Kedime hangi aşıları yaptırmalıyım ?

Kedime hangi aşıları yaptırmalıyım ?

Yeni Bir kedi aldım. Hangi aşıları yaptırmalıyım? Ne zaman yaptırmalıyım? Yaptırmasam olmaz mı?

Kedinize Yıllık Olarak Yaptırmanız Gereken Aşı Uygulamaları ve Açıklamaları

 

Web sitemiz ve facebook üzerinden yıllardır sizinle paylaştığımız yazılarımıza, aşı uygulamaları ile ilgili önemli bilgiler paylaşacağımız bu yazı ile devam ediyoruz. Daha önce kedi beslememiş kişilerin, kedilerin koruyucu sağlık hizmetleri konusunda hiçbir fikirleri bulunmadığından , kedi besleyen bir yakınlarına/arkadaşlarına sorular sorarak bu fikir sahibi olmaktadırlar.
Maalesef çoğu zaman bu bilgiler bilimsellikten uzak, kedi besleyen kişinin şahsi fikirlerini içeren subjektif bilgiler olmaktadır.Bu durumda hem kendi sağlığınız hemde kedinizin sağlığı açısından ileride telafi edilemeyecek sorunlara yol açabilmektedir. Bu yüzden eğer ilk defa kedi alıyorsanız bilgilenmeniz için aynı zamanda yıllardır kedi besliyorsanız da, bilgilerinizi güncellemeniz için bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz.. Bu kısa girişten sonra;

Aşı neden önemlidir?

En basit tarifi ile aşı, kedinizi bulaşıcı, öldürücü ve sık görülen hastalıklara karşı , korumak için üretilen özel biyolojik ürünlerdir. Bu sebeple kedilerde en sık görülen hastalıklara karşı, koruyucu amaçla aşılama yapılmalıdır. Çok uzun ve sizi sıkacak bilimsel açıklamalardan kaçınarak kısaca kedi besleyen kişinin bilmesi gereken bilgileri paylaşmaya gayret göstereceğiz, kediniz aşı olmazsa ölümcül bir hastalığı yakalanabileceği unutulmamalıdır. Aşılar genelde viral etkenlere karşı hazırlanıyor olsa da, mantar ve tetanoz gibi sebebi virus olmayan etkenlere karşı da aşı mevcuttur.
Ülkemizde kediler için hangi aşılar mevcut? Sorusunun cevabına gelecek olursak; kedi karma aşısı, leukemia aşısı , FİV aşısı, kuduz aşısı, tetanoz aşısı, mantar aşısı, FİP aşısı(henüz ülkemizde piyasaya sürülmedi ancak kısa sürede geleceği bilgisini paylaşabiliriz.). Bu aşılardan kedi karma aşısı, leukemia aşısı ve kuduz aşısı pratikte uygulanan maktadır. FİV aşısı, mantar aşısı ve tetanoz aşısı ise daha az uygulanmaktadır.

Hastalık ve aşılara geçmeden once hatırlatmak isteriz ki,herhangi bir hastalığı olan, keyifsiz, herhangi bir parazit enfestasyonu olan hayvanlara aşı yapılmamalıdır. Bu doğrultuda Veteriner hekimlerimiz aşı öncesinde detaylı bir muayene yapacak gerekli görülmesi halinde önce dışkı muayenesi ile iç parazit olmadığının teyidi alınmalıdır yada kontrol amaçlı iç parazitlere karşı tedavi uygulanmalıdır.

Kısaca aşıların içeriği ve hangi aşı hangi hastalıktan korunmak için gereklidir? Sorularına cevap vermek gerekirse ;

Karma aşı :

Kedilerde en sık görülen hastalıklarından olan, Panleucopenia, Herpesvirus ve Calicivirus enfeksiyonuna karşı uygulanmaktadır.Bu 3 hastalık özellikle yavru kedilerde ölümcül sonuçları olan hastalıklardır.Bu yüzden 8 haftalık olan kedilerde 21 gün arayla en az 2 doz olarak uygulanması gerekmektedir. Karma aşı her yıl tek doz olarak tekrar yapılmalıdır.

Panleucopenia, kedi gençlik hastalığı:
Kedilerde Gençlik Hastalığı Feline panleukopenia

Kedilerde Gençlik Hastalığı Feline panleukopenia

Kedilerde ani başlayan depresyon, su kaybı, kusma, ishal ile kendini gösteren hastalıktır.Kedide bu hastalığa has özel bir duruş vardır. Bu duruşta kedi çenesini ve sternumunu yere dayar, kürek kemikleri yukarı çıkmış ve belirgindir. Bu hastalık yüksek oranda ölümcüldür. Etken olan virüs doğada uzun süre canlı kalmakta ve tehlike oluşturmaya devam etmektedir.
Ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayın.

Herpes Virüs – Kedi Rinotrakeitis Virüs;

Hapşırma, ateş ,burun mukozalarında ve göz dokularında yangı,ülserasyonla karakterize bir hastalıktır.Etkileri özellikle solunum yolu ve göz üzerinedir.Tüm evcil kedilerde görülebilen bu hastalık özellikle yavru kedilerde ölümle sonuçlanan hastalık oluşturmaktadır.

41 dereceya kadar çıkan ateş, halsizlik, göz akıntısı, hapşırık nöbetleri klasik belirtilerdir.

Calici Virüs;

Kedilerde üst solunum yolunu problemleri, ağız ülserleri, gözde korneal ülser-konjektivitis ile karakterize viral bir hastalıktır.

Hastalık anide başlar. Zayıflama, göz ve burun akıntısı, dilde,pati altında yaralar hastalığın en sık gözlenen belirtileridir.

Türkiye’de karma aşı olarak bir çok marka bulunmakta olsada en çok kullanılan markalar ve özellikleri şunlardır.

Zoetis (Pfizer) Fel-O-Vax PCT .İnaktif aşıdır ve deri altı yolla uygulanmaktadır.
Biofel PCH .İnaktif aşıdır ve deri altı yolla uygulanmaktadır.
Nobivat Tricat . Canlı attenue aşıdır ve deri altı yolla uygulanmaktadır.

Leukemia aşısı :

Lenf yumrularında şişmeler, lenf yumrularında tümörler, sindirim sistemi tümörleri, halsizlik, iştahsızlık, kansızlık gibi bulguları olan bu hastalık, salya ve gözyaşı gibi vücut sıvıları ile kediden kediye rahatça bulaşabilmektedir.Kesin bir tedavisi yoktur ve ancak iyi bir bakım ve tedavi ile yaşam süresi uzatılabilmektedir.Bu yüzden bu hastalığa karşı aşı yapılması önemlidir.Yavru kedilerde 21 gün arayla iki doz olarak uygulanır ve her sene bir doz tekrarı vardır. Yetişkin ve daha once bu hastalık yönünden aşı uygulanmamış olan kedilere aşı yapılacaksa mutlaka öncesinde bu hastalığa sahip olup olmadığının belirlenmesi için kedinize test yapılmalı, eğer hastalık etkeni yoksa aşı uygulanmalıdır.

 

Kuduz Aşısı :

Kuduz hastalığı, insana da bulaşabilen çok bulaşıcı bir hastalıktır ve tedavisi yoktur. Çoğu kedi sahibi “kedim evden çıkmıyor ne gerek var” ,”komşum hiç yaptırmıyor” dese de dünyada bir çok ülkede eradike edilmiş (tamamı ile temizlenmiş) olan bu illet ülkemizde ve bazı üçüncü dünya ülkelerinde bulunmaktadır. Bu bağlamda ulusal bir kuduz politikası mevcuttur ve bu politika bağlamında aşı tüm omurgalılarda mecburidir. Ülkeler arası, şehirlerarası yolculukta bu aşı olmadan seyahat yapamazsınız. Bu hastalık salya yolu ile bulaşmaktadır.

Kuduz aşısı 3 ayı doldurmuş kedilerde tek doz olarak uygulanmakta ve her yıl tekrarı yapılmaktadır. Ömür boyu bu alı tekrarlanmalıdır. Yurtdışında bazı marka aşılar 3 yılda bir uygulanıyor olsada ,Türkiye’de ki yasal mevzuat her yıl aşının yapılması yönündedir.

Türkiye’de en çok kullanılan kuduz aşıları ve bu aşılarla ilgili bilgiler;

FİV – Kedi AİDS ‘i :

Kedilerin bağışıklı sistemini baskılayan viral kökenli hastalıktır. Her yaş ve her ırkta gözüken bir hastalıktır. Erkek kedilerde daha fazla gözükmektedir.

Bağışıklık sisteminin düşmesiyle birlikte her organ ve dokuda belirti oluşabilmesine rağmen,özellikle tekrarlayan basit solunum sistemi hastalıkları, ateş, güçsüzlük, inatçı ishal, ağızda ve pati altlarında yaralar ile karakterizedir.

Kediden kediye bulaşma yolları tam olarak tespit edilememiş olsada, ısırık yaralarının ve çiftleşmenin bulaşmada etkili olduğu düşünülmektedir.

FİV aşısı şu an için Türkiye’de bulunmamaktadır.

Tetanoz Aşısı :

Tetanoz hastalığı, kedilerde nadiren gözükmektedir.Kediler bu hastalığa karşı doğuştan dirence sahiptirler. Ama özel durumlarda hekim görüşü doğrultusunda uygulanmaktadır.

Bu aşı Türkiye’de Cloteid 4 ismiyle bulunmaktadır.Purifiye Tetanoz Anatoksini içermektedir.Kas içi olarak başlangışta 21 gün arayla uygulanmakta, koruyuculuğun devamı için 2 yılda bir tekrar edilmektedir.

Mantar Aşısı :

Mantar hastalığı belkide kedilerde en sık görülen deri hastalıklarından biridir.
Etken M.canis, M. Gypseum, T.mentagrophytes’dır.Hastalık ilerleyici karakterdedir.Tedavi edilmediği takdirde hızlı bir şekilde yoğun deri lezyonları oluşturur.Bu aşı genelde tedavi edici amaçla kullanılmaktadır. Koruyucu amaçla kullanımı düşüktür.

Bu aşının Türkiye’de bulunan preperatları:

 

 

FİP Aşısı :

FİP son yıllarda kedilerde yüksek bulaşma ve ölümle seyreden hastalıktır. Tedavisi olmayan bu hastalıkla ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayabilirsiniz.

FİP aşısı, Zoetis firması üretmiştir.Fakat Türkiye’de şu an için ruhsatı yoktur. Yakın zamanda Türkiye’de kullanılmaya başlanacaktır.

İstanbul Veteriner Hekimler Odası’nın aşılama ile ilgili sayfası için lütfen tıklayınız.