Scottish Fold Irkında Osteochondrodysplasia

Scottish Fold ırkında Osteochondrodysplasia Kimlerde Görülüyor?

Son yıllar da evde kedi beslemenin yaygınlaşmasıyla saf ırk kedi kavramı ön plana çıktı bununla birlikte Scottish Fold ırkında Osteochondrodysplasia gibi hastalıklarda sıkça karşımıza çıkmaya başladı. Daha 5 yıl önce sokaktan alınan melez kediler yaygın olarak beslenmekteyken, artık çokça saf ırk kedi beslenmekte. İlk zamanlar siyam ve iran kedileri tercih edilen ırklarken son zamanlar da scottish fold ırkı çokca ilgi görmekte. Eve uyumu, çok aktif olmaması, güzel kürk yapısıyla ideale yakın bir ırk olan bu ırktır.

Yanlış Üremeler (Fold+Fold Eşleşmeleri)

Maalesef ki yanlış üretime bağlı genetik hastalıkları mevcut olmakta.Bu ırk kediler de kalp sorunu,böbrek sorunu doğmasal olarak olabilmektedir.Yurt dışında genetik testlerle bu durum saptanabilse de ülkemizde maalesef bu testler mevcut değildir.

Osteokondrodisplazi yavruluktan itibaren belirlenebilen bir hastalıktır.Diğer kedilere göre kısa ve kalın,ayrıca bükülmeyen bir kuyruk en büyük belirtidir.

 

Scottish Fold ırkında Osteochondrodysplasia

Scottish Fold ırkında Osteochondrodysplasia

Neler Olabilir?

Fotoğrafta ki gibi bir kuyruk bizi şüphelendirmelidir.Kedimiz büyüdükçe ön ve arka ayak tarak kemiklerinde yamulmalar başlamakta ve bu kemikler normal kedilere göre çok kısa kalmaktadırlar.Bu durum ağrı oluşturmakta ve kedimizin zıplama ve koşmasında sorun teşkil etmektedir.İlerleyen dönemlerde sırtta kambur da oluşabilmektedir.2 yaşına kadar bu semptomlar ilerleyerek devam eder. 2 yaşından sonra genelde ilerleme gözükmez.

Neler Yapılıyor?

Bu hastalığın kesin teşhisi için muayene yanında tarak kemiklerinin ve kuyruğun röntgenini çekmek gerekmektedir.

Tedavisi Var mı?

Tedavisi maalesef ki yoktur.Sadece oluşan durumun yarattığı ağrıyı azaltmak için ilaç kullanılmaktadır.Bu hastalığa sahip olan kedilerin ömürlerinin diğer kedilere göre daha kısa olduğu kaynaklarca belirtilmektedir.

Bu hastalığa sahip bir kedi almamanız için mutlaka bir hekim gözetiminde bu ırk kedileri almanızı tavsiye ederiz.

 

Scottish Fold ırkında Osteochondrodysplasia hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için Scottish Fold Kulübüne buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 


Comments

 1. Ozan Baris Livan - 2 Mart 2017 at 13:51 - Cevapla

  Kedım scottish fold whiskas cinsi 7 aylık erkek.Safkan scottish fold degıl.Bu eklem bozuklu kac aya yada yaşa kadar görülmezse artık görülme ihtimalı ortadan kalkar.Yada kedım yaşadığı surece bu hastalığa yakalanabılırmı.Yazıda 2 yıldan sonra ılerleme görülmez yazmış.Suan kedimin herhangı bı sağlık sorunu yok.Tesekkur ederım

  • Murat Aytaç - 2 Mart 2017 at 14:25 - Cevapla

   Bu hastalık çok kesin bilgiler olmasada,büyüme tamamlandıktan sonra gözükmez.Bu doğrultuda 1 yaş civarı halen hastalık belirtisi yoksa,hastalık gelişmeyecek diyebiliriz.

 2. ayşe - 4 Nisan 2017 at 14:55 - Cevapla

  Merhaba benim scottish fold beyaz türdeki kedimin kuyruğu resimdeki ile birebir kısa ve tombul bükülemeyen kuyruk yapısına sahip şuanda 6 aylık ama herhangi bir eklemlerde değişme anormallik yada oynamada isteksizlik yok günün genelini uyuyarak geçirir akşamları hareketli olarak oynar koşar. Kedim hasta mı sizde yada yüksek risk taşıyor mu ?

  • Murat Aytaç - 4 Nisan 2017 at 16:30 - Cevapla

   Merhaba
   Bu hastalık kedilerde çeşitli derecelerde olabilmektedir.Bazı kedilerde kuyruk sorunu,kamburluk,alt ekstremite kemiklerinde kısalık ve beyinsel problemler olabilirken,bazı kedilerde sadece kuyruk sorunları görülebilmektedir.Tavsiyem bu konuda tecrübesi olan bir hekimin röntgen eşliğinde muayene yapması olacak.
   Geçmiş olsun.

 3. Deniz - 10 Nisan 2017 at 14:53 - Cevapla

  Murat Bey Merhabalar,
  Yazinizda bahsi gecen tum sorunlar 5 yasinda tahmin ettigimiz kedimde bulunmakta. Buna ek olarak sagirlik ve nefes borusunun bir tarafi felc ve bundan dolayi degisik bir ses cikartmakta. Bu sorunlardan dolayi sahibi barinaga birakmis kimse ugrasip istemiyecegi icin ben sahiplendim. Cok yuksek ses cikarttigimda tepki veriyor kulakta da kireclenme olmus olabilir mi? Belki onceden duyuyordu zamanla kireclenme arttikca duyma kaybi yasamis olabilir mi? Bir tedavi surecine girmeyi onerirmisiniz? Yoksa hayvanindaha fazla yormayinblendi haline birakin mi dersiniz.
  Tesekkurler
  Deniz

 4. Murat Aytaç - 10 Nisan 2017 at 17:16 - Cevapla

  Her ihtimal mümkün.Eğer kulakta enfeksiyon varlığı yoksa,bu hastalığa bağlı olarak gelişmiş olabilir.Ama tabiki bunlar ihtimaller.Kontrol edilse iyi olur.

 5. Filiz - 26 Nisan 2017 at 03:19 - Cevapla

  Merhabalar. Bu hastalık sadece scootish kedilerde mi görülür? Yani kulaklar belirgin bır özellik midir hastalığın teşhisinde? Çünkü kulak yapısı normal ve 3 renkli tekir kedimizde çok ilerlemiş olarak arka bacaklarında belden itibaren tamamen, bır kolu tamamen, diğer kolu ve kuyruğu da kısmen semsert ve hareket edemez halde bir kedimiz var. felç deği, çünkü dokununca hissediyor. Omurilikten kemik uzadığı söylenmis ancak hastaligin tam adini soyleyememisler. Bahsettiginiz hastalık değilse bu hastalığın adı ne olabilir sizce ? Araştırma yapmaya çalışıyorum ancak hiç birşey bulamıyorum. Ve artık kakasini yaparken de sıkıntı yaşamaya başladı. Bır haftaya yakın süredir kaka yapamıyor. cok acı çekiyor. Lavman ile çıkarılmadı bır kaç kez denenmesine rağmen. Masaj yoluyla bugün küçük bır parça cikarilabildi ancak ama hala barsaklari dolu. Hastaligin kaslara ilerleme ihtimali de var mi ? uyutulmasi gerektiğini söylüyor veterinerimiz ama çok sevdik biz onu.. agrisi olmadigi zaman cok sevgi dolu, cok fazla İletişim kuruyor bizimle. Sahibi bakamiyor ve almak istiyorum ben de. Tavsiye edebileceğiniz birsey olur mu bizim için ? bır de mr cekilmis ve dolaşım bozukluğu olduğu söylenmiş önceden. Kuyrugunun sertliği itibariyle kaka yapmakta zorlanıyor ve dolasim bozuklugundan dolayi normal anestezi onerilmemis. Gaz anestezi ile kuyruk yerinden alınabilir mi sizce? Anesteziye dayanıklılık nasıl oluyor bu hastalıklarda? Çok soru sordum farkındayım ama çok çaresiziz. Acı çekiyor şu anda çok fazla, bagirsagindaki sertlesmis kakadan kaynaklı. Eğer bilgi verirseniz çok sevinirim….

  • Murat Aytaç - 26 Nisan 2017 at 10:54 - Cevapla

   Merhaba
   Bu hastalık sadece scotish fold ırkına ait bir hastalık değildir.Diğer ırklarda da görülebilmektedir.Sadece genetik olarak scotish fold ırkları daha yatkındır.Kedinizin mr ını görmeden ve muayene etmeden yorum yapmak çok zor.Ama size tavsiyem İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hastanesine gitmeniz olacak.Salı günü giderseniz bu konuda uzman bir hocamız muayene yapmakta.
   Geçmiş olsun.

 6. Eylem - 2 Mayıs 2017 at 15:40 - Cevapla

  Merhama benim 2 aylık scottish fold aynı özelliklerde kedim var teşhisi koyuldu eklem rahatszlığından haberim var. Doğum yapması mümkün müdür acaba ?

  • Murat Aytaç - 2 Mayıs 2017 at 16:08 - Cevapla

   Genetik aktarım olduğu için yavruların da bu hastalığa sahip olması yüksek ihtimaldir.Ayrıca hamilelik döneminde artar ağırlık kedinize fazladan ağrı yaratacaktır.Biz bu hastalarda doğumu kesinlikle önermiyoruz.

 7. Nil - 18 Mayıs 2017 at 22:52 - Cevapla

  Skotish fold kedim de bu rahatsızlık olabilecğini dusunuyorum :(( agrılarını rahatlakmak için neler yapılabiliyor

 8. Pınar - 27 Temmuz 2017 at 10:41 - Cevapla

  Merhabalar, Scottish fold cinsi kedimde nefes problemi vardı.. çok uğraştım, 1 ay boyunca kuvözde kaldı. İlaçlar enjektörlü antibiyotikler verildi. Biraz toparladı diye düşünürken, kusma ve arka ayaklarındaki kuvvetsizlik sebebiyle tekrar kliniğe götürdüm çekilen röntgenler sonucunda artık hastalığının çok ilerlemiş olduğunu söylediler.. kuyruk omurga nefes borusu patileri şekil olarak bozulmuş, Deformasyona uğramış. Uyutalım daha fazla acı çekmesin dediler, onun acı çekmesi istemiyorum ama çok ağır geliyor bana günlerdir ağlıyorum. Başka veterinerlere de götürdüm hep bir umutla, genel karar bu ne yazıkki.. Yapabileceğimiz hiç birşey Yok mudur? Ötenazi kararı ne derecede doğrudur? Cevaplarsanız çok sevinirim.. saygılar..

  • Murat Aytaç - 27 Temmuz 2017 at 12:15 - Cevapla

   Merhaba
   Birden fazla hekim aynı görüşü bildirdiyse düşünmeniz gereken bir karar.Yapacak bir şey kalmadığı ve yoğun ağrı olan durumlarda ötenazi zor bir karar olsada en doğru karar olabiliyor.Durumu tam olarak bilmesemde akciğer için düzenli inhalasyon ilaç kullanımı ve ***** tarzı ağrı kesicilerde denenebilir.Ama yinede kendi doktorunuzun görüşü en soğru görüş olacaktır diye düşünüyorum.Umarım ki doğru kararı verirsiniz
   Satgılarımla

 9. ismail - 29 Temmuz 2017 at 01:01 - Cevapla

  Benim kedi ye de aynı hastalıktan teşhis konuşdu. Hekimlerin önerdiği ilaçları daha ilk aylarda kullanmaya başladık. Kedim 8 aylık. şaunda ağrısız hayatına devam ediyor. Ancak bu hekimimiz iç-dış parazit aşısı haric başka aşılama yapmamamı önerdi. Bu ne derece doğrudur? Hangi aşıları yaptırmalıyım?

 10. Ayşe Yağmur - 10 Ağustos 2017 at 10:33 - Cevapla

  Merhaba, bu hastalık ilerleyen bir rahatsızlık mıdır ? Kedimde kuyruk sorunu,kamburluk,alt ekstremite kemiklerinde kısalık mevcut teşhis için fakülteye götüreceğiz orada önerdiğiniz bu dalda uzman bir hekim var mıdır ?

  • Murat Aytaç - 10 Ağustos 2017 at 10:53 - Cevapla

   Hastalık belli bir yaştan sonra ilerlemeyi genelde kesiyor.Bu yaş genelde 1,5-2 yaş arası oluyor.Teşhis için fakülteye gitmenize gerek yok,klinikler teşhis koyup gerekli görürlerse reçete düzenliyorlar ve sizi bilgilendiriyorlar.Bu tip kronik hastalıklarda benim tavsiyem kendi hekiminizle devam etmeniz.çünkü üniversite hastanesi bu hastalıkta her an ulaşabileceğiniz bir kurum değil.Geçmiş olsun

 11. Cagdas - 22 Ağustos 2017 at 01:02 - Cevapla

  Merhabalar benim scottish kedimde son bikac gundur hafif topallama oluyor ama sadece 2 3 saniye suruyor on ayaklarmi arka ayaklarmi kestiremiyorum bi turlu kosmasin yemesinde icmesinde oyun oynamasinda masallah hic bi sorun yok sizce neyi vardir hocam tesekkurler

 12. Ozan - 13 Eylül 2017 at 11:18 - Cevapla

  Merhaba benim de scottish fold ırkı kedim var. Kedim bir yaşında. Bir gün kumluğuna baktığımda kan vardı. Dışkısını yaparken zorlanmış biraz. O günden sonra kakasını yapmadı. Yaklaşık bir haftadır şırıngayla ağızdan besliyorum mama yemiyor. Veteriner de uğraşıyor 1 haftadır. Akut böbrek yetmezliği teşhisi koydu. Bu hastalığın tedavisi var mıdır?

  • Murat Aytaç - 18 Eylül 2017 at 15:38 - Cevapla

   Yapılacak tedavilerle eski sağlığına kavuşma ihtimali tabiki vardır.Hekiminizin tedavisine ve beslenme önerilerine harfiyen uymanız yerinde olacaktır.Umarım kısa zamanda sağlığına kavuşur

 13. Dilara Karakaş - 28 Eylül 2017 at 09:33 - Cevapla

  Merhabalar bende 3 gün önce bir 6-7 haftalık scottish fold kedisi aldım.Aldığım gün ve ertesi gün çok hareketli oyuncu hareketliydi.Ama kuru mamasını yemediğini farkettim biz yemek yerken üzerime masaya çıkmaya başladı karnı aç heralde dedım su ve süt karıştırıp biraz içirdim. gece yanıma aldım benimle yattı sabaha karşı ishal oldu yatağa yaptı ve bağırarak beni uyandırdı çok kötü kokuyordu ılık suyla biraz yıkadım ayaklarını karnını. daha sonra bi halsizlik geldi hep uyudu öğlen saatlerinde kalktı su içti ve kustu hemen bir veterinere götürdük. vucut ısısının düşük olduğunu üşütmüş olabileceğni söylediler iğne yaptılar ishali içinde reflör verdiler.o gün akşama kadar uyudu akşam tekrar kustu tekrar veterinere götürdük.mide koruyucu ve bulantı önleyici iğne yaptı. kuru mamasını hiç yememişti bir konserve mama açtı ‘restorative care’ onu çok güzel bir şekilde yedi birkaç gün bu mamayı vermemızı tavsiye etti.eve geldiğimizde kakasını yaptı bıraz daha katılaşmıştı.ama o kadar halsiz ve sürekli uyuyo kafasını taşıyamıyor endişelendim.sizce başka birşey yapmaya gerek varmı? kaç günde kendine gelir? daha çok küçük atlatamayacağından korkuyorum.aldığımızdaki o hareketliliğini oyunculuğunu görmesem hasta kesi verdiler dicem petshoptan aldım cünkü ama 2. günden itibaren oldu.simdi sıcak su torbasının üzerine örtü serip üstünde yatırıyorum vücut ısısı normale döndü.

  • Murat Aytaç - 28 Eylül 2017 at 17:19 - Cevapla

   Merhaba
   Anlattıklarınıza göre Hekiminiz teşhis koyup,tedaviye başlamış.Verdiği tedavi viral veya bakteriyel bir sıkıntı olmadığını ifade ediyor.Bu doğrultuda kısa sürede kediniz toparlayacaktır.Ama halsizlik,iştahsızlık artışı olursa hemen hekiminize başvurmanızı öneririm.
   Geçmiş olsun.

 14. Pınar - 3 Ekim 2017 at 00:28 - Cevapla

  Merhaba, benim scottishfold kedim 13 aylık, erkek, kısırlaştırımış bir kedi. Bahsi geçen hastalığın beyni de etkileyebileceğini yazmışsınız. Hypresthesia sendromu denen bir rahatsızlıktan şüpheleniyoruz biz kedimizde. Bu iki rahatsızlığın birbiriyle bağlantısı olabilir mi acaba?

  • Murat Aytaç - 5 Ekim 2017 at 14:13 - Cevapla

   Bahsettiğiniz sendrom tek başına bir hastalık değil,ortaya çıkan bir sonuçtur.Bu doğrultuda o.c.d nin sebep olduğu bir sorunun dışa yansıması olma ihtimali mevcuttur.Bu doğrultuda bu iki olayı birleştirmek mantıksız olmayacaktır.
   Geçmiş olsun.

 15. Özlem - 11 Ekim 2017 at 08:31 - Cevapla

  Merhaba. Benim kedime de bu teşhis kondu. Kuyruk kısa kalın. Normal büyüdü ancak arka bacaklar çok hafif kısaymış dr a göre. 1 yaş civarında. Hareketli mutlu bir kız. Bu arada kısırlaştırdık. Hekimimiz karma aşılarını yaptı. İki yaşına kadar belirgin bir ilerleme olmaz ise hastalığın bu seviyede kalacağını söyleyebilr miyiz? Yoksa iki yaş sonrasında da akciğer beyin gibi organları etkilemesi beklenen bir şey midir. Genelleme olarak soruyorum. Teşekkürler…

  • Murat Aytaç - 12 Ekim 2017 at 14:30 - Cevapla

   Merhaba,eklem ve kemik sorunları 2 yaşından sonra çok az ilerleme gösteriyor genellikle.Kalp sorunlarıda genellikle ilk yaş içinde ortaya çıkıyor.Böbrek sorunları ise kedilerde her an ortaya çıkabilecek bir sorun.

 16. Selin - 18 Ekim 2017 at 16:31 - Cevapla

  2,5 aylık scottish fold kedimin kuyruğunda kısalık veya kalınlık yok ama sonradan Osteochondrodysplasia hastalığı çıkabilir mi?

 17. Ove - 20 Ekim 2017 at 16:38 - Cevapla

  Merhabalar 1.5 yasında fold benim de kedim su an sağlıklı belirli ilaçları da kullanıyoruz ama sabah bu kedilerin doğuştan acı çekerek yaşadığını belirten bir farkındalık videosuna denk geldim. Yanı kedim acı çekerek mi yaşıyor. Ya da bu cins olup bu hastalığa yakalanmama durumu var mi?

  • Murat Aytaç - 24 Ekim 2017 at 18:01 - Cevapla

   Bir çok kaynağı araştırmama rağmen bu ırk kedilerin hepsinde ağrı vardır bilgisi içeren bir yazı ben bulamadım.Bu doğrultuda bilimsel bir çalışma olmadığı sürece kesin ağrı çekiyordur deme şansım yok.O.c.d bu ırkta kesin oluşacaktır diye bir bilimsel çalışmayada rastlamadım.Ama ilerleyen günlerde bu tip bilimsel çalışmalar yapılır ve sonuçları paylaşılırsa bizde bu konuyu okuyucularımızla paylaşırız.

 18. toprak - 20 Ekim 2017 at 17:10 - Cevapla

  Merhabalar,

  3 yaşında scotish fold kedim var. Kuyruğunda yada bacaklarında makalede bahsettiğiniz sorunlar yok. Ancak biraz kambur yürümesi var. Düzenli olarak veteriner hekime götürüyoruz. Hatta son 1 yıl içinde başka bir şikayetten dolayı suadiye hayvan hastanesine dahil götürdük ancak kambur durma ile ilgili kimse birşey demedi bize. Bacaklarında yada herhangi bir yerinde defarmasyon oluşmuş değil. 1 yaşından sonra hareketleri çok kısıtlı. sandalyeden aşağı zıplayarak inemiyor, yada çıkamıyor. Eskiden kendini sevdirirdi şimdi çok fazla’da sevdirmiyor. Bu hastalığı sahipmidir? ne yapmam gerekmektedir?

  • Murat Aytaç - 24 Ekim 2017 at 18:09 - Cevapla

   Okuduğum kaynaklar ve gözlemlediğim vakalrda bu ırk kesilerde kamburluk ve hareket kısıtlılığıyla seyreden kediler gördüm.Bazı hekimler tarsal,carpal kemikler ve eklemler normalse ve kuyruk kısalığı yoksa hastalık yoktur desede,hafif bir bulgu olsada ben ve bazı hekimler hastalık var demekte.Ama diğer semptomlara sahip kedilere oranla ağrı daha az olmakta.Ama yinede ağrı yönünden kontrol bence doğru olacaktır kedinin hayat konforu için.Hekiminiz size farklı protokoller tavsiye edecektir

 19. Ove - 20 Ekim 2017 at 17:39 - Cevapla

  Fazla hareketli bir kedi değil oyun oynamaya ben teşvik ediyorum. Sıkça hareket etmesini sağlayarak bu durumdan kurtarabilir miyim. Kuyruğu kısa degil ayakları da veterinere 3 hafta da bir götürüyüm o da sağlıklı diyor ama çok bilinçli olduğunu düşünmüyorum. Çok endişeliyim su an yakalanma durumu var mi ya da var bilmiyor muyum😔Hangi ilaçlar ta da ek gıdalar bu durumdan uzaklaştırıyor

  • Murat Aytaç - 24 Ekim 2017 at 18:17 - Cevapla

   Fiziksel aktivite veya ilaçla maalesef bu hastalığı engelleyemezsiniz.Genetik bir hastalık olduğu için koruyucu bir uygulama yok.Ancak oluşursa hayat konforunu arttırıcı uygulamalar var

 20. Ersin Bey - 21 Ekim 2017 at 11:12 - Cevapla

  Merhabalar yaklaşık 3 aylık erkek bir scottish fold yavrusu sahiplendim. Söylediğiniz belirtilerin hiçbiri yok. Kulaklar öne doğru kırık, ayakları normal, kuyruğu yeterince uzun ve kıvrak. Sormak istediğim şu, bu şekilde sağlıklı ve bu hastalık çıkmaz diyebilir miyiz yoksa ileriki dönemlerde çıkma ihtimali var mı rahatlayacağımız referans bir ay var mı

  • Murat Aytaç - 24 Ekim 2017 at 17:58 - Cevapla

   2 yaşına kadar hastalık belirtileri oluşabiliyor.Ama hastalık dereceleri farklı olabiliyor.Ayrıca bu ırkta böbrek ve kalp sorunları oluşabiliyor ki bunuda gözle anlamak imkansız.Bu doğrultuda kesiniz bu hastalığa sahip değil deme şansımız şu an için yok.

 21. Burcu - 24 Ekim 2017 at 01:12 - Cevapla

  Merhaba. 1bucuk yasinda disi bir scottish fold kedimiz var. Bahsedilen en azindan bizim gorebildigimiz herhangi bir anomalisi yok. Bir kez dogum yapti, 3 yavrumuz anomalili dogdu, erkek olan british oldu, o da bizimle yasiyor. sonrasinda bunlari detayli ogrenince kisirlastirdik hemen kizimizi. Sorum su: her scottish fold aci cekiyor mu? Eklem rahatsizligindan dolayi eger varsa tabii, aci cektigini nasil gozlemleyebiliriz? Cok seviyorum onu, eger bu bulgular yoksa bile aci cekiyorsa gercekten kahrolurum.

  • Murat Aytaç - 24 Ekim 2017 at 18:19 - Cevapla

   Benzer bir soruyu bu konu altında cevaplamıştım.O cevaptan bilgi alabilirsinşz.Kedilerde ağrı,hareketlerin kısıtlanması,belli bölgelere dokunulduğunda tepki vermesi gibi ipuçları ile anlaşılabilir

 22. Özgür Tosuner - 11 Kasım 2017 at 04:56 - Cevapla

  Merhaba. Bir fold sahibi değilim ama hayvansever birisiyim. Buraya yazmaktaki amacım size teşekkür etmek Murat bey. Kimseyi kırmamış ve caresiz hissettikleri duruma bir nebze olsun yardımcı olmaya çalışmışsınız. Bütün bu güzel hayvancıkların sahipleri adına size teşekkür ederim. Ben de farkındalık videosundan izleyip konuya dahil oldum, her ne kadar sahip olmasamda daha çevremdeki insanları bilinçlendirmek amacıyla birşeyler öğrenmek için buradayım. Iyi çalışmalar dilerim.

 23. Ebru - 16 Kasım 2017 at 17:26 - Cevapla

  Merhaba bizim de 1 yasında scottish fold kızımız var.Bazen sağ bazen sol patisini yukarda tuttuğu için veterinere götürdük.Film çekmeye gerek görmedi ama hala şüpheleniyoruz.vitamin takviyesi yapıyoruz,kuru mamadan başka birşey yeniyor.acaba evde hazırlayabileceğimiz gıda tavsiyeleriniz olur mu.ona birşey olsun istemiyorum.ona ve hiçbirine.. Teşekkürler

  • Murat Aytaç - 20 Kasım 2017 at 10:26 - Cevapla

   Merhaba
   Hekiminizin tavsiyeleri ve gorusleri,kedinizi goren kisi olarak en digru bilgilerdir.Bu hastaliktan ilac ve gida takviyesi ile kurtulma sansiniz maalesef ki yok.Umarim kedinizde bu hastalik cikmaz.
   Sevgi ve saygilarimla

 24. Nil eroğlu - 29 Kasım 2017 at 19:14 - Cevapla

  Merhaba
  Ben de 1 yaşında dişi fold sahibiyim. Konu ile ilgili internetten çok yazı okudum. Şuanda kedim de bir problem görünmüyor gibi ama 2 yaş a kadar yine de takipdeyim. Bir süredir aralıklar ile yumurtlama isteği ile miyavlarken ön kısa dişlerinin olmadığını farkettim. Bı konu ile ilgili bilgi alabilirmiyim ? Normal mi yada bir şekilde kaybetmiş olasımı? Skotish lere özel bir durum mu ?
  Şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar

 25. Murat Şansal - 30 Kasım 2017 at 00:42 - Cevapla

  9 aylik fold oğlumun birkac gündür ayak kemiklerinden citlama sesi geliyor. Bazen uykusan uyaninca gerinirken bazen de biz kucağımıza alip ayagi hareket ettirdiğimizde oluyor . Sanki eklem citlamadan once cok kati citladiktan sonra oynar hali daha rahat gibi hissettim . Problem ne olabilir . Citlama bazen cok siddetli olup rahatca duyabileceğimiz kadar yuksek de olabiliyor . Eklemi patiden tutup oynattigimizda bir zorlama ile karşılaşmıyoruz.
  Simdiden teşekkürler

 26. Gizem Doğan - 25 Aralık 2017 at 23:37 - Cevapla

  Merhabalar 4 aylık scottish oğluma o.c.d teşhisi konuldu iki gün önce ne yazık ki. Bu farkındalık videolarını kedimizinde aldığım gün gördük ve bi kez doğmuş hasta olsa da onu rahat ettirmek için elimizden geleni yaparız diye düşündük. Fakat düşünülen kadar kolay değil simdiden bacakları ayrık yürürüyor kuyruk kısa kalın ve yamuk üstelik bir sürü fazladan kemik varmış arka ayaklarımızda. Simdi benim merak ettiğim kemik gelişimini durduran bi ilacı yok mudur? Ömrü kısa olur mu ne kadar kısa olur? Veteniremizin ilaçlarına simdiden başlamak böbreklerini simdiden yorar mı? Erken teşhisin bir faydası olur mu? Şimdiden cok teşekkür ederim Murat bey.

  • Murat Aytaç - 29 Aralık 2017 at 16:48 - Cevapla

   Merhaba
   Bu durumun maalesef ki bir tedavisi yok.Bu doğrultuda erken teşhis koymak hastalıkla ilgili bir avantaj sağlamayacak.Sadece hastalığın var olduğunu bilip buna göre hayata devam ettiğimizde avantajımız olacaktır.Kısırlaştırma,uygun besleme,onun hayatını kolaylaştırıcı önlemler alma,düzenli kalp ve böbrek kontrolü yaptırmak bunların bazıları.Benim kedimde ilk belirtileri gördüğümüzde genel literatür bilgi 3 sene civarı yaşam döngüsü veriyordu.Şu an 6 yaşında.Bu doğrultuda ömür ile ilgili çok net bir yorum yapma şansım maalesef ki yok.Sadece normal kediye göre daha kısa bir ömür öngörülebilir.Hayatının devamında ilaç kullanıp,kullanmayacağınız ise sizin hekiminizle yapacağınız konuşma ile vereceğiniz karar.Ben kendi kedimde şu ana kadar hiç ilaç kullanmadım.Ama bu benim hekim ve kedi sahibi olarak verdiğim karardı.Tabiki bu kararı kedimin sağlığına göre karar verdim.Ama kliniğimde tedavi ettiğim hastalarım arasında ilaç kullandığım kediler mevcut.Dediğim gibi hekiminiz,siz ve kedinizin durumu ortak bir karara varmanıza vesile olacaktır.Geçmiş olsun.

 27. Gizem Doğan - 26 Aralık 2017 at 09:23 - Cevapla

  merhabalar 4 aylık scottishfold oğluma 2 gün önce ocd teşhisi konuldu.Çekilen röntgenlerde arka patilerde fazladan kemikler olduğu, kuyruğunun kısa ve kıvrık olduğu anlaşıldı. Erken teşhisin bir avantajı olabilir mi? Veterinerimiz ilaç verdi eklemi desteklemeye ve ağrıyı gidermeye yardımcı fakat henüz küçük değil mi? Böbreklerimiz daha çabuk mu hasar görür? Birde ömrü kısa olduğu görülmüştür deniyor kaynaklarda bu kısalığın sebebi ilaçlar mı ve ne kadar kısa olabiliyor? Şunu da eklemek istiyorum; farkındalık videolarını izlediğimde çoktan miniğimiz eve gelmişti, sonrasında da vazgeçemedik tabi ama başına gelince daha iyi anlaşılıyor hiç kolay bir süreç değil lütfen üretilmelerine engel olalım teşekkürler.

 28. Nur - 17 Ocak 2018 at 00:19 - Cevapla

  3 yaşında olan scottish fold kedimin 10 gündür ayağına basamamaktadir,veterinere götürdüm röntgen çekildi ve bu hastalığın 1. Evresinde olduğunu söyledi.nasil oluyorda siz 2 yaşına kadar yoksa artik olmaz diyorsunuz.acikcasi aklım karıştı.

  • Murat Aytaç - 18 Ocak 2018 at 17:12 - Cevapla

   HAstalık genel olarak en 2 yaşına kadar ortaya çıkar.Ama genelde demek, bütün vakaları kapsamaz.Ayrıca daha önce röntgen vs işlemler yapılmadıysa,sorunun önceden var olup olmadığını bilme şansınız maalesef ki yok.Sadece şu an sorun çıktığı için hastalığın varlığını öğrenmiş olabilirsiniz.Bir de bu hastalıkla ilgili 1.evre,2.evre gibi evreler bildiğim kadarıyla yok.Yani 1.evre ne demek acaba?Bu arada bu sitede ki paylaşımlarımız gönüllülük ilkesiyle,bilginin az olduğu konularda,genel bilgilendirme içindir.Olabildiğince basit ve teknik terim içermeyen,hayvan sahiplerinin anlayabilecekleri ve az da olsa bilgi alabilecekleri yazılar yazıyoruz.Bu doğrultuda yazılarımızı bu şekilde değerlendirmeniz doğru olacaktır.
   Geçmiş olsun dileklerimle
   Murat Aytaç

 29. Duygu - 10 Nisan 2018 at 15:05 - Cevapla

  Merhaba,

  10 aylık erkek bir scottish kedi sahibiyim. Yaklaşık 15 gündür yattığında vücudunda seyirmeler (özellikle patilerinde) oluyor. Kuyruk yapısı normal ya da herhangi bir kamburluk durumu yok. Ve oturma pozisyonunda tek patisini kısa süreli kaldırıyor ve sonra normal duruşa geçiyor. Bu genetik hastalık belirtisi olabilirmi?

 30. Ove - 11 Nisan 2018 at 10:19 - Cevapla

  Merhabalar Murat bey size daha önce de yazmıştım kedim Ove de su an bu belirtiler yok 1.5 yasında ama ek gıdaya başladım bu durumu öğrenince diye su an 2 yasına girmek üzere ilk önce sağ ön Patisi topallamaya başladı bir ay sonra sol arka böyle olunca dün röntgen çektirdim kuyrukta omurga da eğrilik olduğu parmaklarda hafif eğrilik ve renk değişimi olduğu söylendi veteriner mevcut ek gıdaya devam etmemiz gerektiği başka
  Bir tedavi ilacına gerek görmedi gelin görün ki ben sabaha kadar üzüntüden uyumadim omurgadaki sorunun ciddi agri
  Sebebi olabileceği söyleniyor ne yapmalıyım röntgen sonuçlarını sizin de görmenizi istiyorum burda olduğunuz icin cok teşekkür ederim bir cok kişi görüyorum ki benim gibi endişeli

 31. Betul - 12 Nisan 2018 at 07:23 - Cevapla

  Benim kedim shottish shorthair disi su an kendisi 2 aylik eve geleli bir haftayi gecti geldiginden bir kac gun sonra ishal oldu bu zamana kadar durduramadik veteriner hekimimiz parazit tahlili yapti diskisini goturecegim bugun ama hala gecmedi gecmesi icin veteriner hekimimizin verdigi kremide kullandim ben sey merak ediyorum cabuk olur mu

 32. Ceyda - 21 Mayıs 2018 at 01:01 - Cevapla

  Merhaba, scottish fold erkek kedim 3 yaşında. 1 seneye yakın bir süredir nefes alıp verişinde zorluk var. Üniversite hastanesine götürdük ve burun delikleri dar olduğundan dolayi ameliyat oldu daha rahat nefes alması için. Ancak bi kaç ay icinde burun delikleri eski halini aldi ve nefes alımı aynı şekilde. Daha rahat nefes alması için bir burun spreyi ilaç vs var mıdır?

  • Murat Aytaç - 21 Mayıs 2018 at 17:44 - Cevapla

   Görmeden,muayene yapmadan bu tip ürün önerisi yapamıyoruz maalesef.İsterseniz kendi hekiminizden veya operasyonu yapan hastane doktorundan yardım alabilirsiniz.

 33. Zeynep - 27 Mayıs 2018 at 16:44 - Cevapla

  İyi günler,

  Scottish fold kedimin fazlasıyla tüy dökme problemi var. Cok fazla tüyü var bir yere oturunca orası hemen hep tüy oluyor o derece. Sürekli tarıyoruz her gün ama bir fayda etmiyor. Veteriner mamasini degistirebilecegimizi söyledi, degistirdik ama durumu yine aynı. Yine götürdüğümüzde mantar olduğunu söyledi ve 3 aşamalı bir şekilde iğneyle tedavi oldu. Ama haala tüy döküyor cok fazla bir sey yapamıyoruz. Bu tüy dökme genetik bir hastalık gibi bir sey olabilir mi? Gerçi küçükken yoktu. Veya başka bir sebebi? Veyahutta tüylerini biraz kestirebilir miyiz?

  • Murat Aytaç - 28 Mayıs 2018 at 15:35 - Cevapla

   Tüy dökümü genetik bir faktör değil.Bakım,stres,mama,hormon vb bir çok faktör dökülmeyi etkiler.Bu doğrultuda muayene yaparak karar verilecek bir durum.

 34. Selamet - 21 Haziran 2018 at 20:46 - Cevapla

  Merhabalar ,3,5 aylik erkek Scottish fold kedim var. kulaklari bisey izlerken biraz yukari yada yana kaydirabiliyor yane tama kirik diyemeyiz sanirim, ona glucopet adili bi ek gida veriyorum glukozamin destigi alsin ve o hastaliktan korktugumdan dolayi. Ve kuyrugu uzun incedir oyle cok kalin degil. Sizce glukozamin destegile o hastaligi onleye bilir miyim ?

 35. ayşegül aydoğdu - 23 Haziran 2018 at 11:31 - Cevapla

  merhabalar Murat Bey,

  2 yaşında bir scottish fold kedim var. önlem olarak ya da yardımcı olması açısından önerebileceğiniz bir mama var mıdır? veteriner kalsiyumu düşük mama yemesini söyledi ama kilo da almaması lazım sanırım,kısırlaştırdıktan sonra kilo almaya başladı biraz çünkü..
  teşekkürler…

  • Murat Aytaç - 23 Haziran 2018 at 12:21 - Cevapla

   Merhaba
   Bir çok kez belirttiğim gibi beslenme veya ilaç ile koruyucu önlem almak imkansız.Fakat bu ırkta böbrek ve kalp sorunlarıda olabildiği için beslenme çok önemli.Kilo almadan sağlıklı beslenmesi gerekiyor,ben hastalatıma bu doğrultuda tahılsız kinoa lı mama öneriyorum,kendi kedimde de kullandığım bu mamadan memnunum,tavsiye ederim

 36. Furkan - 2 Temmuz 2018 at 17:45 - Cevapla

  Murat Bey bilgilendirmeleriniz için teşekkürler. Fold – British eşleşmesinde de aynı hastalık gözükür mü?

 37. Ayşe - 4 Temmuz 2018 at 20:37 - Cevapla

  Merhaba kedim 2,5 yaşında bir scottish. Son bir haftadır sol patisini yukarda tutuyordu. Bugün hafif topalladığını fark ettik.O patinin üstüne basmamaya çalışıyor. Geçen gün yataktan düşmüştü. Veterinerimize götürdük Elle muayeneki kemiklerde bir sorun görmedi. rontgen çekmedi eklem rahatlatıcı bir ilaç verdi. O ilacı on gün kullanın dedi.Kedimiz 6 kg. fazla kilosu var. Ne tavsiye edersiniz ?teşekkürler

  • Murat Aytaç - 5 Temmuz 2018 at 15:29 - Cevapla

   Hekiminiz yorumu yapmış.Topallık devam ediyorsa tekrar kontrol isteyebilirsiniz.Ama bu hastalık yönünden teşhis için mutlaka röntgen gerekmektedir.Kilosunu ise mutlaka düşürmeniz gerekiyor.

 38. Büşra Demir - 8 Temmuz 2018 at 01:17 - Cevapla

  Merhabalar Murat bey. Benim 8 aylık scottish ve ankara kedisi kırması 2 kedim var. Dişi olan arka ve ön sağ ayaklarını yere basmamaya çalışıyor. Normalde aşırı hareketli olan kedim dün geceden beri uyumak istiyor. İştahımız da kötü. Kuyruk uzun ve ince, kilo 3 civarlarında. Hasta olma ihtimali var mıdır? Röntgen çektireceğiz. Erkek kedimde herhangi bir semptom yok ama ona çektirmeli miyiz?

 39. Sena - 14 Temmuz 2018 at 15:39 - Cevapla

  Murat bey iyi günler benim 1.5 yaşında güzeller güzeli bir scottish fold evladım var. Bir rahatsızlığı olmadı bu zamana kadar fakat bebekken kulaklar tam yatıktı suanda kulakları dikleşti cok fala dik değil ama o yatıklığı yok ayrıca yavrusu oldu 2 ayrı kedi ile britishti çiftleştiği bir kediden aldıgımız erkek yavrumuzun kulaklarıda aynı şekilde oldu diğer kedimizin kulakları da yavaş yavaş dikleşiyor! Bunun sebebi nedir veteriner bir problem olmadığını söylemekte.

 40. İzel - 14 Temmuz 2018 at 15:43 - Cevapla

  Selamlar, 2 yaşında scottish foldumuz var aşıları fulm yapıldı extra testler yaptırdım bir hastalıgı var mı dıye negatif sonuc cıktı fakat evladımın kalasında mama değişimi oldu 3 ay once son zamanlarda agır bir koku ve yaparken hafif kan geliyor veterinere götürdüm kılcal damarları çatlıyor dedi florür verdi kullanıyorum fakat geçmedi bu sefer doktorumuz kıllardan ötürü oluyor dedi ! Bunun sebebi ndir acaba? Hafif mukuslu kan var dıskıda onun dısında hıc bır rahatsızlığı yok sadece bu ara oyun oynamıypr sureklı yatıyor…

  • Murat Aytaç - 15 Temmuz 2018 at 07:32 - Cevapla

   Bir çok hastalığın belirtisi olabilir anlattığınız durum.Bu doğrultuda sorunun ne olduğunun çözülmesi için daha çon analiz gerekirse kamera ile bakılması önerilir.
   Geçmiş olsun

 41. Merve ekici - 30 Temmuz 2018 at 11:19 - Cevapla

  Merhaba 2 aylık erkek scottish sahiplendik. Kuyruğu şu an gayet normal.bu büyüdükçe denildiği gibi kalınlaşıp kütleşebilir mi? Eğer bu şekilde normal kalırsa eklem rahatsızlığı yok mu anlamına gelir?

 42. Burcu - 27 Ağustos 2018 at 15:21 - Cevapla

  İyi günler murat bey kızım 3 yaşında 10 gün önce patilerinde morarma oldu neredeyse hiç yürüme isteği yoktu bizde veterinerimize götürdük ultrason film ve kan tahlilleri yapıldı. Sonuç olarak kalbi küçükmüş ve kan dolaşımında sıķıntı varmış enapril 5mg çeyrek verdi bizde içiriyoruz bize yol gösterin lütfen çok üzgünüz ailecek

  • Murat Aytaç - 27 Ağustos 2018 at 18:17 - Cevapla

   Merhaba
   Kliniğimiz hastaları içinde benzer durumda olan kedilerimiz var.İlacı aksatmadan kullanmanızı ve rutin kontrollerini ihmal etmemenizi önereceğim.Umarım ki bu sayede uzun ve konforlu bir hayatı olacaktır.
   Geçmiş olsun dileklerimle.

 43. asuman - 28 Ağustos 2018 at 15:48 - Cevapla

  Merhabalar Murat bey benim kedimde de ocd teşhisi var 2 yaşına girecek.Yaklaşık bir buçuk yıldır glukozamin veriyorum düzenli, yaş ve kuru mamasını veterinerimizin tavsiyesi üzerine renal kullanıyorum fakat diğer normal mamaları daha çok seviyor arada sırada normal mama kullanmamın sakıncası olur mu acaba?Ayrıca burun delikleri aşırı küçük olduğu için nefes alması normale göre daha sıkıntılı veterinerimiz burun ameliyatı yapalım dedi başka bir veterinerle görüştüm ameliyatla acı çektirmeyin boşuna gibi konuştu tekrardan kireçlenme yapar kolay ameliyat değil falan dedi.sizce ne yapmalıyım.teşekkürler

  • Murat Aytaç - 30 Ağustos 2018 at 11:38 - Cevapla

   Merhaba
   Mama konusunda hekiminizin tavsiyelerine uymanız doğru olacaktır.Sonuçta kedinizin takibini yapıyor ve güncel durumu hakkında en doğru bilgiye sahip.Burun delikleri çok dar ise operasyon yapılması önerilir.Çünkü az oksijen alma kalbin daha çok çalışmasına ve ileriki dönemlerde kalp sorunlarına yol açabilir.Uzman bir cerrahın yapacağı operasyonda ,ameliyat sonrası oluşabilecek sıkıntılar minimuma indirilecektir.Kendi hekiminizde operasyon önerdiyse,yaptırmanızı tavsiye ederim.
   Sağlıklı günler dilerim.

 44. Umut Çilek - 30 Ağustos 2018 at 00:20 - Cevapla

  Murat bey merhaba.
  Babası exotic shorthair, annesi scottish straight olan 4 aylık bir yavru sahiplendik. Kulağı duymakla beraber, seslere karşı çok hassas değil, sadece geceleri, yanımızda yatarken sanki zor nefes alıyormuş gibi yüksek sesli mırlamaları olmakta bunlar sorun mudur ve de son olarak bahsetmiş olduğunuz bu eklem rahtsızlığına genetik olarak yatkınlığı var mıdır ya da riskimiz yüksek midir?

 45. engin taşkın - 21 Eylül 2018 at 22:20 - Cevapla

  merhabalar murat bey. benim yaklaşık 6 aylık bir scottis fold kedim var kendisi dişi. Kuyruğu çok uzun ve aşırı esnek yani bahsedildiği gibi kısa ve sert değil. Kulakları ise diğer scottish foldlara göre çok dik. sadece hafif bir eğim var ve çok heyecanlandığında tamamen büküyor. ve aşırı hareketli durduramıyoruz yani şuanlık bir sıkıntısı yok. annesi fold babası straight. çok fazla araştırdım çoğu kişi cross breeding ile elde edilen yavrularda sorun gözükmüyor diyorlar. Sizce kedimin kulağının çok bükük olmaması hastalığın gelişim hakkında bilgi verir mi ? kaç aylıkken röntgen çektirip gözetlemeliyiz hastalığı ? okuduğuma göre küçük yaşta belli oluyormuş 6 aylık henüz hiçbir sıkıntısı yok.

  • Murat Aytaç - 24 Eylül 2018 at 14:27 - Cevapla

   Anlattığınız kadarıyla kedinizde sorun yok gibi gözüküyor.Şu an röntgen vs tektiklere gerek olmadığını düşünüyorum

   Sağlıklı günler dilerim.

 46. Nurullah - 26 Eylül 2018 at 13:35 - Cevapla

  Merhaba murat bey benim scottish fold erkek bi kedim var onun icin ger masrafi yapmaya hazirim yeterki iyi olsun glukozamin felan kullanmiyorum sadece vın diye mor siyah kutulu bi ilac kullaniyorum ve veteriner vana demisti bi arkadasi alman kurdu beslemis onlarinda kalca sorunu var dedi ve o vın ilacini kulaninca iyi gelmis dedi suan onu kullaniyorum hap seklinde kırıyorum hapin yarisini suyla karstrp siringayla veriyorum lutfen bana yardimci olurmusunuz kedi icin napmam gerekiyo isterseniz hekiminize getireyim cok uyuyor bu aralar nadir bi toplamasi var ama korkutuyo beni

  • Murat Aytaç - 26 Eylül 2018 at 16:02 - Cevapla

   Merhaba
   Kullandığınız ürün muhtemelen glukozamindir.Bu hastalıkta maalesef hastalık ortadan kaldırılamıyor.Kedinin uzun ve olabildiğince konforlu bir hayat yaşaması sağlanmaya çalışılıyor.Bu doğrultuda tedavi amaçlı çok fazla yapılabilecek bir şey yok.Destek ürünlerini kullanmanız ve kedinizin kilo almamasını sağlamanız yapabileceklerinizdir.
   Ağrı boyutu artarsa hekim kontrolünde ilave ürün kullanabilirsiniz.
   Saygılarımla

 47. Gülşah Misha - 1 Ekim 2018 at 01:45 - Cevapla

  Murat bey Merhaba,
  Öncelikle tüm yorumlarınızı okudum. Herkesi bilgilendirmişsiniz çok memnun kaldım. Benim de bir sorum olacak. 10 aylık Scottish fold kızım var. Yaklaşık bit haftadır otururken uyurken nefes almada sorun yaşıyor. Duyabiliyorum. 3 gün önce veterinere gittik enfeksiyon başlangıcı dedi. Antibiyotik verdi onu kullanıyoruz .Bir hafta önce burnu ıslaktı, ağzından damla şeklinde su gördüm sabahları koyu renkte çapak görüyorum gözünde. Bugün hiç bir şey demedi. Aceba veterinerimizin enfeksiyon içim verdiği ilacın yan etkisi midir? Hastalıktan dolayı mıdır ? Bilgilendirmeniz için şimdiden çok teşekkür ederim

  • Murat Aytaç - 1 Ekim 2018 at 14:23 - Cevapla

   Merhaba
   Muhtemelen hastaligin tam olarak gecmemesinden dolayi bu durum olusuyordur,hastalik tam olarak duzeldiginde bu durumun ortadan kalkacagini dusunuyorum
   Gecmis olsun

 48. Murat Yıldız - 3 Ekim 2018 at 14:30 - Cevapla

  Merhabalar,

  1,5 yaşında scottish bir kedim var kulakları tam yatık değil hatta dike yakın kuyruğu gayet esnek ve uzun ama bazen sol bazen sağ ön ayağını havaya kaldırıyor. Ama yürürken herhangi bir topallama vs yok. Ama sırt düz değil hafif bir kamburluk var. Sürekli başı aşağıda yürüyor genelde. Ama oynadığı zamanda gayet hoplayıp zıplıyor. Rahatsızlık var mı yok mu anlayamadım. Sizin düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?

  • Murat Aytaç - 4 Ekim 2018 at 10:24 - Cevapla

   Merhaba
   Bu hastalıkla ilgili, ilk vakaları gördüğümüz yıllarda kısa kuyruk, kısa tarak kemikleri teşhis için standart prosedürdü.Fakat yıllar ilerledikçe çok değişik versiyonlarını gördük.Çoğu hocamız halen kuyruk ve tarak kemiklerinde sorun olmadıkça hastalıktan bahsedilemez dese de pratikte sizin anlattığınız duruma benzer çok vaka gördük.Benim şahşi görüşüm bu anlattığınız durumunun ocd hastalığının belirtisi olabileceği yönünde.Ama bir çok hekim bu konuda benimle aynı görüşte olmayacaktır.
   Bu hastalıkta,her hasta birey aynı derecede hastalanmıyorlar.Bazı hastalar çok ileri belirtiler gösterirken bazı hastalarda ufak problemler çıkmaktadır.Sizin durumunuzuda hafif olarak yorumlayabiliriz.
   Hekiminizle görüşerek bu durumu ayrıntılı konuşmanızı,onun önerilerini dinlemenizi ve standart destekleyici tedavileri uygulamanızı tavsiye eder,sağlıklı günler dilerim.

 49. Yiğithan taşçı - 25 Ekim 2018 at 21:11 - Cevapla

  Merhaba murat bey. Yorumlarınızı okudum herkese cevap vermeye çalışmış yardımcı olmuşsunuz teşekkürler bunun için. Benim yaklaşık 7 aylık scottish fold kedim var annesi british babası scottish fold. Hiçbir sorunu yok kuyruk uzun esnek kulaklar hafif dik yapışık yada tam yatık değil. hiç rahat durmuyor yürümesinde koşmasında bi aksaklık yok. Ancak burda yazanları gördüğümde bira şaşırdım. Kimisi 3 yaşında falan bu hastalığa yakalandık demiş bazıları ise 4 aylıkken teşhis kondu demiş. Benim arkadaşımın kedisi de hastaymış doktorunun dediğine göre ise küçüklükten beri ağrı hissettikleri için alışıyorlarmış vs. İğne vermiş şimdi rahatlamış. Bunun üstüne çok tecrübeli bir veterinere danıştım kendisi 25 yıldır bu işi yaptığını ve bu süre içerisinde hiç karşılaşmadığını söyledi. Bu olayın aşırı derecede abartıldığını ve hastalığın çok çok nadir olduğunu, ağrı duyan kedinin hareket etmekten kaçınacağını belirtti. Şimdi sorum şu benim kedim 7 aylık ve 3.3 kg baya büyük bi kedi. Daha da büyüyeceğini sanmıyorum yani gördüğüm yetişkin kedilerle hemen hemen aynı boyutlarda. Mamasını kıstık. Zıplamada falan sorunu yok tek hamlede koltuğun tepsine çıkabiliyor. Sizce hastalığın gelişme olasılığı nedir ? Veterinerime güvenmelimiyim çok nadir olduğu konusunda. Ve kedim şuan ağrı çekiyormudur nasıl anlarım ? Dediğim gibi çok hareketli emin olamıyorum. İnanın aşırı taktım acı çekmesini istemem.

  • Murat Aytaç - 26 Ekim 2018 at 09:37 - Cevapla

   Merhaba
   25 yildir meslegi yapip bu hastaliga denk gelmedigi icin cok cok nadir demek pek dogru bir yaklasim degil.Benim 50 civar teshis koydugum hasta var.Ayrica kendi kedimde(bana bir hekim arkadasiminnhediyesiydi)bu hastalikla yasiyor.Son yillarda cokca haber yapildigi icin hasta birey sayisi azaldi,cunku arrik kedi sahiplenmek isteyenler ve ureticiler daha bilincli.Hastaligin teshisi fiziksel muayene ve rontgenle yapiliyor.Cok zor degil teshis koymak ve tabiki hekimize guvenin.Ama uzun meslek hayatinda bu hastaliga rastlamamis olmasi,bu hastaligin olmadigi anlamina gelmiyor.
   Saglikli gunler dilerim

   • Yiğithan taşçı - 26 Ekim 2018 at 10:16 - Cevapla

    Hastalıkla ilgili bilgi de almak istemiştim ama.. sadece veterinere yönelik kısma cevap vermişsiniz. Ağrının şiddetini vs merak etmiştim ben. Ve şuan diğer kedilerden falan daha büyük pati ve kol gelişimi bundan sonra daha yavaş olacağı için hastalık ihtimali düştü diyebilirmiyiz ? Başka bi veterinere danıştım oda 1 yaşından sonra belli oluyor her yaşta çıkar dedi valla herkes farklı birşey söylüyor. Gelişimi duran hayvan nasıl sonradan hasta olabilir ? Ben sadece ağrısız mutlu yaşam sürsün istiyorum yanlış anlamayın o yüzden bu kadar soruyorum. Sizin koyduğunuz teşhislerde ağrı tamamen gitti mi yada ağrının boyutu çok mu büyük ? Kemikte deformasyon yok benim ufaklığın en azından şimdilik.

    • Murat Aytaç - 26 Ekim 2018 at 11:15 - Cevapla

     Kediniz de hastalık olmadığını varsayarak cevap vermiştim.
     Hastalık, çoğu kaynakta bir yaşına kadar ortaya çıkar diye belirtiliyor.Ama hastalığın tek bir seviyesi maalesef ki yok.Şiddetli vakalarda bir yaşından önce genelde hastalık teşhisi konulabiliyor, hafif vakalarda ise fark edilmediği için 2-3 yaş civarında bile teşhis konulduğu oluyor.Bu hastalık maalesef ağrı ile seyreden bir hastalık.Şiddetli vakalar ve hafif vakalarda farklı tedavi protokolleri var.Ama yapılan tedaviler hastalığı iyileştirmeye yönelik değil, ağrıyı azaltmaya yönelik oluyor.Ağrıyı azaltmak maalesef kolay değil, kullanılan bütün ilaçlarında yan etkileri göz önüne alınarak bir protokol çıkartılıyor.Şu an aktif hastalarımın hepsinde ağrıyı kestiğimi söyleme şansım yok.Elimden geldiğince ağrıyı azaltmaya yönelik çalışıyorum.
     Umarım aradığınız cevapların bir kısmını verebildim.

 50. Nazlı - 29 Ekim 2018 at 04:41 - Cevapla

  Murat bey merhaba, tum cevaplari okudum benim sorum ocd ile ilgili degil, 7 aylik erkek bi scottish fold sahibiyim. Oyuncu, obur denilebilecek kadar cok yiyen istahli bir oglum var. Fakat son 2-3 gundur yemesi icmesi cok cok az miktarda. Kaka ve çiş yapimi cok normal, sadece biraz fazla uyuyor. Veterinerimize goturduk kan tahlilinde bir anormallik yok, vitaminler verdi, serum verildi. psikolojik olabilecegini soyledi. Kedim bu tüp şeklinde olan vitaminleri sapur supur yiyiyor islak mamayida elimden azar azar yiyor. 3. Gun bugun ve hala durum ayni. Bi tavsiyeniz olur mu? Danismak istedim, simdiden cevabiniz icin tesekkurler:) (birde ileride olusabilecek virüsleri onleyecek bir asi yapildi 3 dozun ilki, bunu onerir misiniz?)

  • Murat Aytaç - 30 Ekim 2018 at 11:38 - Cevapla

   Merhaba
   Hekiminiz tavsiyelerde bulunmuş ve tedavisini düzenlemiş.Ekstra bir şey gerekmez diye düşünüyorum.İleride oluşabilecek hastalıklar için önlem amaçlı yapılacak 3 doz aşı tahminim zylexis’tir. Bağışıklığın zayıf olduğu durumlarda, seyahat öncesi, hastalık dönemlerinde ve varsayılabilecek stres öncesinde uygulanabilecek bir aşıdır.Fakat ileride oluşabilecek viral hastalıkları önleme konusunda beklentiniz kısa vade ise önerilir.Fakat bu aşı uzun vadede bir çözüm sunmayacaktır.
   Geçmiş olsun.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir