiloya ulaşmış yaşına girmiş bir kedide bundan sonra can sıkıcı bir sorun olmaz dedi. Sizce bunun olasılığı nedir ? yani şuan çok mutlu keyfi yerinde ve röntgenleri tertemiz.

  • Murat Aytaç - 29 Mart 2019 at 18:51 - Cevapla

   Yaş ilerledikçe hastalığın ortaya çıkma ihtimali düşüyor.Bu doğrultuda düşük ihtimal ortaya çıkması,yinede yıllık kontrolleri ihmal etmemeniZ uygun olacaktır.

 6. Elif - 13 Mayıs 2020 at 12:21 - Cevapla

  Merhaba Murat Bey
  Kedim dişi 17 aylık cinsi scottis fold. Teyzemin yavrularından olmuştu ve genetik hastalık taşıdığını sonradan öğrendik. Şuan oyun oynarken koşarken bir problem yok ama her zamankinden daha fazla uyumaya başladı ve değişmeli olarak otururken ayaklarının birini kaldırıyor. Kuyruğu ise 21 cm diğer kedilerden daha kısa bide burun kanalları çok dar. Veterinerimize düzenli gidiyoruz aşılarını oluyor ama daha hiç hastalık hakkında konuşmadık. Sizce kedimde bu yaşından sonra hastalık çıkma oranı var mı ve kısırlaştımayı düşünüyoruz hastalık geni taşıyan yavrulardan olsun istemiyoruz kısırlaştırmalı mıyız?

  • Murat Aytaç - 13 Mayıs 2020 at 18:11 - Cevapla

   Scottish fold ırklarında kısırlaştırmayı öneriyorum . Ne kadar sağlıklı gözükselerde o.c.d yönünden ilerleyen yaşlarda bile sorun çıkması olağan karşılanıyor artık.Bu doğrultuda risk almayın kedinizi kısırlaştırın derim.

 7. yagmur - 18 Haziran 2020 at 04:29 - Cevapla

  merhaba benim bir scottish fold yavrum var 3 aylık kedinin kuyruğunun bükülemez ve kalın dik olması sorun deniyor ve benim kedimin kuyruğu yay gibi çok küçük içten biraz dışa doğru yay şeklinde dışardan bakıldığında tavşan kuyruğu gibi gözüküyor şu zamana kadar pek bir şey gözlemleyemedim ama çok korkuyorum kuyruğunun böyle olması ilerde illa eklen ağrısı veya başka acılarının olucağının kanaati midir

 8. seher - 31 Ağustos 2020 at 14:20 - Cevapla

  Merhabalar ,
  Yaklaşık iki buçuk yaşında iki tane scottish fold kedim var benimde. Ancak anne ve babalarının cinsini bilmiyorum, yanlış mı doğru mu eşleşme oldugu konusunda bir fikrim yok. Bu zamana kadar bu hastalığa dair hiçbir belirti olmadı ancak bir tanei bir haftadır topallıyor. Ancak patisi havada falan tutmuyor patisine dokunduğumda da miyavlamıyor. Veterinerim önce zedelenme olabileceğini söyledi bir haftadır geçmeyince eklem ağrısından şüphelendi. 2kilo 800 gr civarında Ne kuyruğunda ne de patilerde görülür bir anormallik yok, hatta topllamasına rağmen vitrinlerin üzerine çıkıyor iki iki merdivenleri atlıyor ancak topallamasından korkmaya başladım haftaya röntgen çekilecek eğer bu hastalığı taşıyorsa eklem güçlendirici takviyeler mi almalıyız, nasıl bir yol izlemeliyim daha rahat etmesi için? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Murat Aytaç - 20 Eylül 2020 at 11:10 - Cevapla

   Merhaba,röntgen sonrası hekiminiz hastalık varsa size söyleyecektir.Eklem desteği önerilen bir üründür bu hastalıkta.Umarım röntgenler temiz çıkar.
   SevgilerBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir